Какво са камъните в бъбреците?
Камъните в бъбреците са една от най-честите урологични болести и едва ли някой не е чувал за тях или за силната болка, който предизвикват, известна като бъбречна криза.
Камъните в бъбреците са състояние, при което кристалите на солите в урината се утаяват и образуват твърда маса (конкремент) в бъбрека. Първично всички камъни се образуват в бъбрека, като в началото са малки песачинки, но с времето нарастват и стават все по-големи. Понякога те могат да изслязат от бъбрека по хода на урината и съответно запушат уретера (каналчето, което свързва бъбрека с пикочния мехур), който е широк едва няколко милиметра и да предизвикат моного силни болки, гадене и повръщане – състояние познато като бъбречна криза. Ако един камък не бъде изхвърлен в продължение на 30 дни, лекарят може да препоръча лазерна литотрипсия с цел разбиването на камъка.
Лазерите се използват за лечение на камъни в бъбреците и уретерите още от далечната 1980 г.
Кой е подходящият пациент?
Не всеки пациент, който има големи камъни в бъбреците е подходящ за лазерно разбиване. Предложената лазерна процедура се препоръчва за камъни в уретерите по-големи от 5 мм., който не могат да бъдат третирани с друг по-консервативен метод (медикаментозно или извънтелесно разбиване например), камъни в бъбрека с размери по-малки от 2 см, при които извънтелесното разбиване е било неуспешно, както и за камъни в пикочния мехур. Лечението с лазер изисква обща анестезия и отнема между 1 и 3 часа, в зависимост от размера и разположението на камъка.
Как протича?
Лазерната литотрипсия е процедура, при коята камъка се разбива на малки фрагменти. Лазерът е светлина и за да има ефект, той трябва да има пряк контакт с камъка, който обаче се намира в тялото. За да се достигне до камъка, се използват специални инструменти – уретероскопи, с които проникваме в тялото на пациента през естествените му отвори (уретрата), а лазерният лъч се движи по специално оптично влакно с диаметър малко по-голям от конец. По този начин успяваме да пренесем лазера в пряк контакт с камъка, а отделената от него енергия го разбива.
Изхвърляне на камъните
Веднъж разбити, фрагментите от камъка преминават лесно през уретера и се изхвърлят с урината. В някои случаи урологът може да реши да постави стент „Double-J” в уретера, който да улесни елиминирането на фрагментите след лазерната процедура. Понякога изпикаването на фрагментите може да предизвика леки болки и парене при уриниране, но те са краткотрайни и се понасят добре от пациентите.
Възстановяване
С въвеждането на процедурата е бил необходим по-дълъг болничен престой, но днес вече тя се счита за амбулаторна и обикновено пациентите се изписват на следващия ден и могат да се върнат към обичайната си ежедневна активност.
Рискове и усложнения
Лазерното разбиване е безкръвна хирургична интервенция, която се извършва в условията на анестезия. Рисковете и усложненията са редки:
-болезнено уриниране в първите 1-2 дни след монипулацията, което се дължи на леката травма, нанесана по време на проникване през уретрата и пикочния мехур в уретера.
-наличие на кръв в урината, което също е краткотрайно
-риск от инфекция – в редки случаи съществува риск от инфекция, която се проявява с температура над 38 градуса, болки, мътна урина.
-риск от нараняване на уретера.
Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед при Д-р Василев на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини за връзка с нас.
ОЩЕ ЗА КАМЪНИТЕ В БЪБРЕЦИТЕе-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Очакваме Вашите въпроси и коментари! Те са важни за нас. Пишете ни!
След разбиване на камък в бъбрека нормално ли е да имам болки в бъбрека?
Здравейте Ася,
Не е нормално, но често след разбиването е обичайно да има известни болки в бъбрека, който продължават 2-3 дни. Ако продължат по-дълго, най-добре се свържете с колегата, който ви е разбивал.