Бъбречните конкременти (камъни) могат да са изградени от различни кристални вещества – калциеви соли, пикочна киселина, цистин, магнезиево-анониеви соли и др., самостоятелно или в комбинация по между им. За по-добро разбране, ще опишем основните видове конкременти, според състава на основното кристално вещество:
Калциева литиаза
Най-често срещаната форма ( около 80 %), калциевата литиаза е характерна за всички възрасти, включително и за младите хора. Клациево-оксалатните (моно- или дихидрат) конкременти са рентгеново позитивни, сиви или черни на цвят, назъбени и се формират при различно Рh на урината – както алкално, така и кисело Ph.
Най-честите причини за образуването им са дехидратацията, повишен прием на Витамин Д, някои болести (хиперпаратиреоидизъм), медикаменти, хранителен режим богат на оксалати, нередовно приемане и на малки количества течности, продължително изпотяване, наследственост.
Уратна литиаза
Това са конкрементите съставени от пикочна киселина и представляват 5-10% от всички случаи. Характерното за тях е, че те са рентгеново негативни, което налага допълнителни процедури за визуализирането и лечението им.
Образуването на тези конкременти се дължи на състояния водещи до прекомерно излъчване на пикочна киселина в урината (хиперурикозурия) – увеличен хранителен внос на пурини, белтъци, алкохол; Подагра; цитостатично и/или лъчелечение, водещи до повишен клетъчен разпад. Хиперурикозорията не само благоприятства образуването на пикочно-киселинни конкременти, но и съдейства за агрегацията на кристали от калциев оксалат. В този случай конкрементите са смесени.
Магнезиево-амониев фосфат (Струвити)
Тези конкременти представляват 10-15% от случаите. Образуването им най-често се дължи на хронични или често повтарящи се бактериални бъбречни инфекции, които водят до алкализиране на урината и покачване на концентрацията на амониевите йони. Бактериите допълнително служат като органично ядро, върху което се отлагат кристалите и конкремента нараства. Противоположно на другите видове бъбречни камъни, те са по-често срещани при жените отколкото при мъжете.
Характерното за тези камъни, е че те имат тенденция да запълват бъбречните кухини и образуване на т.н. отливъчни или коралиформени конкременти, който най-често са безсимптомни и водят до прогресивното разрушаване на бъбречния паренхим.
Цистинови конкременти
Цистеинурията е наследствено заболяване, при което е налице дефект в механизъма на реабсорбцията на амино-киселините Цистин, Орнитин, Лизин и Аргинин в бъбреците, което от своя страна води до повишаване на тяхната концентрация в урината и благоприятства образуването на Цистиновите камъни.
Разбира се, съществуват и други видове конкременти, но те са значително по-редки от описаните по-горе (1-2%), както и различни комбинации между изграждащите ги вещества. Целта на тази статия е да ви запознаем с най-важните от тях, без да изпадаме в излишни подробности.
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ – Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
e-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Благодаря Ви д-р Василев, бях при вас на консултация и преглед за инфекция и камъни в бъбрека, едва ли ме помните с толкова хиляди пациенти но до ден днешен аз няма да ви забравя!!! Минаха много месеци,и аз нямам никакви оплаквания и всичко е наред… БЛАГОДАРЯ ВИ !!!
Здравейте,бих искала да получа съвет от Вас относно резултатите ми от изследван камък от бъбреците.Това са резултатите,но за съжаление не ги разбирам:
ИЗСЛЕДВАНИЯТ КОНКРЕМЕНТ СЪДЪРЖА:
ОКОЛО 35% КАЛЦИЕВ ОКСАЛАТ
ОКОЛО 10% ПИКОЧНА КИСЕЛИНА,
ОКОЛО 35 % АМОНИЕВ УРАТ
КАЛЦИЙ,
ЦИСТИН,
Бих желала да знам,кои храни е добре да избягвам?!
Благодаря Ви предварително.
Здравейте Миглена,
В този раздел много подробно и ясно са написани хранително диетичните препоръки при различните видове камъни в бъбреците: https://www.urology.bg/%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%8A%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B1%D0%BA%D0%B1/, като вие трябва да спазвате тези за калциево-оксалатни камъни, тъй като амониевите не се влияят от храната.
Успех!
Здравейте, д-р Василев. Бременна съм и след преглед при уролог се установи камък в десния бъбрек и хидронефроза, затова ми поставиха стент. При последното ми изследване на урина в седимента излезе клистали пикочна киселина, това означава ли , че камъкът е уратен?
Здравейте pavlina,
Тези кристали от пикочна киселина не означават нищо и съвсем спокойно въпреки, че ги имате камъка може да е друг вид.