Камъните в пикочния мехур са чест и сериозен проблем, а опитите и операциите за тяхното лечение датират още от древността. Сега през 21 век, медицината се различава много от ерата на Хипократ и в днешната статия ще ви покажем кои са съвременните методи за лечение на камъните в пикочния мехур, ще сравним техните предимства и недостатъци, а накрая ще се опитам да Ви дадем съвет, кой метод да изберете за вас или вашите близки.
В исторически план камъните в пикочния мехур съвсем не са нещо ново – анатомично и физиологично хората са си същите както и преди 10000 години и има данни за извършване на операции за камъни в пикочния мехур още от дълбока древност. Всъщност камъни са открити в египетски мумии, а Хипократ също подробно споменава това заболяване. Както виждате, няма нищо ново!
Това, което ни различава обаче от хората преди 10000 години е начинът, по който диагностицираме камъните в мехура и още по-важното е начинът, по който ги лекуваме. В миналото не са имали ехографи, не са имали модерни рентгенови методи, лазери и много други средства за диагностика и лечение, с които разполагаме сега през 21-ви век.
Отворени операции
Най-старият метод за отстраняване на камъни в мехура са класическите отворени операции. При тях се прави разрез на кожата на долната част на корема, след това и разрез на самия пикочен мехур и камъкът буквално се изважда от него. Сами разбирате, че тези операции с налага да се правят шевове, след тях остава рана, а тъканите в обратен ред се зашиват с хирургични конци.
С въвеждането на съвременните методи на лечение, в днешно време, тези операции се извършват все по-рядко и по-рядко и показанията да изберем този подход са много редки, но не са отпаднали напълно, както ще разберете по-нататък в статията.
Безкръвни методи
Постепенно в годините, медицината претърпява огромно техничесто развитие, разработват се нови инструменти за минимално-инвазивна хирургия и започват да набират скорост т.нар ендоскопски процедури, по-познати сред пациентите като “Безкръвни”. Това всъщност са операции, при които през пикочния канал се достига до пикочния мехур и чрез различни инструменти могат да бъдат разбити камъните в него.
Всъщност използваме естествените отвори на тялото и не се налага да правим разрези. И точно заради това те превъзхождат отворените операции, защото позволяват много по-бързо и безболезнено възстановяване, без шевове и белези, а болничният престой е много по-кратък – най-често 1 ден. Също така, те позволяват да бъдат правени и при пациенти със съпътстващи заболявания, тъй като упойката е по-щадяща и операцията може да се извърши със спинална упойка (в кръста) или дори с кратка венозна анестезия. Казано накратко, ендоскопските операции са много по-щадящи и са свързани с много по-малко рискове и усложнения за пациентите!
Механично разбиване
В началото при първите такива “безкръвни методи” камъните са били разбивани по механичен път – чрез инструмент, който наподобява клещи и който захваща камъка и го раздробява на малки парченца, които в последствие се изваждат от мехура. На практика този метод се прилага и масово и до днес. И всъщност е един много ефективен метод и макар да звучи странно, с него да бъдат разбити бързо и ефективно голяма част от камъните в мехура. Проблем представляват големите камъни, които не могат да бъдат захванати от клещите на инструмента.
Ултразвуково разбиване
С развитието на апаратурата се появява и възможността освен механично, камъните да бъдат раздробявани и посредством някакъв източник на енергия, което практически премахва ограничението с размерати на камъка.
В исторически план, първият такъв енергиен източник, който ни позволява безкръвно да проникнем в пикочния мехури да разбиваме вече и по-големи камъни е ултразвуковото разбиване на камъни, т.е. раздробяване на камъните посредством енергията на ултразвуковите вълни.
Не се заблуждавайте, това е един високотехнологичен и модерен метод, при който се използва тънка тръбичка, която се допира в камъка, вибрира с много висока честота и така го раздробява, а успоредно с разбиването, песъчинките се изсмукват навън през отвора на тръбичката. Проблем за този метод представляват големите и твърди камъни, които трудно се поддават на разбиване от ултразвуковите вибрации.
Лазерно разбиване
Дойде време да се спрем и на може би най-модерният метод, който е отражение на високо-технологичните постижения в медицината – а именно лазерното разбиване на камъни. С него на практика могат да се разбиват всички камъни, независимо от състава и структурата им, независимо от размера им или това дали са в пикочния мехур, уретерите или бъбреците.
Съвременните лазери позволяват по безкръвен начин, бързо и ефективно да се отстраняват камъните от пикочния мехур, като лазерната енергия води до разпрашаване на камъка на ситни парчета – песачинки, които в края на манипулацията много лесно се евакуират от мехура. Още за лазерното разбиване на камъни!
Кой е най-добрият метод?
А сега, след като ви разказах всичко до тук идва и най-логичният въпрос: “Кой е най-добрият метод за разбиване на камъни?!”. И тук ще трябва да ви разочаровам, защото такъв няма!!! … и това какъв метод ще бъде използван зависи не избора от пациента, а от индивидуалните особености на всеки отделен случаи! Например дали камъкът е малък или голям, дали е твърд или по-мек, дали пациента има придружаващи заболявания или други съпътстващи проблеми като увеличена простата, стеснение на канала или други. Също така има значение и предпочитанията и уменията на уролога, както и техниката, с която разполага едно или друго лечебно заведение.
И като илюстрация на казаното до тук, ще ви дам пример с моята практика – Например, когато камъните са по-малки и средни по размер (да кажем до 2 см) аз лично предпочитам разбиването с ултразвук, защото този метод просто е по-евтин! А когато камъкът е с много МАЛЪК размер (колкото грахово зърно например) понякога използвам механичният метод за раздробяване, защото само с едно две движения на инструмента и камъкът вече е отстранен. Вече когато говорим за големи и твърди камъни, без колебания изборът ми е лазерното разбиване и точно с този метод успяхме безкръвно да отстраним, камъка за който ви споменах в началото.
Както виждате, няма универсален метод! Дори отворените операции, които за щастие се използват все по-рядко и те не са загубили своето място! Ще попитате защо, при наличие на “безкръвните методи”? – Има случаи например, когато пикочния канал е запушен? Или пък има анатомична аномалия на самия пикочен мехур? Сами разбирате, че в тези ситуации е невъзможно операцията да бъде извършена “безкръвно” през канала и се налага да прибегнем към класическата хирургия!
За съжаление Все още е така! Но искрено вярваме, че бъдещето ни крие много приятни изненади, защото техниката се развива с невероятни темпове! Само преди 20 години лазерите в медицината звучаха като нещо далечно от бъдещото, а днес както видяхте, успешно успяваме да остраним “безкръвно” огромни камъни в пикочния мехур. Така че, бих определил лазерната и ендоскопската хирургия като едно пътешествие, което едва сега започва и все още не се знае докъде ще ни отведе.
Консултирайте се с уролог!
В заключение искам да кажа, че понастоящем камъните в пикочния мехур не представляват сериозен проблем, нито при поставяне на диагнозата, нито при лечението им. Усложненията в следствие на оперативна интервенция са минимални, а за да се избегнат напълно е желателно камъните да бъдат лекуване докато са малки, а не когато достигнат големи размери. Така че не чакайте, а най-малкото се консултирайте с уролог за да получите съвет от специалист, кога и как да се лекувате.
Обадете се, за да запазите час за консултация на с уролог и лазерно разбиване на камъни на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автори на видеото и статията: Д-р Валентин Йотовски – Уролог