Повечето мъже не знаят, че има един много добър кръвен тест, който може да алармира за проблеми в простатата и така да помоге да се вземат мерки по-рано и по-бързо.
Само с едно бързо кръвно изследване човек може да получи ценна информация за своята простата. Представяме ви интересно видео, в което ще разкажем за ПСА или т. нар. Туморен маркер за простатата – какво представлява той, какви са причините за повишаване на маркера и кога трябва да се изследва.
Какво представлява ПСА?
ПСА е съкращение от Простато Специфичен Антиген (PSA), известен още като туморен маркер за простатата. Само от името му става ясно, че той представлява протеин, който се произвежда от клетките на простатата. В малки количества ПСА попада в кръвта, където може да бъде измерен чрез кръвна проба. Изследването е бързо, лесно и резултатът става готов за по-малко от 2 часа.
Интересното при ПСА е, че той е тъканно специфичен маркер, а не раково специфичен. С други думи, произвежда се само от простатата и алармира за нередности в простатата, но не може да предскаже категорично дали се касае за тумор или не.
Нормалните стойности на ПСА са от 0 до 4 ng/ml, но когато има проблем с простатата неговите стойности се повишават. Такива проблеми могат да бъдат: възпаления на простатата, силно увеличен размер на простатата(т. нар. ДПХ), поставяне на катетър, камъни в пикочния мехур, а дори и след преглед на простатата при т.нар. ректално туширане или опипване на простатата. Това което най-много плаши пациентите обаче е рака на простатата.
Точно по тази причина, ако имате повишени стойности на ПСА не трябва да се притеснявате, това не означава автоматично рак на простатата. Необходимо е да се направи пълен урологичен преглед, за да се установи точната причина за увеличение на маркера и ако има сериозно подозрение за рак, да се направят Магнитен резонанс или биопсия например, като върху тези изследвания сме се спряли подробно в друго видео.
Въпреки че чрез ПСА не може да се постави диагнозата рак на простатата, той все пак е много полезен. И защо е полезен? Много просто. В ранните си стадии рака на простатата обикновено няма никакви симптоми и това може да бъде единственият белег, който да ни алармира за някакъв проблем и да насочи пациента към точния специалист. А само в ранният стадий, простатният карцином може да бъде напълно излекуван. Това е смисълът на профилактичното изследване на ПСА.
Кога трябва да се изследва ПСА?
Това е един от най-често задаваните въпроси. За да се застраховат, хората са склонни дори да се изследват на всеки 3 месеца от страх да не развият рак на простатата, а това е напълно ненужно. В световен мащаб въпросът дали и колко често трябва да се изследва ПСА още не е решен, защото в някои случаи повишените стойности могат да бъдат разчетени погрешно и това да доведе до ненужни изследвания, манипулации и притеснения за пациентите. В България е прието такъв тест да се прави веднъж годишно при мъже над 50 години, като разбира се кръвният тест е полезен само когато е придружен от пълен урологичен преглед.
В заключение мога да кажа, че ПСА не е идеален маркер, но той е полезен, тъй като само с едно бързо и лесно кръвно изследване можем да получим информация за здравето на простатата. В никакъв случай обаче не трябва да разчитаме само на него. Пълният преглед на простатата включва комбинация от УЗД, ректално туширане, а изследването на ПСА е само една част от него.
За преглед и ехография на простатата при специалист-уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София