Удоволствие, прекрасни усещания, положителни емоции – обикновено това са думи, с които можем да опишем сексуалния контакт. За някои мъже обаче той може да е свързан с дискомфорт, болка, дърпане или опъване, които се дължат на промени в областта на кожата на половия орган. Най-честите „виновници“ за това са късото гемче и/или фимозата, два проблема, който предизвикват страх у мъжете и те дълго време „търпят“ и излишно отлагат прегледа при уролог.
А действителност и фимозата и късото гемче са два чисто козметични проблема страхът за „най-ценният“ мъжки орган е напълно разбираем, но изцяло неаргументиран, защото съвременната медицина разполага с модерни лазерни методи, с които лекуваме болката и дърпанет бързо, лесно и с отличен кометичен резултат.
За да разберем заболяванията, които предизвикват дискомфорт при полов акт, трябва преди всичко да сме наясно с нормалната анатомия на пениса. Френулумът, наречен още юздичка или гемче, се намира по предната повърхност на члена и свързва главата на пениса (glans penis) с кожата на члена (препуциум). Смисълът като цяло е да има има структура, която да придърпва кожата напред , докато члена е в отпуснато състояние, така че главата да бъде винаги покрита и защитена. Нормално при ерекция, главата се заголва, кожата (препуциума) се придърпва назад, а гемчето се разтяга, така че да осигури безпроблемен контакт. Съществува обаче състояние, при което гемчето (при късо гемче) или препуциума (при фимоза) не притежава достатъчна дължина и еластичност и предизвиква опъване и болка при заголване на главичката.
Какво е късо гемче?
Късото гемче, познато в медицината като frenulum breve, прдставлява състояние, при което гемчето (юздичката) няма достатъчна дължина и по време на ерекция и полов контакт причинява дискомфорт, дърпане, опъване, което граничи понякога с болка. Обикновено това състояние е обусловено още с раждането на детето и в последствие при достигане на полова зрялост, но проблемите се появяват с началото на половия живот.
Без да е имал полов контакт, човек трудно може реално да прецени, дали има проблеми с дължината на гемчето или не. При самата ерекция може да не се усеща дърпане, а маструбацията не предлага същите условия и напрежение върху члена, както при полов контакт. Реално при секс опънът, който се прилага върху гемчето е с голяма сила и точно в тези моменти симптомите се проявяват в пълен размер. По продължитлен полов контакт или липса на лубрикант допълнително влошават ситуацията.
Как да разбера дали имам късо гемче?
Както вече спомеханме, преди началото на половия живот, човек може и да не подозира за наличието на това заболяване. В този период обикновено няма никакви симптоми или те са съвсем бегло загатнати. Такива могад да бъдат опъване в облстта на френулума при ерекция или леко закривяване на главата надолу в резултат на недостатъчна дължина на гемчето. Обикновено това прави впечатление на хората, но те не му обръщат внимание, защото реално не им пречи, а и смятат че това състояние е нормално. Обяснението, което момчетата дават е, че винаги е било така, а и трябва да отбележим, че в периода на пубертета младите хора изпитват притеснение и срам и не споделят с никого, дори да подозират за съществуващ проблем. При мастубация също няма болка, тъй като знаейки, че е късо, момчетата не упражняват опъване и натиск в тази област. В тези случаи, е желателно да се проведе консултация с уролог, дори да няма изразени симптоми. Само опитен специалист може да прецени състоянието в този период и да даде съвети за последващо поведение, както и наставления за реакция при поява на усложнение. Реалните проблеми се явяват с началото на половия живот. Проникването по време на секс се свърза с по-голямо напрежение върху главата и кожата на члена, препуциума силно се се опъва назад, което в повечето случаи не може да бъде контролирано. При наличие на по-късо гемче, то се явява слабо място, опъването му води до дискомфорт, болка и е причина за прекъсване на половия контакт. С времето се получават малки нацепвания в облстта на гемчето, които зараствайки, водят до натрупване на съединителна тъкан, задебеляване на гемчето и долълнително намаляване на еластичността му.
