Съдържание
- Какво е простатната жлеза?
- Кои са най-честите заболявания на простатата?
- Имам проблеми с уринирането. Симптом на коя болест е това?
- От какво се получава увеличената простата?
- Задължително ли е да се лекува увеличената простата?
- Задължително ли е да се оперира увеличената простата?
- Кога се налага операция на увеличена простата?
- Коя е най-добрата операция за увеличена простата?
- Ако не се лекува увеличената простата, може ли да доведе до рак?
- Кога трябва да отида на преглед за простатата?
- Какво представлява прегледът на простатата?
- Какви са симптомите при рак на простатата?
- Може ли да имам рак на простата, но да нямам оплаквания?
- Как да разбера дали имам рак на простатата?
- Болестите на простата засягат ли сексуалното здраве?
- Ще мога ли да извършвам полов акт след операция на простатата?
КЪМ ВСИЧКИ ЧЕСТО ЗАДАВАНИ УРОЛОГИЧНИ ВЪПРОСИ
Какво е простатната жлеза?
Простата е малка жлеза, част от мъжката полова система, разположена под пикочния мехур и в интимен допир с крайната част на дебелото черво (ректума). Нормалната простата е с големината и формата на кестен. В нея завършват семепроводите идващи от тестисите, които пренасят сперматозоидите. По време на еякулация сперматозоидите се смесват с простатния секрет и образуват спермата. Простатата обхваща като маншон началото на уретрата (тръбата отвеждаща урината от пикочния мехур).
Кои са най-честите заболявания на простатата?
Основните заболявания на простатата са – доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ) или т.нар “увеличена простата”; ракът на простатата и простатит. Това са три различни болести, които нямат общо помежду си, могат да имат едни и същи симптоми, най-вече свързани с проблеми при уринирането. Прочети повече…
Имам проблеми с уринирането. Симптом на коя болест е това?
Проблемите с уринирането могат да се дължат на различни болести на простатата – увеличена простата, рак или простатит. Понякога заболяванията може да протичат едновременно с еднакви симптоми. Единствено преглед при специалист уролог и назначените от него изследвания могат да покажат на какво заболяване се дължат проблемите с уринирането. Прочети повече…
От какво се получава увеличената простата?
Доброкачественото увеличение на простатата е естествен процес резултат от стареенето. Така както косата побелява и кожата се набръчква, така и при мъжете с годините размерът на простатната жлеза се увеличава (нормално тя е с големината и формата на кестен). Ако нямат оплаквания, повечето мъже дори не знаят, че имат увеличена простата. Прочети повече…
Задължително ли е да се лекува увеличената простата?
Увеличената простата е естествен процес на стареене и е по-скоро състояние, отколкото заболяване. Ако не дава сериозни проблеми и не нарушава качеството на живот на мъжа, е достатъчно само т.нар “активно наблюдение”, при което при периодични прегледи и консултации със специалист уролог се следи процеса на увеличаване на простатата и се прави оценка на симптомите. Медикаментозно или оперативно лечение се налага, само ако увеличената простата предизвиква сериозни проблеми с уринирането. Прочети повече…
Задължително ли е да се оперира увеличената простата?
Не, но отговорът зависи от състоянието на мъжа. Съвременната медицина разполага с богат арсенал от медикаменти, които помагат значително за облекчаване симптомите при увеличена простата и помагат на пациентите да водят пълноценен живот без да това състояние да пречи на ежедневието им. Единствено в случаите, когато медикаментозното лечение не дава желания ефект, се прибягва до оперативно лечение на увеличена простата. Прочети повече…
Кога се налага операция на увеличена простата?
Оперативно лечение на увеличена простата се налага, когато пациентът не се повлиява достатъчно добре от медикаментозното лечение. Най-честите усложнения, които са причина за опериране на увеличена простата са – рецидивираща и неповлияваща се медикаментозно уринна задръжка (след направен опит да се махне катетъра); повтарящи се уринарни инфекции; повтаряща се хематурия (кръв в урината), неподдаваща се на лечение с 5 -алфа редуктазни инхибитори; бъбречна недостатъчност; камъни в пикочния мехур; значителното увеличаване на остатъчната урина. Прочети повече…
Коя е най-добрата операция за увеличена простата?
На този въпрос е трудно да се отговори еднозначно, тъй като най-добрата операция се определя спрямо състоянието на всеки конкретен пациент. Въпреки това, безкръвните едноскопски операции, които се извършват през канала с ток или лазер се смятат за “златен стандарт” в съвременната медицина по отношение на оперативното лечение на увеличена простата. В сравнение с отворените операции, този оперативен метод е много по-лек за пациентите, с намален риск от усложнения и много по-бързо и успешно възстановяване след изписване от болница. Прочети повече…
Ако не се лекува увеличената простата, може ли да доведе до рак?
Категорично не. Увеличената простата и ракът на простатата са две коренно различни заболявания, които нямат връзка помежду си и едното не води до другото. Единственото общо помежду им могат да бъдат симптомите, т.нар “проблеми с уринирането”. Увеличената простатата не се превръща в рак, нито ракът на простатата води до увеличение на жлезата. Прочети повече…
Кога трябва да отида на преглед за простатата?
Профилактичният преглед на простатата е задължителен за всички мъже над 50 години, дори да нямат никакви оплаквания. При каквито и да било проблеми с уринирането, срещата със специалист уролог е задължителна, защото само с навременно наблюдение и предприемане на адекватно лечение, могат да се предотвратят по-нататъшни сериозни усложнения. Прочети повече…
Какво представлява прегледът на простатата?
