Ракът на бъбрека или бъбречно-клетъчният карцином представлява 2-3% от всички ракови заболявания. Той е най-честото туморно образование на бъбрека (доброкачествени или злокачествени) и представлява 85-90% от всички злокачествени тумори на бъбреците. Среща се малко по-често при мъжете и риска е най-голям във възрастта между 60-70 години. Тютюнопушенето, затлъстяването и артериалната хипертония са фактори, които могат да увеличат риска от развитие на тумор на бъбрека.
Съществуват и други форми на рак на бъбрека освен бъбречно-клетъчния карцином, но те са много по-редки – например папиларен карцином, хромофобен карцином и др.
Ракът на бъбрека произхожда от произхожда от епителните клетки на бъбречните каналчета.
Обикновено той има относително бавно развитие, очраничено първоначално в пределите на самия бъбрек, като може да достигне до много големи размери – над 15-20 см.
Характерно за туморите на бъбрека е ранното метастазиране по кръвен (венозен) път, първоначално в бъбречната вена, а в по-напреднали стадий е мъзможно “туморния тромб” да достигне и до дясното сърдечно предсърдие. По тази причина, най-честите далечни метастази са в белия дроб.
Стадиране туморите на бабрека?
Според разпространението на рака в самия бъбрек, в съседните тъкани и органи и/или наличието на далечни метастази, през 2002г. т.нар. TNM (Tumor Node Metastasis) класификация.
За да не ви отегчаваме, ще ви представим съкратен вариянт:
T1 Тумор ≤ 7 см., очраничен в пределите на бъбрека
T2 Тумор ≥ 7 см., очраничен в пределите на бъбрека
Т3 Туморът инвазира бъбречните съдове и/или надбъбрека и/или околобъбречната тъкан, но не преминава извън т.нар. капсула на Герота.
Т4 Туморът преминава извън капсулата на Герота.
За описание на хистологичният вариянт на рака най-често се използва т. нар. касификация по Furhman, която определя степента на малигненост.
Какви са симптомите на туморите на бъбрека?
Туморите на бъбрека имат бавно развитие, което често не дава оплаквания или те са много слаби. Най-честите симптоми са:
-кръв в урината (хематурия)
-болка в лумбалната област
-опипваща се туморна маса
Важно е да отбележим, че с развитието и разспространението на образните изследвания (осонвно ехографията), през последното десетилетие все повече тумори на бъбреците се откриват случайно. Пациентите нямат почти никакви оплаквания и туморът се открива при преглед по повод на някакво друго заболяване.
При 30 % от пациентите е възможно да се прояви т.нар. паранеопластичен синдром, включващ – отслабване на тегло (понякога дори кахексия), анемия, продължителна висока температура, повишена СУЕ и др.
Как се диагностицират туморите на бъбрека?
За диагностика на рака на бъбрека най-често се използват ехографията (ултразвук), Компютърна Аксиална Томография – КАТ ( или скенер) или Магнитен Резонанс. Ехографията, като бързо и евтино, обикновено е “ориентировъчно” изследване и много често се използва за скрининг метод. Но за определяне на точните размери на тумора, формата, консистенцията му, както и отношенията му със съседните органи и анатомични структури, търсене на метастази и т.н., според EAU (Европейска Асоциация по Урология) се препоръчва КАТ или МР. Чрез тях много по-точно се определя стадия на заболяването (TNM), а от там и последващия терапевтичен подход.
Какво е лечението на туморите на бъбрека?
Лечението на рака на бъбрека е основно хирургично – премахване на целия бъбрек, заедно с туморната маса – т.нар. радикална нефректомия. При малки тумори (≤ 7 см.), локализирани в бъбрека е възможно да се направи и парциална резекция на бъбрека, като се отстрани само тумарната формация и се запази останалата част от органа. За съжаление, дори и при подобни размери запазването на бъбрека е невъзможно.
Химиотерапията, лечелечението или хормонотерапията не са ефективни по отношение на рака на бъбрека.
При пациенти, при който общото състояние и съпътстващите заболявания не позволяват оперативна интервенция или в случаи на много напреднали и неоперабилни тумори, като палиативен метод може да се приложи емболизация на бъбречната артерия. По този начин се прекъсва кръвотока към бъбрека, а така и към тумора, коета забавя значително развитието му.