Това развитие в един момент води до пълното травматично скъсване на гемчето, което е съпроводено с остра силна болка и обилно кръвотечение. Дори е трудно човек да си представи подобна драматична картина и то настъпила по време именно на полов акт. Действитлно кървенето от съдовете минаващи през гемчето може да бъде толкова интензивно, че дори да напои изцяло с кръв бельото и отчасти връхната дреха на пациентите. Обиновено паниката завладява хората в този момент и те губят възможността за трезва преценка на ситуацията. Това, което трябва да се направи е хладнокръвно да се установи точното място на кървене и с два пръста да се притисне за 3 до 5 минути. В повечето случаи това е достатъчно за спиране на кръвотечението. Раната която се получава на мястото на скъсването трябва да бъде добре дезинфекцирана, с цел предотвратяване на инфекция. На мястото на скъсването след около 2 седмици се образува белег. Трябва да се спомене, че ръбовете на раната след подобно травматично скъсване обикновено са с неравна повърхност и след заздравяване обикновено проблема не само продължава да персистира, а дори и допълнително се задълбочава, поради образуването на груб и неравен белег. Желателно е да се потърси лекарска помощ, тъй като хирургичният разрез по време на кратката оперативна процедура, особено с модерна лазенрна апаратура, е значително по фин и прецизен.
Какво представлява фимозата?
В отпуснато състояние, главата на пениса е частично или пълно покрита от лесно подвижна и тънка кожа, наречена препуциум. Препуциума представлява кожна гънка, която по време на ерекция се придръпва назад и се изглажда, което позволява свободното удължаването на пениса (виж схемата на нормален пенис).
Фимозата представлява стеснение на препуциума, което не позволява свободното и безболезнено „заголване” на главата на пениса.
Различават се два вида фимоза – вродена, която е характерна за малките момченца и придобита, която се появява при възрастните. Вродената фимоза, най-често преминава от само себе си с израстването на детето и лечение се налага само в случаите, когато това не се случи. Придобитата фимоаз (при възрастните) се дължи на различни заболявания на пениса, които водят до загуба на еластичност на препуциума, като инфекции на главичката, диабет и др.
Какви са оплакванията при фимоза?
Невъзможноста на препуциума да се отпусне води до болезнено, а понякога дори невъзможно заголване главата по време на ерекция.
При по-тежките форми, стеснението на кожата е толкова голямо, че половия акт е силно болезнен и неприятен, като някой пациенти дори избягват да го правят. Понякога, по време на полов акт е възможно да се получат малки разкъсвания на кожичката (рагади), които също са силно болезнени. При зарастването на тези малки разкъсвания остават микро-белези, които допълнително намаляват еластичността на прупуциума и с времето състоянието (фимозния пръстен) става все по-тежко – реално се получава един порочен кръг, тъй като всяка ерекция и полов акт водят до постепепенно задълбочаване на фимозата.
От друга страна, затрудненото заголване на главата, компрометира хигиената, тъй като всяко измиване е неприятно, а пациентите гледат да го направят колкото може по-бързо или въобще го пропускат. Това води до задържане на смегма и микроорганизми и по-чести възпаления – т.нар. баланопостит, които допълнително влошават състоянието.
Късо гемче или фимоза, а може би и двете?
Много често хората изпитват неопределен дискомфорт по време на секс, знаят, че има някакъв проблем но им е трудно да го дефинират. Тъй като симптомите се припокриват, човек може да остане с впечатление, че има съвсем различен проблем от реалния. В тази категория най-често попадат двете заболявания – фимоза и късо гемче. Симптомите са сходни и е необходимо извършването на преглед при специалист, който да разграничи двете състояния.
