Какво е ПСА?
Простатно Специфичният Античен (ПСА) е протеинова молекула, която се произвежда само от клетките на простатната жлеза, секретира се във висока концентрация в еякулата и играе основна роля в оплождането, тъй като е отговорна за втечняването на спермата. При някои обстоятелства, ПСА навлиза и в кръвта, където може да бъде лесно измерен чрез вземане на кръвна проба.
Сред пациентите той е по-популярен като “туморен маркер за простатата”, което не е съвсем правилно, защото ПСА е специфичен само за простатата, а не за рака на простатата и неговото повишаване може да се предизвика от различни състояния, като рака е само едно от тях. Изгледайте обяснителното видео за ПСА предназначено за пациенти:
В кръвта ПСА се представя под 2 форми:
- Свободна форма – 30%
- Свързан с други протеинови молекули – 70 %
При рутинното кръвно изследване се измерва тоталния ПСА, които включва и двете форми, но е възможно и разделното им измерване – т.нар. ПСА-профил. Също така може да бъде изчислено и отношението между свободната и свързаната форма, което намалява в случай на рак на простатата.
Кое изследване назначава вашия уролог?
Рутинно се препоръчва изследването само на тоталния ПСА, които в по-галямата част от случаите е напълно достатъчен, осбено след провеждано лечение за рак на простатата (било то хирургично, лъче- или хормонотерапия), когато измерването на свободния ПСА е напълно излишно. Едва при сериозно подозрение и колебание при вземане на решение за по-нататъшни изследвания може да се изследва ПСА профил.
Каква е нормалната стойност на ПСА?
Горната граница на ПСА е под 4 ng/ml, но само еднократното му и единствено изследване не е достатъчно, тъй като има вероятност от промяна в стойността му с приблизително 30% между две изследвания. Освен това, за по-качествено проследяване е нужно сравняването на стойностите през годините и измерването на т.нар. скорост на нарастване на ПСА.
Въпреки че повишаването на ПСА е подозрително, то може да бъде провокирано и от различни фактори, един от които е рака на простатата, но категорично не е само той:
От друга страна, приемането на 5-алфа-редуктазни инхибитори, предписвани като лечение на доброкачествено увеличената простата, променят PSA и го намаляват с приблизително 50 %.
Как се интерпретира Вашата стойност на ПСА?
Само по себе си изследванито и стойността на ПСА не са достатъчни и за добрата му и точна интерпретация и резултата трябва да се интерпретира от уролога в контекста на цялостното състояние на всеки отделен пациент, като се отчетат всички фактори:
- Да сравни актуалната му стойност с предишните – т.нар. “Скорост на покачване на ПСА”
- Да се увери, че ПСА да е изследван по една и съща методика, за предпочитане в една и съща лаборатория, тъй като евентуалната лабораторна грешка е еднаква всеки път
- Да се увери в отсъствието на уроинфекции през последните 3 месец
- Да вземе под внимание всички приемани от Вас лекарства
- Да вземе под внимание възрастта и съпътстващите Ви заболявания
- Да съобрази стойността на ПСА с обема на простатната Ви жлеза – т.нар. “Плътност на ПСА”
Кога трябва да се притеснявате?
Само по себеси, повишаването на ПСА не означава задължително рак на простатата, но все пак то се явява първата “чевена лампичка”, която алармира за неговото наличие, особено в случаите когато в допълнение с него е:
- Открита аномалия при прегледа на простатата и ректалното туширане
- Налична прогресия (т.е. покачване) на ПСА, което
- Не е свързано с инфекция или
- Увеличение на обема на жлезата.
В тези случаи предстои допълнително уточняване на повишението чрез биопсия на простатата, която е единственото изследване, с което се доказва или отхвърля рака на простатата.
Извършването на биопсия във всички случаи на повишение на ПСА над 4 ng/ml, без да се вземат в предвид всички останали индивидуални параметри, като:
- възрастта и общото здравословно състояние
- наличие на близки родственици с рак на простатата
- данните от прегледа и ректалното туширане
- обема на простатата
- скоростта на покачване и плътността на ПСА,
По-скоро би довело до покачване на броя на излишните биопсии. Все пак, повишената стойност не бива да се подценява и неглижира.
