През 1979 г., след дълго търсене е изолиран антиген (протеинова молекула) от простатната тъкан, който е специфичен само за нея. Простатно-Специфичния антиген (PSA – Рrostatic Specific Antigen) e единствения специфичен кръвен маркер за простатната тъкан. Въвеждането на това “изследване” в рутинната урологична практика е едно от най-значимите събития по отношение на ранната диагностика и скрининг на рака на простатата. В допълнение към ролята му за скрининг, PSA се използва и за наблюдение на прогресията на заболяването след лечение.
Важно е да отбележим, че PSA не е туморен маркер. Това е молекула, която се синтезира и е специфична само и еднинствено за простатната тъкан и която при определени състояния (едно от които е ракът на простатата) навлиза в кръвното русло и повишава стойността си. РSA е простатно специфичен, а не “раково-простататно” спицифичен. Това означава, че високи стойности на PSA, не означават задължително карцином на простатата и обратното – ниските му стойности не гарантират липса на рак. Но въпреки това, изследването му е изключителна помощ за уролога, тъй като най-честата причина за покачване на стойността му в кръвния серум е ракът на простатата.
Изследването на PSA се прави в почти всяка клинична лаборатория и представлява вземане на кръв от вената. Резултатите обикновено са готови в рамките на часове, най-много 1-2 дни.
За нормална стойност на PSA в серума е приета от 0 до 4 ng/ml. и при всяко негово повишаване, задължително трябва да се подозира и рак на простатата. [1].
При нива на PSA по-високи 4 ng/ml, ако урологът прецени за нужно, може да нозначи допълително проследяване и евентуално допълнителни изследвания – простатна биопсия, която е единственият начин положително да се идентифицира наличието на рак.
Напоследък в урологичната общтност се водят дебати по отношение ползата от PSA при използването за масов скрининг за рак на простатата, тъй като масовият скрининг на всички мъже над 50 години е много скъп и може да доведе до диагноза и лечение на рак на простатата, които никога не стават клинично значими, а и наличните доказателствата за по-нататъшното намаляване на смъртността от рак на простатата са неубедителни [2].
Решението, след определена възраст (50 години), да се започнат ежегодни PSA тестове трябва да бъде съвместно между пациента и уролога му.
Според препоръките на Еворпейската Асоциация по Урология (EAU), PSA в комбинация с ректално туширане трябва да се предложи на възраст от 45 години за мъжете, които имат преки роднини с рак на простатата, тъй като при тях риска от рак е значително по-висок. Най-скорошните проучвания показват, че допълнително изследване на PSA не е необходимо при мъжете по-вазрастни от 75 години, ако при първата му проверка нивото му е по-малко от 3 ng/ml. Това е така, защото риска от смърт от рак на простатата при тези мъже е много нисък.
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ – прецизна и пълна диагностика на простатата. Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на простатата на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
НАУЧЕТЕ ОЩЕ ЗА БОЛЕСТИТЕ НА ПРОСТАТАТА
Автор: Д-р Васил Василев – уролог
Здравейте,направих кръвен тест- вземане на кръв от вената- този понеделник и резултата е следния:: – Туморни маркери – НЯМА: PSA total 15.680 ng/mL < 4,0 , Докторът по урология ме праща в София за простатна биопсия ,Моят въпрос е – има ли вероятност от рак на простатата? ПС- Има ли лечение?
Здравейте Георги,
Може би е добре да прочетете тази статия за рак на простатата (https://www.urology.bg/%D1%80%D0%B0%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B0-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82/), както и за лечението на рака на простатата (https://www.urology.bg/%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0-%D1%87%D0%B0/). Имайте в предвид, че Простатно-специфичния антиген е специфичен за простатата, а не за рака на простатата и за това не означава задължително рак, а само съмнение, което би трябвало да се изясни.
Така или иначе, смятам че колегата правилно ви е ориентирал относно биопсията на простатата (https://www.urology.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BF/), тъй като единствено с нея може да се каже със сигурност дали има или няма рак на простатата.