През последните години, за оперативно лечение на тумори на бъбрека все по успешно се използват и ендоскопските методи – лапароскопска или робот-асистирана нефректомия или парциална резекция.
Бъбречно-клетъчният карцином е сред тези видове рак, които са чувствителни на лечение с медикаменти, стимулиращи на имунната система – т.нар. имунотерапия. Такива вещества са интерферонът и интерлевкин-2. Тяхното приложение обаче трябва да бъде добре обмислено и прецизирано, защото може да доведе до рискови странични ефекти.
Прогноза при рак на бъбрека
Има много фактори, които влияят на резултата след лечение за рак на бъбреците. Въпреки това, двата най-важни прогностични фактори стадия на заболяването и степента на малигненост. Основната концепция е, че колкото по-голям е туморът, толкова по-малка е вероятността за радикално излекуване. По-висока степен на малигненост също предполага по-нисък шанс за излекуване. Шанса за излекуване с дългосрочно проследяване е добре дефиниран за радикалната отворена и парциална нефректомия. Освен това, в дългосрочен план, по отношение на лапароскопската радикална нефректомия, резултатите показват, сходни данни с тези на класическата отворена хирургия.
Очакваме Вашите допълнителни въпросии коментари.
Автор на статията: Д-р Васил Василев,
Университетска Болница „Александровска“, Клиника по Урология, София
Прочетете още статията за най-честите Доброкачествени тумори на бъбрека.
Здравейте!Преди 4г. на моя близка отстраниха бъбрек, заедно с тумор около 6см.Сега и предстои втора операция – на другия бъбрек има образование около 2см.Прочетох в интернет за кубински препарат Видатокс.Подходящ ли ще бъде за нея или има друг, по-добър вариант?През тези 4г. е пила смес от алое,мед и червено вино, плодчета на бъз.Сега е направила извлек с водка от речни раци.Как да и помогна? Благодаря!
Здрвавейте Р. Жечева,
Никога не съм чувал за въпросните препарати и извлеци и не мога да коментирам ефекта им, в който силно се съмнявам. Мисля, че единствения разумен начин да помогнете на близката си е като я консултирате със специалист.
Успех!
Здравейте д-р Василев. Открихами 9см. тумор на долния полюс на десния бъбрек . Лечението, което ми предлагат е отстраняване на бъбрека. Въпроса ми е, може ли да се отстрани тумора и да се запази бъбрека? Благодаря.
Здравейте Ангел,
При този размер на тумора 9 см. частичното премахване на бъбрека (или т.нар. Парциална резекция) е невъзможно и противопоказано, тъй като тя се прави само при тумори по-малки от 7 см.
Успех!
Здравейте д-р Василев.
Отстраниха ми тумора заедно с бъбрека. Сега се възстановявам. Имам няколко въпроса, на който се надявам да получа отговор от вас.
1. Трябва ли да спазвам някаква диета (храна, алкохол)?
2. След колко месеца мога да започна да се занимавам с леки натоварвания? Имам предвид каране на велосипед, плуване и някакви упражнения за мускулите на ръцете.
3. Прочетох за ползата от консумирането на червено цвекло под формата на сок и салата заедно с други плодове. Въпроса ми е: Какви количества дневно могат да се консумират?
Благодаря!
Здравейте Ангел,
С какъв разрез махнаха бъбрека Ви – през хълбока или през корема, тъй като това е от особено значение за последващото възстановяване, спорт и двигане на тежко? По принцип, през първите 3 месеца трябва да избягвате тежки физически натоварвания и вдигане на повече от 10 килограма – времето дакато зарастнат вътрешните шевове на фасциите и мускулите, като в последствие натоварванията трябва да започнат постепенно. Що се отнася до диетата – няма наякакви изисквания към храната, освен че вече сте с един бъбрек и трабва да ограничите солта, тлъстите храни и високата на протеини диета. Наистина няма представа и за първи път чувам за ползата от цвеклото и не мога да го коментирам.
Успех!
Здравейте,
Бих искала да попитам какви са българските медицинските стандарти в постоперативното проследяване на хора, болни от рак на бъбрека?
