vuprosi-za-kamuni-v-bubrecite

Съдържание

КЪМ ВСИЧКИ ЧЕСТО ЗАДАВАНИ УРОЛОГИЧНИ ВЪПРОСИ 

От какво се образуват камъни в бъбреците?

Медицината все още не е намерила точната причина, поради която някои хора образуват камъни в бъбреците. Обикновено факторите са много, но в основата е дисбаланс в образуването на урината, който води до повишено отделяне, концентрация и кристализиране на различни минерални соли и киселини в нея. Така постепенно в кухините на бъбреците се образуват малки кристали, които с времето постепенно нарастват и могат да достигнат до много големи размери. Прочети повече…

Как да разбера дали имам камъни в бъбреците?

Камъните се образуват в бъбречните кухини (чашки или легенче) и докато са там, обикновено не дават симптоми и пациентите най-често дори не подозират за тях. Повечето хора разбират, че имат камъни, когато получат бъбречна криза. Тя се предизвиква, когато камъните попаднат в уретера (тръбичката, която свързва бъбрека с пикочния мехур) и го запушат. Прочети повече…

Мога ли да си живея с камъни в бъбреците или трябва задължително да ги махна?

Оставени без лечение, камъните в бъбреците могат да доведат до сериозно увреждане на бъбречната функция. Само в някои случаи на по-малки и неусложнени камъни (с размери под 5 мм) може да си позволим да отложим лечението, като препоръчваме периодични прегледи през 6-12 месеца, тъй като много трудно може предварително да определим съдбата им и дали ще нарастнат или ще запазят големината си.

Как се лекуват камъните в бъбреците?

Съвременното лечение на камъните е различно в сравнение с миналото, когато почти всеки камък се оперираше. Голяма част от камъните в бъбреците могат да се отстранят чрез безкръвни методи като извънтелесно разбиване или лазер. Все пак въпреки огромното развитие на технологиите, все още няма универсален метод, който да лекува всички камъни и избора на лечение е индивидуален при всеки пациент, в зависимост от големината на камъка, размера, състоянието на бъбреците и редица други фактори. Прочети повече…

Могат ли камъните да излязат от само себе си без да се лекувам или оперирам?

Около 60-70% малките камъни (с размери под 6-7 мм, което де факто е диаметърът на уретера) се елиминират спонтанно или с помощта на лекарства, без да се налагат допълнителни манипулации. При камъни, чиито размери не позволяват те да преминат спонтанно от бъбрека през уретера към пикочния мехур и оттам навън, може да се наложи да се използват различни методи за лечение. Прочети повече…

Каква диета да спазвам при камъни в бъбреците?

Най-важното е приемът на течности да бъде в достатъчно количество. По този начин урината се разрежда и риска за образуване на камъни намалява. Може да разберете дали пиете достатъчно течности, като следите количеството отделена урина, което трябва да бъде поне по 2 литра на ден. Спазването на балансиран хранителен режим също е от значение, защото прекомерният излишък на калций, сол, захар, животински протеин, оксалати и пикочна киселина благоприятстват образуването на камъни. Прочети повече…

В семейството ми има наследствени проблеми с камъни в бъбреците. Мога ли да се предпазя?

Въпреки, че наследствения елемент не е доказан със сигурност, много често при пациенти с камъни се оказва, че имат близък роднина (баща, майка, дядо) с уролитиаза. Разбира се, това не означава задължително, че при роднини с камъни и вие задължително ще имате, но в известна степен покачва риска за образуването им, особено с напредване на възрастта. В такива случаи, трудно мога да кажа „магически“ метод за превенция, тъй като има различни видове камъни, с различни причини за образуване. Но като профилактика препоръчваме редовен прием на течности, повече движение и профилактичен преглед с ехография веднъж на година, година и половина.

Кога се получава бъбречна криза?