Мисля, че в линковете,към статиите, които съм ви дал, ще откриете подробни отговори на въпросите си.
Ако имате още въпроси – ще се опитам да ви отговоря.
Успех!
Здравейте,
Аз съм в момента на 78 г. и до преди 2 год. имах активен полов живот. При посещение при уролог преди 2 год. бях изпратен за биопсия и се установи рак на простатата. PSA беше 4.11 и Gleason 8. Проведеното лечение се състоеше в радиотерапия 7 седмици преди 8 мес. и инжекции Zoladex 10.3 всеки 12 седмици. След проведеното лечение PSA спадна прогресивно и в момента е 0.00. Лечението с инжекции продължава. Бих искал да знам необходимо ли е да се прави нова биопсия или маркера е достатъчен за да съм спокоен за състоянието си. Естествено желанието ми за секс изчезна напълно.
Здравейте Атанас Григоров,
Във вашия случай е започнато антихормонално лечение, което цели да се спре или забави развитието на процеса. В тази ситуация, редовното проследяване на ПСА е достатъчно и при положение, че клони или е близък до 0 няма от какво да се притеснявате. Повторната биопсия е излишна, тъй като единствено ще потвърди факта, че имате рак на простатата, който вече е известен. Що се отнася до ерекцията – нормално е да липсва при положение, че в тялото ви няма тестостерон.
Успех!
Здравейте! Баша ми от около две години има проблеми с простата, повече от година без катетър, преди два месеца PSA беше 9, уролога му смени лекарството, сега два месеца пие ТАМСОЛ и PSA е 7.8, самият той се чувства по добре, лекуващия уролог го изпраща за биопсия. Колебанията ми са относно това – при положение че стойностите на PSA спадат, трябва ли да стресираме с биопсия един 86 годишен човек. Имам усещането ,че при една такава интервенция той ще се срине тотално!
Здравейте Славка Петрова,
Стойностите на ПСА при баща ви наистина са притеснителни и единственият начин да се уточни, на какво се дължи това е биопсията. Мисля, че правилно си задавате въпросът дали има смисъл от нея предвид възрастта на баща ви, тъй като дори и да има рак на простатата едва ли ще се стигне до радикално лечение, но ще трябва да си отговорите сами.
Успех!
След радикална простатектомия през 12. 12 2011г , ПСА се променяше както следва: 04 2012 -0,66, 10 2012-0,02, 3 2013-0,08 , в момента е 0,2.. Успокояват ме ,че е нормално и под нормата 3,5. До операцията бях на ципротерон ацетат а след нея до момента съм само под наблюдение. Нормална ли е тази промяна на ПСА и как да постъпя?
Здравейте Иван Тодоров,
След радикална простатектомия, ПСА трябва да клони към 0, тъй като след като е отстранена простатата той няма от къде да се появи в тялото. Така, че категорично не съм съглаен с твърдението, че до 3.5 е нормално. Не мога да кажа със сигулронст във вашия случай, защото информация за състоянието преди операцията (ПСА, Хистологичен вариянт, големина на тумора и т.н.), но стойностите при варират отколо нулата, (в която зона често се случват грешки при изследването, тъй като говорим за стойности по малки от една десета и именно поради тази причина съветваме да се изследва в една и съща лаборатория), не се вижда ясна тенденция за покачване и съответно основание за притеснение. Мисля, че е удачно да продължите да го следите на 3 месеца и да се наблюдава има ли тенденция към покачване или не.
Успех!
Здравейте ,декември месец 2012 г. изследвах PSA беше 1,3, 7 месеца по-късно отново направих изследване и вече е 2,5. Погледнах стари изследвания през 2006 г. е било – 0,68, през 2009 г. – 0, 428. При туширане при уролога няма проблеми. Пристесняваме рязкото покачване на PSA. Това означава ли, че се отива към рак на простатата.
Здравейте,
ПСА преди операцията беше 9.41, Хистологичен резултат след операцията -умерено диференциран аденокарцином, ограничен в левия дял, на места с периневрална инфилтрация само в жлезата но без екстракапсулна екстензия.