В случаите на положителна биопсия следва да се направят допълнителни образни изследвания за пълна преценка на стадия на заболяването и вземане на решение за вида на последващото лечение.
Как се извършва биопсията?
Целта на биопсията е да се вземат няколко малки късчета от простатата, които се изследват микроскопски и в тях се търсят ракови клетки. Това е единственото изследване, което позволява диагностицирането на рака на простатата.
Извършва се през ректума, като за прецизно прицелване се използва трансректален ехографски контрол, като със специална биопсична игла се вземат 8-10 или 12 късчета от жлезата.
Изследването не е приятно, но не е и болезнено, като се понася добре от мъжете и най-често се налага само локална анестезия и само в редки случаи по обща. Преди процедурата се препоръчва започване на антибиотична профилактика, за да се намали риска от инфекция, тъй като се извършва през ректума, които не е стерилен и изобилства от бактерии.
Най-честите усложнения са:
- кръв в урината и спермата, през първите няколко дни или седмица, следващи биопсията, които не налагат допълнителна лекпска намеса
- остър простатит – рискът от инфекция на простатата е нисък, но все пак се препоръчва измерване на телесната температура през първите 3 дни и при повишаването и да се потърси урологична помощ.
- ретенция на урината – невъзможността за спонтанно уриниране е много рядко, но сериозно усложнение, което налага спешна лекарска намеса.
Заключение
Увеличението на ПСА не трябва да Ви притеснява и трябва да бъде потвърдено, защото то не означава задължитело наличие на рак на простатата и може да се обясни и с различни състояния, като доброкачествена простатна хиперплазия, простатит и др.
В повечето случаи, еднократното изследване на ПСА не е достатъчно, за да се предприеме биопсия, като трябва да се вземат под внимание ректалното туширане, обема на простатата и еволюцията на ПСА във времето.
Едва след преценка на съвкупността от фактори и изследвания, вашият уролог може да ви предложи биопсия, тъй като напомняме, че за момента това е единственото изследване, с което се доказва рака на простатата.
Обадете се, за да запазите час за консултация или преглед на простатата в „Урологичен Център Д-р Василев“ тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
ОЩЕ ЗА ПСА И РАКА НА ПРОСТАТАТА
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Очакваме Вашите въпроси и коментари! Те са важни за нас. Пишете ни!
Допълнителна информация за пациенти за ПСА и рака на простатата >>
Здравейте,
Мъж на 58 години с диагноза „лека хипертрофия на на простата“.От 3 години приема всяка вечер по 1таб. Фокусин.
Миналата година на ехограф и PSA казаха,че всичко е наред.
Сега като се направи PSA референтните стойности бяха до 4.36, а резултата 8.00. Джипито препоръча да се направи биопсия и каза,че болеста е лечима.
Бихте ли изказали Вашето мнение и ако трябва ще Ви посетим за консултация.
Здравейте Ves,
Действително резултата ви е 2 пъти над нормата, което е притеснително и задължително трябва да се прегледате с уролог, който да ви препоръча какво и как да се прави нататък. Да, най-вероятно ще трябва биопсия, но горещо ви препоръчвам първо да се консултирате, защото високия ПСА категорично не означава 100% рак, както и обратното – ниския ПСА не го отрича.
Успех!
Здравейте д-р Василев,
на 71 и година съм. Редовно следя туморния си маркер за простата в една и съща лаборатория. Стойностите винаги са били под 4.00.
Преди дни си направих PSA в друга лаборатория- резултата е 5,20. Какво да предприема?
С уважение проф. Витлянов
Здравейте проф. Витлянов,
Добре е след три месеца отново да изследвате туморния маркер и ако резултатите са отново над 4.00 да се консултирате с уролог евентуално за медикаментознао лечение или преценка за биопсия. Понякога този маркер може да се повиши и при друг възпалителен процес в организма.
Успех!