При попадането на по-голям камък в уретера (тръбичката която свързва бъбрека с пикочния мехур), той се запушва и нормалното оттичане на урината се нарушава, като бъбрека започва да се надува. Това повишаване на налягането в бъбрека и уретера е основната причина за изключително силната болка по време на бъбречната криза – описва се като едно от най-болезнените изживявания, сравнявана с болката при раждане или инфаркт. Болката е пулсираща, коликообразна, не се влияе от положението на тялото и се разпространява към слабините и вътрешната част на бедрото. Прочети повече…

Какво да правя, ако получа бъбречна криза?

Бъбречната колика е спешно състояние и трябва незабавно да потърсите лекарска помощ, както за да се облекчи силната болка, така и за да се осигури нормален дренаж на урината от запушения бъбрек.

Какви изследвания да си направя, за да разбера имам ли камъни в бъбреците?

Най-често първото изследване е ехографското, с което урологът визуализира общото състояние на бъбрека, уретера и пикочния мехур. В допълнение могат да се направят рентгенови снимки и лабораторно изследване на урината. Прочети повече…

Кои камъни се разбиват извънтелесно и не е нужна операция?

Извънтелесното разбиване на камъни (Ектракорпорална Литотрипсия, ЕКЛТ) е най-разпространеният метод за лечение на камъни в бъбреците и уретерите. Приблизително 90% от камъните се третират с този метод и той се препоръчва като първа стъпка на лечение при конкременти с размери по-малки от 2.5 см. Прочети повече…

Всеки ли може да се подложи на извънтелесно разбиване?

Макар това да е най-щадящият пациентите метод, има случаи, когато не можем да прилагаме литотрипсия – когато пациентът има висок риск от кървене; при бременни жени; при запушване на уретера или друга анатомична аномалия, непозволяваща последващото изпикаване на раздробения камък; при камъни над 2,5 см.

Препоръчаха ми лазерно разбиване, това ли е най-сигурният метод за отстраняване на камъни в бъбреците?

Лазерното разбиване е модерен, безкръвен и ефективен метод за лечение на всички видове камъни, без значение от тяхната локализация – в бъбреците, в уретерите и в пикочния мехур. Предимствата на лазерното разбиване на камъни е, че с него специалистите уролози достигат до камъка, раздробяват го и едновременно с това елеминират фрагментите (за разлика от извънтелесното разбиване, при което частиците от раздробения камък остават в бъбрека и трябва в последствие да се изпикаят от пациента). Недостатъците на метода са нуждата от болничен престой и анестезия, риска от травми или руптура на уретера и не на последно място високата цена на процедурата. Прочети повече…

В кои случаи камъните в бъбреците трябва да се оперират?

Когато камъкът е много голям, по-малко инвазивните методи като извънтелесното и лазерното разбиване не са подходящи и на пациентите се препоръчва перкутанната нефролитотомия. При нея по оперативен път чрез малка дупка в кожата в областта на хълбока се пронква директно в бъбрека. При този метод камъкът едновременно се раздробява и изсмуква навън с помощта на нефроскоп. Това е ендоскопска операция, която е в пъти по-щадяща и безболезнена в сравнение с отворените операции, които до преди години бяха единствената алтернатива за лечение на големи камъни. Прочети повече…

Колко време е възстановяването при различните методи за лечение на камъни в бъбреците?

При извънтелесното разбиване пациентът напуска болницата още същия ден и може веднага да се върне към ежедневния си ритъм на живот. При лазерно разбиване пациентите се изписват на следващия ден, като се назначава обезболяваща и антибактериална домашна терапия. Възстановяването е в рамките на 1-2 дни, като е възможно да изпитват дискомфорт или парене при уриниране, които отминават за около седмица.
При ендоскопската операция болничният престой е 3-4 дни, а възстановяването след изписване продължава още няколко дни.

Автор: Д-р Васил Василев – Уролог

КЪМ ВСИЧКИ ЧЕСТО ЗАДАВАНИ УРОЛОГИЧНИ ВЪПРОСИ 

Още за камъните: