Бъбречна криза (колика)
Бъбречната колика е спешно състояние, предизвикано от миграцията на камък от бъбрека в уретера. Камъка запушва уретера и блокира пътя на произведената от бъбрека урина. Това предизвиква една от най-силните болки в тялото, позната като бъбречна колика.
Болката е много силна, появява се внезапно и е съпроводена с гадене и повръщане. Локализиана е хълбока и се придвижва към пикочния мехур и слабините (т.е. по хода на уретера).
Бъречната криза обикновено налага приемане в болница и съответно лечение, както на болката, така и лечение целящо отпушване на бъбрека. Често приложената медикаментозна терапия успява да успокои болките и следствие на нея приблизително 60-70% от конкрементите се елиминират (т.е. изпикават) спонтанно.
В случаите, когато медикаментозната терапия не е достатъчна може да се наложи предприемане на активни действия за отпушване (дрениране) бъбрека и елиминиране на конкремента.
Фиксиране на стент “Дабъл J”, който представлява тънка тръбичка тръбичка, която се поставя в уретера и минава покрай камъка. Единият край на тръбичката е разположен в бъбрека, а другият в пикочния мехур. Урината минава свободно през и покрай стента, което освен че отпушва бъбрека, улеснява елиминрането на камъка или фрагментите от камъка.
Обичайно стента се поставя в условията на краткотрайна (5-6 минути) венозна анестезия и може да остане в уретера до около 6 месеца. (Допълнителна информация за Стентовете тип “Double J”).