Представяме Ви интересен видео-клип с най-важната информация за това как се образуват бъбречните камъни, видовете и какви са техните симптоми.
Камъните в бъбреците са често заболяване и статистиката за България показва, че около 15 % от мъжете и 10 % от жените, поне веднъж през живота си ще образуват камъни – което е значително.
При образуването си първоначално те са малки, като нарастват бавно и подмолно, с течение на месеци и години и често пациентите разбират за тях едва, когато са станали големи или пък когато са увредили бъбрека или когато се появи болката.
Опита ми с пациентите показва, че те не винаги са достатъчно информирани, а понякога дори объркани и за това смятам в поредица от кратки клипчета, да обясним причините за образуването им, симптомите и разбира се съвременните възможностите за лечение.
Камъкът представлява твърда, компактна маса от кристали на различни соли, които се отделят в урината.
Камъните в бъбреците представлява твърда, компактна маса и се образуват в резултат на Повишеното отделяне на различни минерални соли и киселини в урината, води до отлагане кристали в нея, които постепенно залепват един за друг, нарастват и образуват твърда, компактна маса наречена бъбречен камък.
Повишеното отделяне на различни минерални соли и киселини в урината, води до отлагане кристали в нея, които постепенно залепват един за друг, нарастват и образуват твърда, компактна маса наречена бъбречен камък.
В зависимост от състава на кристалите, които ги изграждат, бъбречните конкременти могат да бъдат разделени на различни видове.
Калциевите камъни са най-често срещаната форма ( около 80 %) и се откриват във всички възрасти, включително и сред младите хора.
Най-честите причини за образуването им са дехидратацията, нередовен прием, както и на малки количества течности, продължителното изпотяване, храни ботати на оксалати, както разбира се очаства и наследствен фактор.
Уратните камъни са жълото-червеникави на цвят и са съставени от кристали на пикочна киселина. Те представляват 5-10% от всички случаи.
Образуването на тези конкременти се дължи на различни състояния, които предизвикват повишено излъчване на пикочна киселина в урината – увеличен прием на храни богати на пурини – например някои видове риби; мидите; шоколада; дивечовота месо; карантиите; и при болестта наречена подагра.
Струвитните камъни се срещат в около 10% от случаите и са по-чести при жените отколкото при мъжете.
Образуват се при често повтарящи се бактериални инфекции на бъбреците, които алкализират урината и покачват концентрацията на амониевите йони в нея.
Голямото количество бактерии се превръщат в органично ядро на камъка, което допълнително улеснява отлагането на солите върху него.
Цистиновите конкременти са редки и се дължат на наследствен метаболитен дефект, който води до повишено отделяне и кристализиране на аминокиселините Цистин, Орнитин, Лизин и Аргини в урината.
Химичният състав на камъните е важен, но това от което най-много зависят симптомите, а съответно и лечението на камъните е тяхната големина и локализация. Какво означава това – например болките и лечението на камък с размер 1 см. в бъбрека са много различни от болките и лечението на същия този камък попаднал в уретера или – обратното камък в бъбрека с размери 1 см или камък в бъбрека с р-ри 3 см.
Първично всички камъни се образуват в бъбрека и първоначално са малки песачинки, които с времето могат да нарастнат до различни размери. В други случаи, камъните могат да мигрират по хода на урината, да попаднат в бъбречното леченче, да го запушат, което да предизвика рездуване и изпълване на бъбречните кухини с урина – състояние, което наричаме хидронефроза.
В някои случаи, когато размерът на камъка е по-малък от 7-8 мм., той може да попадне в уретера и да се придвижи надолу, в посока към пикочния мехур, като съответно да предизвика изключително силна болка, съпроводена с гадене и повръщане, наричана бъбречна криза или бъбречна колика.
В редки случай камъните могат да нарастнат до много големи размери и да ангажират по-голямата част от кухините на бъбрека – това са т.нар. отливъчни или кораловидни камъни.
Както се вижда до тук, бъбречните камъни са разнообразни и се различават, както по химичен състав, така по големина и локализация, като съответно и симптомите, които предизвикват са разнообразни – от липсващи до моного силни и нетърпими болки.
Най-често камъните разположени в бъбрека не болят или най-много да предизвикват тъпа тежест в кръстната област, дори когато са нарастнали до значителни размери. Даже по-скоро бих казал обратното, най-болезнени са малките камъни, тъй като те могат да попаднат в уретера, да го запушат и да предизвикат изклучително болезнено преживяване – т.нар. бъбречна криза, която е една от най-силните болки в тялото. Тя е много типична, силна, с коликобразен характер, като се разпростира по хода на уретера по посока на слабините.
Що се отнася до лечението на бъбречно-каменната болест то е много разнообразно, особено през последните години, с навлизането на безкръвните и лазерните методи, които ще разгледам подробно в друг клип от поредицата – „Лечение на камъни в бъбреците„.
Обадете се, за да запазите час за консултация или преглед при уролог на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Научете още за лечението на камъните в бъбреците >>
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Очакваме Вашите въпроси и коментари! Те са важни за нас. Пишете ни!