В практиката се използват различни методи, като общото при всички е стремежа да се отстрани самата брадавица, по възможност най-прецизно, ефективно, безопасно и с най-добър козметичен резултат.
Химични методи
При тях различни видове кремове или химични разтвори се нанасят върху кондиломите:
- Подофилинът (кондилин) е токсичен агент, който се намазва върху засегнатите участъци и убива инфектираните клетки. Подходящ е за употреба при малки кондиломи или малки групички от кондиломи. Процедурата се извършва амбулаторно, а самото лечението трябва да се повтори няколко пъти и продължава няколко седмици. Подофилинът не е подходящ за големи зони, защото е токсичен, нито пък при бременни.
- Трихлороцетна киселина – подобно на подофилина, тя по химически път “изгаря” кондиломите, като разрушава протеините в клетките. Тя е по-подходяща при малки и твърди брадавици. като отново лечението се повтаря веднъж или два пъти седмично до пълното изчистване, което в зависимост от големината на брадавицата, може да продължи седмици или месеци. Трихлороцетната киселина не е токсична и може да се прилага и при бременни, защото няма резорбция през кожата.
Удобството на химическите методи е, че те са евтини, но не винаги са достатъчно ефективни и се налагат продължително (понякога месеци) лечение, особено в случаите на множество кондиломи, когато буквално е невъзможно да се “намаже” и “изгори” цялата кожа на пениса.
При тях рядко се наблюдават странични ефекти, като най-често на мястото намазано след 1-2 дни се образува раничка, която зараства 10-12 дни след края на лечението.
Имунологични методи
Аldara (Imiquimod) е локален имуномодулатор под формата на крем, който подпомага имунната система да атакува и разрушава кондиломите. Тя е подходяща при по-големи кондиломи, като се прилага 3 пъти седмично, в продължение на 6 седмици. С нея могат за се третират зони до 2 кв. см, като основните неудобства са, че лечението е бавно, на мястото на приложението и се образуват ранички, както и високата цена. Предимството алдарата пред химичните методи, че рецидивите са много по-редки и може да се използва върху лигавици.
Термично лечение
При този вид терапия, вместо химичен агент използваме много ниска или много висока температура, които “изгарят” кондиломите.
- Замразяване с течен азот (около -173 градуса по Цлезий) се “изгарят” по-малките видими лезии по кожата. Процедурата не е еднократна, като се повтаря веднъж седмично, в продължение на няколко седмици. В третирата зона се образува мехурче, като мястото зараства за 2-3 седмици.
- Електрокоагулация – „класически метод“, при който със специален ток лезията едновременно се изрязва и кръвоносните съдове се коагулират. Може да се използва при всякакъв размер лезии, разположени по кожата и по главичката на пениса.
Неудобството при термичните методи е, че те не са много прецизни и може да се засегне и здравата кожа, с тях процедурата е по-болезнена и има риск да се образуват по-дълбоки ранички и съответно да остане малък белег.
„Домашни“ методи и рецепти
Освен посочените по-горе, съществуват множество рецепти и методи от народната медицина, при които за отстраняване на кондиломите се използват чесън, кромид лук, алое вера, сок от смокиня, оцет, рициново масло и редица други. Най-често тези методи са продължителни, трудни за изпълнение и по-скоро с неуспешен или съмнителен резултат от лечението.