Майка ми е болна от това коварно заболяване, но след радикалната нефректомия се страхувам, че проследяването не е достатъчно ефективно. В онкодиспансера единствено на три месеца взимат кръв и проследяват майка ми на ехограф, а в болницата, където се оперира,правят рентгенова снимка. Защо в другите страни проследяването включва рутинен скенер на всеки три или шест месеца първите години след операцията, а тук не се прави? Към кого трябва да се обърнем, ако искаме подобно изследване да бъде направено и защо трябва да се стигне до сериозни симптоми и оплаквания, за да бъде назначено подобно изследване, което в България струва много скъпо, ако пациентът не бъде изпратен от специалист по съответната клинична пътека.
Метастази в белите дробобе, а и в другите органи, често не са различими на рентген. Ехографското изследване за мене също не е ефективен начин за проследяване. Дори и в случая на майка ми туморът с размери 13 см не беше видян на ултразвук години наред, което според онколози е невъзможно да бъде пропуснато, имайки предвид размерите на тумора. В онкодиспансера, където се провежда “контролът и проследяването на болестта“ се прави единствено ехографско изследване и до там.
Има ли стандарт в нашето здравеопазване, който да изисква редовна томография на онкологично болни пациенти с карцином на бъбрека като задължителна част от проследяването на болестта?
В момента майка ми има оплаквания и симптоми, които обаче остават някак си пропуснати, което ме притеснява силно. За хора с подобно заболяване навременното следене и реакция са животоспасяващи, ето защо “отбиването на номера“ в проследяването на този вид рак за мене е недопустимо.
Ще се радвам на отговор от Ваша страна.
Здравейте В,
Въпроса ви е много логичен и с него се свлъскват стотици пациенти с онкологични заболявания в цялата страна.
Проследяването на онкоболните след операция е в „ръцете“ на т.нар. онкодиспансери, където би трябвало да се назначават съответните изследвания и доколкото аз съм запознат липсват такива стндартни процедури за съответните заболявания, а всичко става по преценка на съответния лекар или онкокомитет. Това е сериозен проблем не само за вас, но и за нас, които оперираме тези хора и бихме изскали те да бъдат проследявани и съответно лекувани качествено, но за съжаление не винаги става така.
Така или иначе, темата е много обширна и не смятам повече да я коментирам и мисля че много по-добър резултат ще има, ако зададете въпроса си другаде – наприм към министъра на здравеопазването.
Здравейте д-р Василев,
Получих си епикризата за заболяването. Диагнозата ми е: КАРЦИНОМА РЕНИС ДЕКСТРА Т-3; N-x; M-x. СТАТУС ПОСТ НЕФРЕКТОМИАМ ДЕКСТРА. АНЕМИЯ СЕКУНДАРИЯ.
Резултата от хистологичното изследване: Микроскопско: Бъбрек с бъбречноклетъчен, светлоклетъчен (хипернефроиден) карцином (Фурман II ст.) в участъци кистичен с множество хеморагии и конфлуиращи некрози без инфилтриране на легенче, уретер, големи съдове и околна мастна капсула. Околен бъбречен паренхим с хроничен, огнищен пиелонефрит и съдови промени.
Диагноза: С64 Бъбрек с бъбречноклетъчен, светлоклетъчен (хипернефроиден) карцином. pTNM: pT2aNxMx G2 Морф. код: М831/3.
Решението на ЛДКОБ е да се проведе следоперативно отблъчване(туморно ложе и парааортални лимфни възли), поради големината на тумора. (в епикризата пише: Уголемени парааортални и паракавални линфни възли)
Отидох при лъчетерапефт за назначаване на отблъчване, но той е на мнение че тази терапия е излишна и няма да помогне. Риска бил прекалено голям за почти никакъв резултат и не иска да ме облъчва. Съветва ме да потърся и второ мнение.
Молбата ми е да ме посъветвате как да постъпя, необходимо ли е да правя допълнителни изследвания(скенер, ренген) и след колко време и да ми пишете какво означават резултатите от хистологичното изследване.
Благодаря.
Здравейте Ангел,
Аз също мисля че лъчетерапията в случая е излишна и ползата от нея ще е много спорна, сравнение с вредата. От хистологията показва, че тумора е локализиран в бъбрека и не е излязъл от него и е средния вариянт на злокачественост – т.е. има голяма вероятност след операцията всичко де е изчистено, което ще стане ясно след като си направите скенер на 6-тия месец след нея.
