Малко след изобретяването им, както почти всяка модерна технология така и лазерите намериха сериозно приложение в медицината. Съвременният прогрес в развитието на оптичните влакна – по-малък диаметър и по-гъвкави направи лазерите много удобни за ендоскопско (безкръвно) приложение. Благодарение на разработването на все по-финни ендоскопски инструменти, даващи възможност за достъп до цялата пикочо-отделителна система, използвайки единствено естествените отвори на тялото, урологията се превърна в може би е най-облагодетелствена от лазерната технология медицинска специалност.
Лазерът (от английски LASER — Light Amplification by Stimulated Emision of Radiation) е източник на монохроматична, кохерентна и насочена светлина, т.е. лазерът изпуска тънък, добре насочен, кохерентен сноп с постоянна дължина на вълната (т.е. с еднакъв цвят), постоянна фаза и голяма яркост, за разлика от некохерентните източници като електрическите крушки, които излъчват вълни в почти целия електромагнитен спектър и във всички посоки. Принципът на действие на лазера е комбинация между квантово-механични и термодинамични процеси.
Различните лазери излъчват фотони с различна дължина на вълната от електромагнитния спектър. Това е най-важната и основна характеристика, от която зависят свойствата и качества на различните лазери. Други важни характеристи на лазерите са мощността (измервана във ватове [W]) и режима на работа – непрекъснат (постоянен), пулсиращ (300-1000 импулса в секунда), “Q-switch”.
Дължината на вълната на лъча би трябвало да е пропорционална на прониквателната му способност в тъканите – колкото по-дълга е вълната, толкова по-дълбоко в тъканите навлиза лъча. Но за ефекта на лазерите върху тъканите най-голямо значение има до каква степен енергията на лъча се абсорбира от тях. Например Neodyme yttrium-aluminium-grenat (Nd: YAG) лазерът, използван в урологията за разбиване на камъни, излъчва светлина с дължина на вълната 1060 nm, близка до инфрачервения спектър, която не се обсорбира от хемоглобина и от водата в тъканите и навлиза в тях около 5-10 мм. От друга стрна CO2 лазерът излъчва на 10600 nm (дължина на вълната, която би трябвало да има много голяма прониквателна способност), навлиза едва на 0,1 мм., защото тази дължина на вълната в голямо количество се абсорбира от водата в тъканите.
Лазерите с малка прониквателна сособност в тъканите са много подходящи при разбиване на камъни, тъй като риска от нараняване на уретера значително намалява.
Ендоскопското разбиване на камъни с лазер стана възможно благодарение на миниятюризирането и усъвършенстването на оптичните влакна (сонди), което позволи премиаването им през работния канал на уретероскопа и пренасянето на лъзерния лъч до всяка част на отделителната система. За информация, съвременните лазерни сонди (силициеви или кварцови), които се използват за ендоскопска интракорпорална литотрипсия са с дебелина около 200-400 микрона.
Как точно лазерният лъч успява да раздроби камъка?
Когато голямото количество концентрирана енергия на лазерният лъч влезе в контакт с повърхността на камъка, от нея се отделя сноп от електрони, които създават или плазмен или парен балон (в зависимост от типа на използвания лазер). Този балон нараства изключително бързо, като по този начин действа като звуков или механичен удар, който в същност раздробява конкремента. Камъкът се разбива на финни фрагменти, приличащи понякога на прах, което в последствие позволява елиминацията им.
Двата основни типа съвременни лазери, които са подходящи и се използват в урологията за разбиване на камъни са Neodym: YAG (Nd: YAG) и Holmium: YAG (Ho: YAG).
Neodym: YAG (yttrium-aluminum-garnet) – този лазер излъчва при дължина на вълната 1060 nm в постоянен или пулсиращ режим. При контакт с повърността на камъка се създава бързо-нарастващ плазмен балон, който действа като звуков удар и разрушава конкремента. Тъй като тази дължина на вълната не се абсорбира от хемоглобина и водата, лъча има прониквателна способност в тъканите до 10 мм. По-модерна разновидност на този лазер е т.нар. FREDDY (The frequency-doubled, double-pulse Nd:YAG), който излъчва на пулсиращ режим от по два импулса с намалена мащност, което подобрява ефективността му и намалява проникващата му способност на 4 мм. и е много по-подходящ за разбиване на всички конкременти, освен цистиновите.
