ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПОВЪРХНОСТНОТО НАПРЕЖЕНИЕ (σ) НА УРИНАТА ПРИ
ПАЦИЕНТИ С УРОЛИТИАЗА
В. Стоянова, И. Поляков, М. Иванова
Катедра по химия и биохимия, Медицински Университет, София
DETERMINING OF THE SUPERFICIAL TENSION (σ) OF THE URINE IN
PATIENTS WITH UROLITHIASIS
V. Stoyanova, I. Polyakov, M. Ivanova
Chair of Chemistry and Biochemistry, Medical University, Sofia
РЕЗЮМЕ
Уролитиазата е социално заболяване с все по-голямо значение. Тя е все още с не напълно изяснена етиопатогенеза. Конкрементообразуването е сложен процес, в който участват фактори отнасящи се до органа и до целия организъм. Ние изследвахме колоидиалната активност на урината чрез метод за определяне на повърхностното напрежение. При всички химични видове литиаза повърхностното напрежение на урината е по- вишено, с най-високи стойности при Ca-оксалатната литиаза.
Ключови думи: уролитиаза, колоидална активност, повърхностно напрежение
ABSTRACT
The renal-stone disease has a rising meaning in the society. The urolithiasis is still with not fully cleared etiopatogenesis. At the concrement-building there are factors in the specific organ and in the whole organism. We researched the colloidal activity of the urine through a method of determining the superficial tension. At all chemical kinds of lithisasis the superficial tension is raised, especially at the Ca- oxalate lithiasis.
Key words: urolithiasis, colloidal activity, superficial tension.
ВЪВЕДЕНИЕ
Патогенезата на уролитиазата е все още не напълно изяснен процес. Урината съдържа наситен разтвор от различни соли, но има свойства на колоиден разтвор. По тази причина не се извършва спонтанно утаяване на солите в урината. Повърхностното напрежение (1,2) на урината при болни от уролитиаза има стоиности над 69.10¯³ N/m. Ние изследвахме урината на група от 126 болни с различен вид на литиазата. Повишените стойности на повърхностното напрежение показва понижение на колоидната активност на урината (съдържание на органични съединения, които са инхибитори на кристалообразуването).
МАТЕРИAЛ И МЕТОДИ
Изследвани са 126 болни с уролитиаза от различен химичен вид; калциевооксалатна – 70, уратна – 31, фосфатна – 14 и цистинова – 1.
Повърхностното напрежение (σ) се определя чрез динамичен метод (1).
Химичния вид на литиазата се определя чрез: ИЧ-спектрален анализ на отделни конкременти, pH на урината, анализ на уринния седимент.
РЕЗУЛТАТИ И ОБОБЩЕНИЕ
На фиг. 1 са представени резултатите от анализ на повърхностното напрежение на урината при различен химичен вид на литиаза.
При всички видове литиаза се наблюдава повишаване на повърхностното напрежение на урината спрямо тази у здрави индивиди. В тази връзка е намалена и колоидалната активност на урината, което е важен фактор за започване на кристалообразуването. Най-високи стойности се наблюдават при повърхностното напрежение на урината у болни с калциево-оксалатна форма на уролитиаза (82.10¯³ N/m).
На фиг. 2 са представени резултатите от изледване на повърхностното напрежение на урината при здрави хора, при хора с калциево-оксалатна литиаза без пиелонефрит и при хора с калциевооксалатна литиаза и с пиелонефрит. От графиката се вижда, че по-високо повърхностно напрежение, и съответно по-ниска колоидална активност, има урината на болни с калциево-оксалатна уролитиаза и пиелонефрит, в сравнение с тези без пиелонефрит.
МОГАТ ДА БЪДАТ НАПРАВЕНИ СЛЕДНИТЕ ИЗВОДИ:
Повърхностното напрежение е много вероятен диагностичен белег при откриването на не фролитиази.наличието на калкулозен пиелонефрит у болни с калциево-оксалатна уролитиаза е в зависимост с повърхностното напрежение.
Изследвана І група от 26 лица без бъбречни заболявания, ІІ група от 32 болни с диагноза калциево-оксалатна литиаза без калкулозен пиелонефрит и ІІІ група от 16 болни с калциево-оксалатна литиаза и калкулозен пиелонефрит.
БИБЛИОГРАФИЯ
Иванова М., Р. Ангелова, Г. Георгиев Автор. с-во No 5694/1989 г.
Иванова М. дис. ДМН, 1998 г.
Иванова М., П. Пешев, В. Благоева Резюме Сп. Нефрология, балнеология 44/45,1993