Простатата е малка жлеза, част от мъжката полова система, разположена под пикочния мехурна в интимен допир с крайната част на дебелото черво (ректума). Нормалната простата е с големината и формата на кестен. В нея завършват семепроводите идващи от тестисите, които пренасят сперматозоидите. По време на еякулация, сперматозоидите се смесват с простатния секрет и образуват спермата. Наличието на мускулни влакна в жлезата и тяхното съкращаване спомага за изхвърлянето на спермата. Освен това, през простатата и преминава уретрата, с което участва в преноса и на урина.
Ракът на простатата през последните години заема все по-челно място в класациите за честота на раковите заболявания сред мъжете, като много от актуалните проучвания му отреждат първата позиция и го определят като най-често срещания рак сред мъжете.
Лечението на рака на простатата е сложен и комплексен процес, който изисква много внимателна и прецизна преценка на състоянието на конкретния пациент. Независимо от метода, преди да се започне каквото и да е лечение е препоръчително, дори задължително, пълното изясняване на стадия на заболяването, което изисква да се направят всички нужни за целта изследвания –простатна биопсия, KAT, костна сцинтиграфия и др., защото диагнозата рак на простатата, не винаги означава лечение и още по-малко операция.
Представяме Ви кратка презентация за съвременните насоки, алгоритми и тенденции за лечението на рака на простатата.
Научете още за рака на простатата
Автор на презентацията: Д-р Е. Попов – уролог