Здравейте, д-р Всилев. На 41 г. съм и при изследване на урината се получиха следните резултати. Кръв в урината- Следи. Total PSA – 3,32 при референтна стойност 0,05-2:00. Това ли са референтните стойности, защото чета, че трябва да е под 4 ng/ml. Или референтните стойности са различни в зависимост от възрастта. Какво трябва да предприема и има ли сериозен проблем? Благодаря Ви!
Здравейте К. Димитров,
Референтните стойности на ПСА не са различни за различната възраст, нормата е до 4ng/ml. Не знам в коя лаборатория сте го изследвал и защо дава такива референтни стойности, но моят съвет е да посетите лекар за преглед.
Успех!
Здравейте д-р Василев!
През м.май 2017 г. ми беше отстранена простата поради злокачаствено заболяване. От
тогава до момента на всеки 3 месеца проследявам ПСА, който винаги е в нормата – най високата стойност за тия 2 години е била 0.66. Въпроса ми е -този контрол достатъчен ли е за регистриране на рецидив или е необходимо и друго изследване за установяване на разсейки в меки и други тъкани, какви са тези изследвания и от кого се инициират и назначават и на какъв интервал от време? Вашето мнение и становище е ценно за мен! Благодаря предварително!
Здравейте Георги Николов,
Достатъчно е проследяването на ПСА, но при вас какво е необходимо мога да ви кажа след преглед като се запозная с повече подробности относно възрастта, общото ви състояние и как е протекло цялото лечение от откриването на заболяването до сега. Съветвам ви да си запишете час за преглед за да обсъдим нещата.
Успех!
Здравейте д-р Василев.На 48 год съм не съм правил никакви изследвания до момента но от извесно време почнах да уринирам по често около 7,8 до 9 пъти на ден.Пия доста течности но ме притеснява това че 2,3пъти внезапно ми се прихожда.Моля за вашия съвет.
Здравейте Румен Иванов,
Моят съвет към вас е да направите микробиологично изследване на еякулат и стерилна урина и с готовите резултати да посетите лекар за преглед. Най-вероятно имате инфекция.
Успех!
Здравейте д-р Василев,
Пиша Ви във връзка с моя баща, който е на 72 г. Днес получихме резултатите от изследванията му и има маркер tPSA – 27.900 µg/l, което ме разтревожи и провокира да се допитам до Вас за мнение. Освен това има понижени Холестерол – HDL-Cholesterol – 1.23 mmol/l; Желязо (Fe) – 7.97 µmol/l и Ly% (лимфоцити) – 15.2 %. Повишена е стойността също на Neu% (неутрофили) – 72.3 % и на Mo# (моноцити) – 0.98. Много Ви моля за мнение и съвет! Благодаря предварително!
С уважение, Г. Йорданова
Здравейте Галина Йорданова,
С този висок резултат е необходимо задължително преглед от уролог, както и някои допълнителни изследвания. Най-вероятно ще е необходимо да се направи биопсия на простатата.
Успех!
здравейте д-р Василев стойностите бяха 4,53 след 5 дни прием на Адифлокс и Спалмитол паднаха на 4,12, след това пих Аугментин 7 дни и стойностите пак 4,53.на ехографа простатата е с нормални размери.в левия бъбрек има 4-5 милиметра камък.това е след посещение на уролог.годините са 56.с уважение И.Андонов
Здравейте Иван,
Може да направите ядрено магните резонанс на малък таз или директно биопсия на простатата.
Успех!
Здравей Д-р Василев, работите ли с здравна каса. Благодаря
Здравейте Димитър,
Прегледите са платени и не работим с направления по НЗОК.
Успех!
Здравейте, употребата на солифенацин и тамсулозин повлияват ли нивата на PSA( в посока намаляване),както и према на добавки като Сао палмето,коприва.Необходима ли е предварителна подготовка преди изследването- без храна, без вода.
Между другото в интервала 40-45 години , колко често може да се изследва PSA-на една година, на две, или само при оплаквания?
Здравейте Стойчо,
PSA се препоръчва да започне да се проследява след навършени 50г веднъж годишно според резултатите интервала на изследване може да бъде сгъстен или разреден. Маркера се изследва на здраво без никакви оплаквания и въздържание от сексуален контакт поне 3 дни. Има медикаменти които повлияват стойностите му.
Успех!