Holmium: YAG лазерът е по-съвремена разработка, който излъчва на 2150 nm. Механизъма на действие за дезинтегриране на конкремета е термомеханичен. На върха на сондата, енергията на лъча се абсорбира от водата, която се загрява и се зъздава парен балон, който бързо нараства и дестабилизира молекулите в контакт с него, което дезинтегрира всички видове камъни, включително и цистиновите. Освен това, тъй като тази дължина на вълната се абсорбира от водата и хемоглобина, този лазер има изключително малка проникваща способност от 0,5 мм., което го прави значително по-безопасен за околните тъкани.
Представяме ви кратко клипче на лазерна литотрипсия. След разбиването на камъка, по-големите фрагменти се екстрахират с помощтта на бримка.
Рисковете от усложниния на метода не се различават от тези на другите едноскопски методи за разбиване на камъни:
-перфорация на уретера – 5 %
-образуване на стриктури на уретера – 2 %
Като всеки друг хирургичен метод и лазерната литотрипсия има своите показания и противопоказания. Окончателното решение за използването на този метод трябва да бъде индивидуално и съобразено със състоянието на всеки отделен пациент.
През последните години, качествата и ефективността на лазерното лъчение го превърнаха предпочитан метод на избор пред всички други методи за ендоскопско разбиване на камъни. За съжаление, цената на източника на лъчение и сондите, които най-често са за еднократна употреба е много висока и често напосилна, особено в България, където само няколко урологични клиники разполагат с тази модерна техника.
Обадете се, за да запазите час за преглед и консултация с Д-р Василев тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
ОЩЕ ЗА ЛАЗЕРНОТО РАЗБИВАНЕ НА КАМЪНИ
Автор на статията: Д-р Васил Василев – уролог,
Университетска Болница „Александровска“, Клиника по Урология, София
Zdraveite.Na 33 god sam. Predi mesec poluchih kriza i me prieha v bolnica tam se ustanovi ce kamak e trignal ot babreka mi i e zapushil uretera i polucih hidronefroza.(kamaka se vidia sled cvetna snimka tai kato ne se e vijdalo s videozon)vazmojno li e ? premestiha me v druga bolnica i mi napraviha lazarno razbivane no ne mojaha da stignat do kamaka i mi slojiha sten dabil J sled 5 dena pak shte me priemat v bolnicata da mi mahnat stenta i da se opitat oshte edin pat da razbiat kamaka. Ta vaprosa mi e nyama li drug nachin . I kamak s 5-6 mm mojeli tolkova beli da napravi . Ne mojeli po drug nachin da izleze.ne e goliam kamaka . Blagodaria predvaritelno.
Здравейте Nadya,
Най-често малките камъни попадат в уретера и го запушват – големите си стоят в бъбрека и не болят. С видеозон няма как да се види камък в уретера и няма нищо странно в това, че се вижда само на цветната снимка, бори обратното – най-често е така. Що се отнася до лечението, не съм убеден че трябва да ви махат стента, пред да са разбили камъка, защото стента в момента държи бъбрека ви отпушен и със сигерност е по-добре ако е там. не знам защо не са успели да стигнат до камъка (това вече е въпрос на лични качества и опит на колегата и/или някаква анатомична особеност или пречка), но понякога наистина е трудно, но с повечето случаи уретероскопията и лазерното разбиване са най-успешния и ефективен метод. Може би трябва да се опита отново или да се опита с извънтелесно разбиване с ударни вълни.
Успех!
Нели Иванова, Здравейте! По празниците ми се наложи да вляза в клиниката по урология на УМБАЛ Света Марина Варна, камък 1 см беше на 2 см под бъбрека. Сложиха ми стент, до там и ме изписаха. Вчера разбирах, че са върнали камъка в легенчето на бъбрека. Сега се оказва, че трябва да си платя свободен прием в кабинета по урология, за да ми разбиват камъка. Обяснете ми, моля и при вас ли нещата стоят по този начин и какво друго мога да направя. Лошото е че сутрин при уриниране ме боли и в урината има и малко кръв.
Здравейте Нели Иванова,
Във всички болници има доплащане за консумативи които здравната каса непоема, а относно кръвта в урината тя се получава от дразненето на стента който е във вас.
Успех!