Ракът на простатата е едно от най-честите злокачествени заболявания при мъжа и единствения начин да бъде открито е чрез специално урологично изследване нар. биопсия на простатата.
В следващото кратко видео, Д-р Йотовски от Урологичен Център „Д-р Василев“, ще Ви отговори на някои от най-често задаваните въпроси свързани с биопсията на простатата, а именно какво представлява, кога се налага да бъде извършена и кои са най-често срещаните рискове и усложнения след нея.
В ежедневната си практика като уролог Д-р Йотовски е извършил над 1500 биопсии, много се среща с пациенти, които не са много наясно какво точно представлява процедурата, а дори понякога са излишно стресирани или дори уплашени от нея.
Всъщност това е метод, при който чрез специална биопсична игла се взимат парченца от простатата, за да могат да бъдат изследвани под микроскоп и в тях да се търсят ракови клетки. Най-често, изследването се извършва през ануса, като се използва ехограф, който да насочи иглата и да се вземат проби от най-съмнителните участъци. Могат да се вземат различен брой проби – 10, 12, 14, понякога дори и повече, като това се определя индивидуално при всеки пациент и зависи от редица фактори, като например, обема на простатата, стойностите на ПСА и други.
Кога се налага да правим биопсия на простатата?
Както ви стана ясно от казаното до тук, това не е “най-приятното” или “лесно” изследване, кавото е например изледването на т.нар. “туморен маркер” ПСА и препоръчваме биопсия на простатата само в случаите, когато имаме сериозни подозрения за рак на простатата.
Да, има и други методи, и много често пациентите ни питат дали тя не може да бъде заменена от Ядрено Магнитен Резонанс (ЯМР) или ехография например, или изобщо пък да не се прави и направо да преминем към лечение. И в действителност с ехографията или скенера или магнитния резонанс дори ние виждаме някакъв съмнителен участък, но само с това не можем да бъдем сигурни, че става въпрос именно за рак, а не възпаление или някакъв друг проблем на простатата и единствения метод, който категорично може да постави или отхвърли диагнозата рак на простатата е биопсията. И едва след като имаме категорично доказана болест и ясна информация за вида на рака при кокретния пациент, можем назначим най-походящия от различните методи на лечение, с които разполага съвременната медицина.
Крие ли рискове тази процедура?
Много често при нас идват хора, които се страхуват от процедурата, притесняват се от това дали ще има болка, какви ще са усложненията – ще има ли кървене, ще се наложи ли да останат в болница и точно поради тези страхове те отлагат биопсията, а така отлагат и поставянето на диагнозата. Всъщност биопсията протича бързо. Извършва се в болница, като се ползва най-често локална упойка или кратка венозна анестезия, при която мъжете заспиват за кратко и се събуждат секунди след манипулацията. В деня на манипулацията препоръчваме спъзване на лек постелен режим, без големи физически натоварвания, като връщането към обичайните ежедневни активности обикновено става на следващия ден.
Подготовката за манипулацията не е тежка, като най-често препоръчваме започване на лака антибиотична профилактика, за да се намали риска от инфекция, защото поради естеството на процедурата, която се извършва през ануса при убождането на простатата в нея попадат бактерии, което може да доведе до възпаление на простатата, температура и влошаване на състоянието. Винаги следим за тези симптоми!
От друга страна, обикновено биопсията се извършва на възрастни мъже, които често имат проблеми със сърцето и приемат редица медикаменти за него или за кръвното или за диабет например. Всички тези лекарства “не ни пречат”, страхуваме се единствено от т.нар. антикоагуланти (като Синтром, Плавикс, Аспирин и др), които намаляват кръвосъсирването, както и аспирина, който също пречи на съсирването.
Винаги предписваме антибиотик по време на процедурата, защото при убождането на простатата в нея попадат бактерии, което може да доведе до възпаление на простатата, температура и влошаване на състоянието. Винаги следим за тези симптоми. Пациентите се изписват от болницата обикновено на същия или на другия ден след процедурата при положение, че всичко е преминало нормално.
В заключение ще кажа че биопсията на простатата не е най-приятното изследване, но само чрез нея ракът на простатата може да бъде доказан, а в ранните стадии той е напъулно лечим.
За преглед и ехография на простатата при специалист-уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София