Gleason score ^7 (4+3)
Очаквам съвета ви, необходима ли е хормонална терапия?
Здравейте Иван Тодоров,
Колко е стойността на ПСА след операцията? Във вашия случай, мисля че може да се изчака с хормонотерапията, ако ПСА е 0.
Успех!
Здравейте,
баща ми е на 86г., опериран през 2007г и му е отстранена простатата.миналата год 2012г PSA беше 7,ходихме при уролог той го прегледа и каза да следим.Тази год PSA е 14 пак му се обадихме и той иска да му се направи биопсия.Нужно ли е тази биопсия във връзка с възрастта и може ли без нея а да пие някакви лекарства.Очаквам Вашето мнение
Здравейте Андрей Андреев,
Бихте ли уточнил за какво точно отстраняване на простатата говорите и защо е правено, тъй като ако става въпрос за радикална простаектомия по повод на рак на простатата, то тогава не виждам от къде ще се вземе биопсия, а съответно този висок ПСА говори за рецидив на заболяването. Ако става въпрос за „отстраняване“ на Доброкачествена Простатна Хиперплазия (било то безкръвно или оперативно), то тогава при този висок ПСА, наистина би следвало да се направи биопсия.
Успех!
Здравейте Д-р Василев,
първо искам да Ви Благодаря, за това, че сте тук!
Баща ми е на 65 г. без никаква здравна култура за съжаление, с диабет не контролиран /от 3 месеца приема Неоглим, Неоформин, Кон-кор, Тиоктацид и Милгама протект/. Гликиран хемоглобин – 11,2 /при норма 4.2 – 6.2 %/; Микроалбуминурия в норма. Хемокоагулация – норма. Пълна кръвна картина – норма. Урина – бетък (-), билирубин (-), Уробилиноген (N), седимент – 1-2 еритроцита, кристали пикочна киселина. Биохимия – хол. HDL dir – 1,72, AST – 9, GGT – 13, ALT – 12, PROTEIN TOTAL – 71, triglyceridi – 1,63, creatinin – 87 – НОРМА. ХОЛЕСТЕРОЛ – 6,24 ПОВИШЕН / 0,5 – 5, 2/. Опериран от катаракта на 24/06/2014 г.
За първи път през живота си на 06/06/2014г. направихме ехография на коремни органи: „Панкреас-пациента се е хранил: Черен дроб-стеатозно повишена ехогенност и леко уголемени размери!!; ИХЖП, Д.Холедохос, В.лиеналис, В.порте, Далак – НОРМА; Бъбреци-подчертано неравни и разширени пиелони с перипелвикални кисти двустранно и една паренхимна киста – п 2 см. в дясно! Лека стаза в дясно / на фона на препълнен с урина пикочен мехур!/
Пикочен мехур – със задебелена ретуширана стена!!
Простата – подчертано уголемени размери, хетероехогенна структура.“
Тъй като съм колежка пуснах PSA – 6,75 ng/ml /ужас!!!/
Д-р Василев, а сега на къде?
П.С! Моля Ви, не ме винете, баща ми изключително трудно, граничещо с невъзможно се съгласява да посещава лекари.
Здравейте Иво,
Колкото и да е трудно за баща ви, трудно мога да ви отговоря без да съм го прегледал. А той очевидно има проблеми както с простата така и с бъбреците и мехура, които мисля че трябва да се уточнят ( особено този висок ПСА) и разбира се – да се лекуват. Съжелявам, но всичко това няма как да стане по интернет и горещо ви препоръчвам да убедите баща си да се консултира със специалист.
Успех!
Здравейте Марияна,
Колкото и да е трудно и неприятно за баща ви, мисля че трябва да го убедите да посети специалист, тъй като при него очевидно има проблеми, които би трябвало да се уточнят (особено този висок ПСА), а това няма как да стане по интернет. Трудно мога да ви отговоря „На къде?“, защото просто не знам какво му има.
Успех!