В днешното интервю на Д-р Александър Кръстанов, гл. асистент в Клиниката по Урология на УМБАЛ „Александровска“ , ще поговорим за едно опасно урологично заболяване, а именно тумора на бъбрека. В този разговор се надявам да уточним някои важни въпроси, както по отношение на диагностиката на това заболяване, така и по отношение на съвременните методи и нови технологии, които се използват за неговото лечение.
Д-р В. Йотовски: Д-р Кръстанов, можете ли накратко да ни кажете, какво представлява тумора на бъбрека и колко е опасен? Това е може би първият въпрос, който задават пациентите ни.
Д-р А. Кръстанов: Темата за туморите на бъбрека действително е изключително обширна и със сигурност няма да може да засегнем всички аспекти. Накратко – туморите на бъбрека произлизат от самия бъбрек и пътвоначално са с много малки размери, постепенно нарастват, обхващат все по-голяма част от бъбрека, а в най-тежките случаи излизат и извън рамките на бъбрека и засягат съседните органи. Естествено, както всяко злокачествено заболяване и туморите на бъбреците са опасни, но ако бъдат открити навреме, докато са с малки размери, могат да бъдат отстранени напълно и с това лечението да приключи. От друга страна оставени без лечение туморите достигат големи размери, дават метастази и дори могат да доведат до фатален край.
ВЙ: Това звучи наистина стряскащо. В този ред на мисли искам да попитам – има ли някакви характерни симптоми и за какво трябва да внимават хората, за да могат да открият заболяването колкото се може по-рано?
АК: Това е много добър въпрос, защото при тумора на бъбрека, особено в началния стадий, няма почти никакви симптоми. Понякога може да се появи кръв в урината, може да има тежест в облстта на засегнатия бъбрека, а дори и някои косвени прояви, като повишаване на кръвното налягане или анемия например. Най-често обаче туморът на бъбрека протича безсимптомно и се открива случайно при профилактичен преглед или по повод на друго заболяване.
ВЙ: В такъв случай, след като няма характерни симптоми, какво бихте посъветвали нашите пациенти, за да не изпуснат момента за ранна диагноза?
АК: Както сме казвали не веднъж, профилактиката е изключително важна. Достатъчно е веднъж годишно хората да посещават своя уролог, като по време на прегледа да бъде извършена ехография на бъбреците. Всъщност ехографа е този уред, който ни помага изключително много при откриването на туморите на бъбрека, дори и когато са много малки, с размери до 3 – 4 см.
ВЙ: А освен ехографията има ли други модерни методи за откриване на тумора на бъбрека?
АК: Естествено, ако уролога се усъмни по време на ехографското изследване, че има нещо нередно, той може да изпрати пациента за извършване и на някои по-сложни изследвания, като Скенер или Магнитен резонанс. Те дават много подробна информация за точните размери на тумора, колко е напреднал, засяга ли съседни органи и дали има метастази или не.
ВЙ: И сега може би дойде момента за най-важния въпрос, как се лкуват туморите на бъбрека и какви са съвременните насоки и препоръки?

Преглед и ехография на бъбреци, простата, пикочен мехур и мъжки полови органи
АК: Модерният метод за лечение на тумора на бърека е чрез извършване на лапароскопска или робот-асистирана операция – тоест само през няколко дупки на кожата туморът и бъбрекът се изрязват и в края на интервенцията се изваждат през малък разрез на корема. Отворените операции със скалпел и голям разрез на кожата се извършват все по-рядко и то само при много напреднали случаи.
ВЙ: Всъшност какви са предимствата на лапароскопските операции?
АК: Лапароскопските операции са свързани с много по-добри резултати – по-малко кървене по време на операцията, по-кратък болничен престой и по-бързо възстановяване след изписване от болницата.
ВЙ: Д-р Кръстанов, Вие казвате, че за да бъде премахнат тумора, много често се маха целият бъбрек. Това опасно ли е за пациентите, може ли човек да живее с един бъбрек.
АК: Да при големите тумори бъбрекът се премахва изцяло. При по-малките тумори, които са под 7см може да се запази част от бъбрека. Това се преценява индивидуално за всеки отделен случай. Но дори да се наложи премахване на целия бъбрек, човек съвсем спокойно може да живее и само с един бъбрек, без никакви усложнения.
ВЙ: Като закючение искам да Ви попитам, какво да очакват пациентите след една такава операция, какви са прогнозите, има ли шанс за оздравяване?
АК: Да, пациентите могат да бъдат напълно излекувани, в рнните стадии операцията е единственото лечение, което е необходимо. След това пациентите подлежат на наблюдение, като на всеки 3 и 6 месеца се провеждат контролни изследвания и скенер.
ВЙ: Благодаря Д-р Кръстанов, надявам се този разговор да е бил полезен и да сме отговорили на някои от най-важните въпроси, които си задават пациентите.
Отново най-важното!
Туморите и ракът на бъбрека са коварно заболяване с бавно и безсимптомно развитие, което отнема години. В началото далго време липсват симптоми, като най-гестият е хематурията (кръв в урината). Най-често туморите на бъбрека се откриват случайно при ехографско изследване по друг повод. Те могат да бъдат излекувани напълно чрез частично изрязване само на тумаро (парциална резекция), когато ракът е по-малък от 7 см или чрез отсраняване на целия бъбрек (нефректомия) при по-големите от 7 см тумори. Операциите могат да бъдат извършени ендоскопски – лапароскопски или с робот DaVinci, което е много по-щадящо за пациентите.
Ние, в Урологичен център „Д-р Василев“, вярваме, че професионализма, добрата диагностична апаратура и редовните прегледи са единствения начин да се предпазите от сериозни усложнения. Нашите услуги се извършват от специалисти, защото вашето здраве е това, което наистина има значение.
Обадете се, за да запазите час за консултация на с уролог и ехография на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автори: Д-р А. Кръстанов и Д-р В. Йотовски