Какво е късо гемче и какви са симптомите при него?
Гемчето, наричано още юздичка или с медицинския термин френулум, е тънката кожна ципичка, която закрепва кожата на пениса за главичката. Реално то представлява един вид спирачка, която служи да придържа кожата, която да покрива главичката в отпуснато състояние и да не и позволява да се мести напред и назад, а в ерекция, гемчето трябва да е достатъчно дълго, за да може да позволи свободното заголване на главичката.
При някои мъже обаче, то е по-късо и по време на ерекция, се опъва значително, тегли и дори криви главичката надолу. Оттук произлизат и най-честите оплаквания, които са свързани с дискомфорт, дърпане и болка по време на секс, особено в началото на акта и първото проникване. Всичко това прави половия акт неприятен, а в някои случаи, поради факта че то е най-чувствителната и силно инервирана зона на пенса, да бъде и причина за т.нар. преждевременна еякулация или бързо свършване.
Късото гемче е много често срещан проблем, но не са редки случаите, когато младите мъже дори не подозират за него, особено в случаите, когато те все още не са имали полови контакти или пък те са били само с презерватив. Липсата на проблеми при мастурбация не е гаранция, че гемчето не е късо, тъй като тегленето при нея първо не е пряко върху него, а е в основата на пениса и е контролирано по сила и честота от самия мъж, за разлика от натиска при проникване по време на акт, който е изцяло върху главичката и френулума. Тове е причината, оплакванията да се появят с първите полови контакти или в случаите, когато не се използва презерватив, защото той създава още една преграда и заедно с лубрикантите намалява тегленето върху гемчето.
Понякога при по страстен акт, френулума може дори да се скъса и да кърви силно, което много плаши и стресира мъжете. В такива случаи е добре пациентите да стиснат с два преста скъсаното гемче за няколко минути, което улеснява кръвоспирането и да избягват сексуални контакти 15 дни – времето, за което то да зарастне. За съжаление, често скъсването не е пълно, а частично и след зарастването остава нееластична кожа (белег), то отново се тегли силно и става по-болезнено отколкото преди това, което налага допълнителна корекция.
Какво е лечението на късото гемче?
Лечението на късото гемче не е трудно, най-често оперативно, като операцията се нарича френулотомия и целта и е гемчето да се среже и отдели от главичката. При т.нар. „класическа“ френулотомия гемчето се защипва с две клампи, прерязва се със скалпел и след това се зашива на няколко места, като конците или падат сами след 15-20 дни или трябва допълнително да се махат.
При лазерната или наричана от пациентите безкръвна техника, то се срязва с лазер. За целта използвам т.нар. СО2 безконтактен лазер с дебелината на лъча е само 100 μm, който освен режим на рязане има и режим на коагулиране, което позволява много финно, прецизно и безкръвно извършване на манипулацията.
Лазерната операция се извършва с локална упойка под формата на крем, като пациентите не усещат нищо при поставянето и, а процедурата продължава 2-3 минути и веднага след нея мъжете могат да се върнат към обичайната си активност, дори и на работа.