Най-често се проявява от време на време като леко розово оцветяване на урината и преминава сама за един два дни без никакво лечение. Това е и причината пациентите да отлагат прегледа и да търсят лекарска помощ при поява и на други оплаквания, а тогава може да бъде късно. Съветите на лекарите са дори и при съмнение, по-добре отделете 15 мин за преглед, отколкото да отлагате дълго време, застрашавайки живота и здравето си.
Заболявания на бъбреците – гломерулонефрити
Това са група заболявания, които се характеризират с автоимунно увреждане на бъбрека, което води до отделяне на червени кръвни клетки в урината. Понякога това може да бъде и единствения белег.
Травми на бъбреците и пикочния мехур
Естествено всеки удар или травма в кръста или корема може да доведо до увреждане на органите на пикочоотделителната система (бъбреци, пикочен мехур). По тази причина е необходимо пациентите да съобщават винаги при прегледа, за дори и на пръв поглед безобидни инциденти, защо това може да се окаже ключът към поставяне на диагнозата. В някои случаи и без травма, а само при интензивна физичека дейност (продължително бягане, тежък физически труд), може да се наблюдава кръв в урината. Естествено при прегледа трябва да се изключат всички други причини за хематурия.
Чуждо тяло в пикочния мехур
Към тази група можем да класифицираме пациенти, при които е поставен уретрален катетър в пикочния мехур или друг тип чуждо тяло като т.нар. стентове (DJ – stent), които се поставят за отпушване на бъбреците. Чуджото тяло дразни непрекъснато нежната лигавица на пикочните пътища и предизвиква епизоди на кървене в урината, особено в моменти на по интензивни физически усилия. Обикновено пациентите са запознати с тези рискове след манипулацията и това кървене не предизвиква притеснение. Както отбелязахме обаче, когато кървенето е с по-голям интензитет трябва да се потърси лекарска помощ и да се съобщят всички предходни манипулации.
Отново най-важното!
Кръвта в урината е един от най-честите симптоми в урологията. Най-често те се дължи на банално заболяване, което не крие рискове, но има и случаи, когато тя може да е признак на коварна болест. Не отлагайте прегледа при специалист във всеки случай на хематурия.