Фимозата обикновено се свързва с опъване и стягане в областта на кожата на члена (препуциум), като най-често това води до затруднения и невъзможност за цялостно забелване на главата на члена. На практика препуциумът образува един стеснен участък по цялата циркумференция на члена (подобно на пръстен), който затруднява забелването, а след заголване на главата предизвиква притискане и болка на мястото на пръстена. Често силовото разтягане на този пръстен води до надлъжни нацепвания на кожата, дори разранявания. Объркването идва поради факта, че фиброзните изменения в областта на фимозния пръстен често обхващат и гемчето. То е по-късо, задебелено и слабо еластично. В тези случаи изолирано премахване само на гемчето не би решило проблема. Тук идва и ролята на уролога, който трябва да прецени какъв тип оперативна интервенция е необходима. При късо гемче се извършва лазерно прекъсване на кемчето т.нар лазерна френулотомия, докато при фимоза е необходима хирургична намеса за премахване на стеснената кожа – обрязване. Пациентите, на които им предстои обрязване трябва също да знаят, че при обрязването задължително се премахва и гемчето – това е част от операцията.
Какво да правим ако имаме късо гемче или фимоза?
- Ако подозирате, че имате късо гемче или фимоза не отлагайте прегледа при уролог, поради страх от оперативната интервенция. Ако наистина тя се налата е по-добре да бъде извършена планово от специалист, отколкото да се наложи да претърпите шока от спонтанното скъсване по време на секс или излишно да търпите болката при фимоза.
- Използвайте презерватив. Това е проста и логична мярка, но често хората не се замислят или не правят връзка. Реално презерватива пази кожата на члена и гемчето от прекомерно протъркване и опъване. Желателно е всеки полов контакт да бъде извършван с предпазни средства, за да се избегне най-тежкото последствие – спонтанно скъсване на гемчето.
- Използвайте лубрикант. Той помагат за намаляване на триенето и така понижават напрежението върху гемчето и препуциума.
- При скъсване и възпаление на гемчето не се притеснявайте, притеснете кървящото място и след спиране на кървенето потърсете преглед при уролог. В много случаи гемчето е само частично прекъснато и се налага да бъде премахнато докрай чрез кратка хирургична интервенция.
Лечение на късото гемче
Лечението на късото гемче е само едно и то включва извършването на кратка оперативна процедура наречена френулотомия. По своята същност тя представлява прекъсване на гемчето по хирургичен път, при което се премахва връзката между главата на члена и препуциума. Процедурата е кратка, отнема 3 до 5 минути. Не е необходимо приемане в болница, извършва се в амбулаторни условия, а също така не се налага използване на обща анестезия. Вижте демостративното видео на лазерната френулотомия.
Ние прилагаме обезболяващ крем 5 – 10 мин преди манипулацията, което е напълно достатъчно за спокойно завършване на процедурата, като пациентите не усещат никаква болка.
Урологичен Център „Д-р Василев“ разполага с модерна лазерна апаратура за извършване на тази манипулация, като тази техника има утвърдени предимства в сравнение със стандартната оперативна процедура. Необходимо е да споменем само някои от предимствата на лазерната френулотомия, а именно:
- Бърза и кратка процедура, извършвана само с локална упойка
- Липса на болезненост по време и след манипулацията
- Не се налага приемане в болница
- Не се налага поставяне на шевове
- Минимална травма, като се изрязва само тъканта, която желаем, без да се изгарят подлежащите тъкани
- Кратък възстановителен период (около 14 дни)
Като демонстрация на отличните възможности на CO2-лазерната френулотомия, ви представяме заздравяването на пациента третиран за много късо гемче. Както се вижда на снимките намя кървене, няма шевове и конци, а на десетия ден всичко е зарастнало и почти не си личи белег.
След оперативната интервенция се назначава антисептичен крем, като е необходимо да бъде нанасян два пъти дневно за около 3 -5 дни. След този период се препоръчват бани със смрадлика два пъти дневно, които имат добър измиващ и дезинфекциращ ефект. Усложненията след процедурата са минимални. Зарастването става за около 14 дни, като не е болезнено. Препоръчваме първите сексуални контакти да бъдат с презерватив.
Как се лекува фимозата?
