В началните стадии оплакванията от увеличената простата са слаби, но в по-напредналите стадии, освен постепенното влошаване на симптомите, свързани с уринирането (виж предишните теми), тя може да доведе и до по-тежки състояния, които вече налагат предприемане на по-сериозни мерки от медикаментозното лечение. Тези състояния реално се явяват и т.нар. показанията за оперативно лечение и наличието или появата дори на едно от тях подсказва, че вече ефектът на лекарствата се е изчерпал и би трябвало да се премине към операция.
Ретенция (или задръжка) на урината
Това е състояние, при което пикочният мехур не може да се изпразва спонтанно. Тя може да бъде:
Остра, когато настъпва внезапно и е съпроводена от силна болка над пубисната кост и в таза. Това може да се случи след дълго пътуване с автомобил, след дълго задържане на урината поради определени причини (обстоятелство, което се наблюдава след обилно хранене и пиене – “тип банкет”), при прием на медикаменти на основата на атрофин, запек, инфекция или хирургична намеса. Острата задръжка налага спешна катетеризация (дрениране) на мехура.
Хронична, която настъпва бавно и подмолно, като при нея характерното е, че пикочният мехур не се изпразва изцяло и в него остава известно количество урина – т.нар. остатъчна урина. Причината е, че увеличената простата силно затруднява преминаването на урината, а на пикочния мехур постепенно се налага да се бори с все по-голямо и по-голямо съпротивление, за да се изпразни напълно. Така количеството на остатъчната урина нараства, например от 100-200 на 300, 400 и дори повече милилитра. Остатъчната урина е предразполагащ фактор за инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците и дори към инконтинеция. При ретенция, на която не се обръне внимание, мехурът се преразтяга и постепенно губи контрактилната си способност и започва да се свива все по-трудно и трудно. В такива случаи дори при адекватно лечение на увеличената простата, проблемите с уринирането продължават.
Вижте видео при пациент с хронична задръжка на урината:
При по-напреднал стадий може да се стигне и до разширяването на уретрите и на бъбреците, което да доведе до остра бъбречна недостатъчност или хронична такава с риск от диализа.
Камъни в пикочния мехур
Както казахме по-горе, увеличената простата, често пъти е съпроводена от наличие на остатъчна урина, която престоява по-дълго в мехура, което улеснява утаяването на солите и е най-голямата предпоставка за образуване на камъни в пикочния мехур. В началото камъните са с малки размери, но постепенно нарастват и могат за изпълнят целия мехур и да достегнат фрапираща големина от 7-8 дори 11 сантиметра. Най-характерния симптом на камъните в пикочния мехур е честото уриниране особено през деня, когато пациентите са активни, тъй като движението на тялото води до движение на камъка, който “дразни” повече пикочния мехур и пациентите получават чести и императивни позиви за уриниране. Наличието на камък в пикочния мехур е показание за оперативно лечение на простата.
Кръв в урината (хематурия)
Понякога увеличената простата може да кърви, особено в случаите, когато пациентите приемат антикоагулантна терапия (аспирин, синтром и др.). Обикновено подобно кървене се овладява със спирането за кратко на антикоагулантните лекарства и лечение на простата с 5-алфа-редуктазни инхибитори, но когато тези епизоди на кървене са чести или водят до образуване на съсиреци и ретенция се препоръчва операция.
Чести, повтарящи се инфекции на пикочните пътища
По-дългото престояване на урината в мехура освен предпоставка за образуване на камъни е сериозен предразполагащ фактор за инфекции на пикочните пътища – цистит, пиелонефрит или и двете. Когато тези инфекции станат чести и трудно-лечими, би трябвало да се премине към операция на простатата, за да се премахне запушването на мехура и предпоставката за развитието им.
Нарушаване на бъбречната функция
Понякога количеството на остатъчната урина може да нарастне до много големи обеми (над 2 литра), което от своя страна води до покачване на налягането както в пикочния мехур, така и в бъбреците, които не могат да се изпразват от образуваната в тях урина (т.нар. хидронефроза), реално се запушват и функцията им се нарушава.
Силно изразени симптоми, неповлияващи се от медикаменти
Съвременната урология разпола с богат арсенал от различни медикаменти, които ефективно повлияват оплакванията от простатата, все пак в някои случаи те са нефективни, а симптомите значително нарушават качеството на живот на пациентите. В такива ситуации, въпреки липсата на някое от предишните пет “твърди” показания за операция, при тези мъже може да се препоръча хирургично лечение като единствен метод за повлияване на проблемите с уринирането.
Рак на простатата
Въпреки, че ракът на простата е съвсем различно заболяване, което няма връзка с увеличената простата, в този раздел сме длъжни да споменем и него, тъй като и той е характерен за възрастните мъже. Ракът е коварно заболяване, без специфични за него оплаквания, които много често са прикрити от тези на увеличената простата и единственият начин, той да бъде открит навреме е чрез ежегодни прегледи при уролог и ежегодно изследване на PSA.