Доброкачествената простатна хиперплазия (наричана още ДПХ или увеличена простата) се среща в голяма част от мъжете в напреднала възраст. Макар да не застрашава живота, причинените от нея оплаквания понижават качеството на живот и работоспособноста. Тук идва логичния въпрос за лечението. Проблемът е популярен и в медииното пространство се предлагат всевъзможни методики – от скъпоструващи билкови препарати до хирургично лечение. По този начин човек остава донякъде с впечатлението, че изборът между оперативно и медикаментозно лечение зависи изцяло от личните му предпочитания. Това не е вярно и ще се опитаме да обясним показанията за всеки вид лечение.
Доброкачествената простатна хиперплазия е състояние, а не заболяване, което се развива с години и е свързано със стареенето – подобно на побеляването на косата, появата на бръчки по кожата и др., с остаряването си простата се уголемява. Това уголемяване е доброкачествено и както показва името, част от простатните клекти увеличават само броя си, но не и обема си. При ДПХ е характерно, че всяка клетка е точно копие на предишната, за разлика от простатния рак, където клетките се израждат и се получава безконтролен растеж. Двете заболявания нямат нищо общо помежду си.
Нарастването на броя на клетките при ДПХ става предимно в централната зона на жлезата и перифрните части на жлезата остават незасегнати. През централната част, обаче минава уретрата, която се притиска. Оттук идват и оплакванията – намаляване на струята, изтъняване, напъни при уриниране, удължаване на времето на уриниране и т,н. Тези симптоми се наричат симптомина изпразването, защото се обуславят от механичното стеснение на уретрата. Невъзможноста за пълното изпразване на мехура, води до задържане на урина, откъдето е чувството за недоизпразване при уриниране. Тази урина “дразни” пикочния мехур и оттам се получават симптомите на задръжка или складиране на урината. Тези симптоми на практика са най-неприятни като тук се включват честите позиви за уриниране, неотложните позиви, нощното уринириане и др.
В началните стадии оплакванията са слаби и леко изразени, но с течение на годините могат да се задълбочат, като при отделните мъже това става за различен период от време.
Лечението на ДПХ се дели на три основни вида: наблюдение, медикаментозно лечение и оперативно лечение, като категорично всяка увеличена простата, не означава автоматично операция, като за всеки вид си има конкретни показания.
Наблюдение
Наблюдението (watchful waiting) е метод на лечение, което не включва използването на медикаменти, а единствено периодичното наблюдение и оценка на състоянието. Това се използва при пациенти, с леко изразени симптоми, които не се оценяват като съществени от самият пациент. То може да продължи докато оплакванията се засилят до степен да изискат започването на медикаментозно лечение.
Медикаментозно лечение
За лечение на проблемите с уринирането, дължащи се на простатна хиперплазия се използват три групи медикаменти, самостоятелно или в комбинация помежду им:
Алфа-блокерите отпускат гладката мускултура на простатата, с което облекчават бързо и ефективон симптомите на изпразване.
Инхибиторите на 5-алфа-редуктазата са друг вид медикаменти, които пречат на тестостерона да взаимодейства с простатните клетки. Той е основен фактор предизвикващ увеличаване на скороста на делене. Ефектът от тези медикаменти настъпва сравнително бавно, но има за цел да намали обема на жлезата и да се забави скороста на нарастване.
Третият вид медикаменти се използват при пациенти с преобладаващи на симптомите на съхранение на урината – т.нар. антимускаринови препарати. Съществува и различна комбинация от тези медикаменти в зависимост от това коя група симптомие доминираща. Съвременните медикаменти са осъвършнствани до степен да се приема само по една таблетка дневно. Болшинстовото от случаите на увеличена простата се лекуват именно по този начин като се постига дългогодишен контрол на състоянието Не са редки случаите пациетите да приемат 10 – 20 години и повече таблтките без да се стига до операция.
Оперативно лечение
Оперативното лечение премахва разрастналата се простатна тъкан. Това освобождава уретрата и премахва нуждата от прием на медикаменти. Оперативното лечение, обаче, независимо от хирургичния метод макар и в малък процент все пак има някакви усложнения и лоши следоператини резултати. Ако това не беше факт, нямаше да има нужда от разработването на медикаменти за лечение.
В следващите редове ще се спрем на причините налагащи оперативно лечение, при които се смята, че рисковете от инвазивно поведение са оправдани.
Ретенция (задръжка) на урината – с течение на времето количествотона остатъчната урина се увеличава, като в един момент може да се достигне до пълна задръжка и невъзможност за уриниране. В такъв случаи се налага поставянето на уретрален катетър. Обикновенно след едномесечна терапия с медикаменти се прави опит за сяваляне на уретралния катетър. Ако пациентът не успее да възстанови нормално уриниране се налага ново поставяне на уретрален катетър. В такъв случаи едниствената възможност за трайно излекуване остава операцията.
Възпаление – при наличието на остатъчна урина се създават условия за развитие на бактерии. Невъзможноста за пълно изпразване на урината поддържа количеството на бактериите и пречи на изчистването им. Това води до хронични инфекции на пикочния мехур и бъбреците с трайни последствия за здравето на човека.
Камъни в пикочния мехур – камъните в пикочния мехур са директно следствие на хроничните инфекции. От своя страна камъните с тяхната неравна повърхност стават основа за разножаването на бактериите, откъдето те се възстановяват след антибиотична терапия.
Кръв в урината – когато случаите на кръв в урината зачестят и особено ако не могат да се контролират с лекарства се налага оперативното отстраняване на простатната тъкан
Хидронефроза и бъбречна недостатъчност – в напреднали случаи е въьможно количесвото на остатъчната урина да се увеличи до степен на влошаване на нормалната бъбречна функция. Поради промените в мехурната стена е възможно да се достигне до запушване на уретерите и застой в бъбрека известен като хидронефроза. Тези промени ако не се лекуват могат да доведат до увреда н абъбречната функция известно като бъбречна недостатъчност.
Както се вижда вземането на решение за подходящ метод за лечение е процес на тясна колаборация между пциент и лекар и винаги е индивидуална.
Обадете се, за да запазите час за консултация или преглед на простатата при Д-р Василев тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
НАУЧЕТЕ ОЩЕ ЗА ЛЕЧЕНИЕТО НА УВЕЛИЧЕНАТА ПРОСТАТА
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Очакваме Вашите въпроси и коментари! Те са важни за нас. Пишете ни!