Макар и не много приятен, прегледът на простатата е лесен и безболезнен начин за специалиста уролог да прецени състоянието на органите от мъжката полова система. Прегледът на простатата включва т.нар “ректално туширане”, при което лекарят опипва простатата, за да усети нейната плътност, консистенция и хомогенност. Заедно с това се прави и ехографско изследване, с което се визуализира не само простатната жлеза, но и цялата пикочно-отделителна система на пациента. За мъже над 50 годишна възраст, прегледът включва и назначаване на кръвно изследване за ПСА – простатно специфичен антиген – което при завишени стойности може да даде информация дали има съмнения за рак на простатата или не. Прочети повече…
Какви са симптомите при рак на простатата?
Ракът на простатата е коварно заболяване, защото в много голям процент от случаите протича безсимптомно. Дългогодишната практика показва, че появата на оплаквания вече е знак, че ракът е в напреднал стадий. Най-често срещаните проблеми при рак на простатата са симптомите подобни при доброкачествено увеличение на простатата – затруднено уриниране, изтъняване на струята; кактто кръв в урината, импотентност и болки в ставите и костите (при напреднал стадий с метастази в костите). Прочети повече…
Може ли да имам рак на простата, но да нямам оплаквания?
Може. В огромна част от случаите в началния стадий на болестта панциентите нямат оплаквания, защото болестта протича безсимптомно. Появата на оплаквания обикновено става в момент, когато болестта вече се е разпространила извън простатната жлеза и е засегнала други органи.
Как да разбера дали имам рак на простатата?
Ракът на простатата се доказва единствено след биопсия на простатата. За да назначи такова изследване, специалистът уролог трябва да има съмнения за болестта, които се появяват след извършване на урологичен преглед на простатата (ректално туширане и ехографско изследване), съчетани с кръвно изследване на туморен маркер за простатата ПСА. Ако нивото на ПСА е завишено и при прегледа са установени изменения в жлезата, урологът назначава биопсия за потвърждаване на диагнозата. Прочети повече…
Болестите на простата засягат ли сексуалното здраве?
Простатата няма пряко участие в механизма на ерекцията и колкото и да е голяма и проблемна, тя не оказва влияние върху възможността за достигане и поддържане на задоволителна ерекция. Въпреки това наличието на проблеми с уринирането оказват отрицателен ефект върху самочувствието на мъжа, който вече се възприема като стар и в тези случаи проблемите с ерекцията са по-скоро от психологическо естество. Доказателство за това е и фактът, че при започване на медикаментозно лечение, което води да подобряване на уринирането, голяма част от мъжете отново възвръщат и сексуалното си самочувствие и ерекция.
Ще мога ли да извършвам полов акт след операция на простатата?
Както казахме по-горе, простатата няма прак ефект върху ерекция и отрицателното й влияние е по-скоро психологическо. Оперативното лечение на доброкачествено увеличената простата (за разлика от операцията на рак на простатата) не оказва влияние върху половата функция и често след нея мъжете имат дори подобрение – както откъм желания, така и откъм възможности. Все па, тъй като операцията представлява вмешателство в нормалната анатомия на мъжа, след нея е възможоно в около 60-70% от случаите да се наблюдава т.нар. ретроградна еякулация.
Автор: Д-р Васил Василев – Уролог
doktor vasilev искам да питам какво може да се направи при задебелени стени на пикочния мехур нямам оголимена простата или рак а само трудно уриниране и често и остава урина в мехура.
Здравейте mitko,
Не знам на колко години сте, но те също имат значение.Това колко е задебелена стената на пикочния мехур и дали изобщо е задебелена не е чак толкова голям проблем.Идеално е, че нямате рак на простата, но трябва да обърнете внимание на проблема с честото уриниране и остатъчната урина, защото те са предпоставка за други усложнения на отделителната система.Съществува терапия която може да бъде приложена във вашия случай, но за съжаление по интернет немога да предпиша нищо.Съветвам ви да ви прегледа уролог за адекватна терапия.
Успех!
Здравейте Доктор Василев
Преди 3 години имах уголемяване на десния бъбрек ,възпаление на каналите и уголемен десен тестис поради задържане на урината ,лечението беше с антибиотик , от време на време ме приболява десния бъбрек и до сега .
А сега имам проблем с ерекцията от около 6-7 месеца , понякога половият акт протича добре но доста често не се получава става ми но не е достатъчно твърд и на моменти доста спата ерекцията. Сутришните и нощните ерекции намаляха доста.
Правено ми е обрязване преди 4месеца имах фимоза и сега чувствителноста ми на пениса доста намаля но проблема с ерекцията не мисля че има връзка .
На 33 г съм и съм с наднормено тегло, пия и пуша но не прекалено много.
Ще бъда благодарен за вашето мнение и съвет .
Здравейте Ховсеп,
Причините за проблемите с ерекцията са много. На първо време трябва да започнете диета за да нормализирате теглото. Трябва да намалите вредните навици. Ако имате и придружаващи заболявания и приемате редовна терапия тя също би могла да повлияе ерекцията. Много е важна и психологическата нагласа. Добре е да изследвате и тестостерона в какви граници се движи. Има медикаменти които биха могли да ви подобрът състоянието, но за съжаление няма как да ви предпиша рецепта по интернет.
Успех!
Здравейте Доктор Василев
След операция на простатата когато седя започва едно стягане и леки болки под тестисите това нормално ли е 2 месеца след операцията.
Здравейте Димитър,
Не е нормално два месеца след провеждане на операцията да имате болки.
Успех!