Най-сигурният метод за лечение на фимозата е оперативният. Операцията се нарича обрязване или циркумцизия (от латински circum – около и caeder – режа), като целта и е “циркулярно” да се отстрани стеснения участък на препуциума. Получения дефект се зашива с фини, резорбиращи се конци, които след около 20 дни падат сами. Вижте демонстративното видео на отличните възможности на лазерното обрязване.
Операцията най-често се понася отлично от пациентите, въпреки че мъжете обикновено са много изплашени преди нея, което е съвсем нормално. Съществуват различни техники и методи за извършване на циркумцизията (със скалпел, с ток, с лазер, с различни видове хирургични клампи или инструменти), но в крайна сметка, тъй като това е козметична операция на най-важния орган за мъжа, към нея да се подходи сериозно и да се извърши прецизно и естетично. Лазерното обрязване превъзхожда класическото като по-бързо, по-безкръвно и с по-добър естетичен резултат.
За съжаление, колкото и да не ни се иска, обрязването е по-сериозна интервенция от френулотомията, тъй като при се нея изрязва участък от кожата на пениса (т.нар. фимозен пръстен), който в последствие трябва да се зашие, за да може да зарастне. Разбира се, съвременните методи с лазер позволяват това да стане по-бързо и по-естетично, но въпреки всичко, циркумцизията си остава малка урологична операция, която се извършва в операционна, налага упойка и приема в болница.
Обикновенно пациентите се чувстват отлично след нея, болката е много слаба и напълно поносима дори когато има неволни ерекции.
Какво да правим и да очакваме след операцията?
Много често мъжете са притеснени, какво ще стане след операцията, дали ще има болки, оток на кожата, дали спонтанните ерекции няма да скъсат конците, дали чувствителността на пениса и ерекцията ще се запазят и др.
Както вече казахме, обрязването е чисто козметична операция, която не засяга механизма на ерекцията, а само кожата на пениса. Със сигурност след операцията, ще има повишена чувствителност и леко смъдене в главичката и на мястото на разреза, но то е напълно поносимо и продължава 1-2 дни. Често след обрязването се наблюдава оток на кожата, който е обичаен и се дължи на травмата от самата операция (точно както като си одарите пръста и той се подува). Отока преминава за около 10-15 дни и не налага да се прави нищо. Тъй като все пак мястото е „наранено“, понякога ерекциите не са така твърди и плътни през първите дни на операцията и мъжете често са „ужасени“ от това. Разбира се със заздравяването, ерекцията се възстановява, а в повечето случаи е дори по-добра, тъй като вече намя фимоза, която да пречи и предизвиква дискомфорт. За по-бързо зарастване препоръчваме бани със смрадлика (тетра) за 10-14 дни, като пениса се потапя в разтвора (охладен!!!), държи се 1-2 минути и после се изчаква да изсъхне. Конците започват да падат сами един по един след 20-тия ден, като не се налага да се свалят допълнително.
За илюстрация ще ви представим зазравяването на пациент опериран за много тежка фимоза, който не си е заголвал главичката в продължение на години. Както се вижда, в началото той почти няма отвор на кожата, през първата седмица се наблдава лек оток, който през третата седмица е изчезнал, както и конците:
Като заключение ще кажа, че страха преди операцията е голям, а когато всичко премине, мъжете гледат с насмешка на предишните си притеснения и дори съжеляват, че толкова дълго са отлагали лечението на фимозата си и се е налагало да я търпят излишно!
Отново най-важното
Болката в пениса може да се дължи на голям брой заболявания (вродени или придобити). Най-важното е, че секса би трябвало да е приятно преживяване и при всеки случай на болка и дискомфорт трябва да се консултирате със специалист. Единствено урологът може да прецени какво е заболяването, дали изисква операция, медикаментозно лечение или само рутинни контролни прегледи.
За преглед на пениса, късо гемче и фимоза при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията: Д-р Валентин Йотовски – уролог,
Урологичен център „Д-р Василев“, София