Успех!
Здравейте,
Майка ми е с диагноза светлоклетъчен карцином на бъбрека – втори стадий. Мина операцията ѝ, друго лечение няма. От няколко месеца се оплаква от главоболие, което то се появява, ту изчезва, замъглено и намаляващо зрение, силно намалена памет и концентрация. Преди около месец направихме ядрено-магнитен резонанс по Здравна каса, за който чакахме дълго. За съжаление по време на изследването майка ми е казала, че е с един бъбрек, който не е добре ( така е казала, защото има камъни и кисти в него) и въпреки, че бяхме направили изследвания, които разкриваха креатинин и урея в норма, лаборантът не е погледнал иследванията изобщо, а просто се е вслушал в думите ѝ и не е сложил контраст. Резултатите от резонанса показаха единична,неправилна по интензитет зона, с виск сигнал при Т2 и хипоинтензивна при Т1, кореспондираща в най-висока степен с глиозен фокус от съдов характер. Заключението е данни за единичен глиозен фокус с давност. Онкологът погледна резултатите и каза, че няма нищо тревожно.
За жалост преди около месец майка ми получи силен пристъп на световъртеж, който продължи около седмица, през това време не можеше да се движи изобщо,защото не можеше да пази равновесие. Световъртежът отшумя от само себе си, главоболието продължава и в момента. Посетихме невролог, който каза, че макар и без контраст, щом резонансът не е показал нещо конкретно, значи всичко е наред. За съжаление продължаващото главоболие силно ме притеснява, както и нарушената концетрация и памет, пристъпа на световъртеж, който тя имаше.
Мислите ли, че резонанс без контраст е достатъчен в случая, това, което чета в интернет за доста случаи, когато малки метастази не се откриват при резонанс без контраст, силно ме притеснява. Какво бихме могли да направим в случая, неврологът каза, че е свършил направленията за скенер, иначе би ни пратил на такъв, за да видим защо главоболието продължава. За изследване чрез резонанс с контраст по Каса сигурно няма и да имаме шанс скоро да кандидатстваме отново. Проблем при майка ми явно има, а направления – не.
Смятате ли, че с тази диагноза и текущи оплаквания е хубаво да се направи ново изследване този път с контраст, резонансът без контраст би ли пропуснал нещо съществено?
Здравейте Любенова,
Действително ако МР беше правен с контраст изследването щеше да е по-информативно, въпреки, че по отношение на откриване на локален рецидив или метастази, не смятам че е чак толкова голям пропуск и може да се приеме, че няма такива. Що се итнася до другите оплаквания – световъртеж и т.н., не съм убеден че те имат връзка с основното заболяване – по-скоро става въпрос за друг проблем (може би неврологичен). Така или иначе, след като колегите са на мнение, че няма проблем – аз няма как да кажа, че има без дори да съм видял изследванията. Ако питате за моето лично мнение – бих се насочил към друг проблем, а не нещо свързано с тумора и операцията.
Относно направленията – тук не мога да ви дам съвет, те наистина са ограничени от НЗОК и по този въпрос ще трябва да се обърнете към нея или просто ако смятате, че резонанса трябва да се повтори – да си го платите. За съжаление, това е ситуацията в България!
Успех!
Здравейте, брат ми е на 61 г и беше диагностициран за рак на ляв бъбрек, на 4.05.2018 г му беше направена нефректомия и сега предстои избор на по нататъшно лечение. В хистологията пише: папиларен преходноклетъчен карцином , без инфилтрации. Бихте ли препоръчали каква терапия да изберем по нататък- химио,лъче,таргет или някаква друга. Благодаря предварително.
Здравейте Юлия Стояновя,
Бих могъл да дам мнение след като се запозная в детайли с конкретния случай. Какви са резултатите от направения скенер? Какво е решението на онкокомитета? Много е оскъдна споделената информация. По-добре е да се видим и да обсъдим нещата.
Успех!
Здравейте Д-р Василев ,през 2014г на баща ми беше направена нефректомия на ляв бъбрек с размери 10-10 -12см въпреки големия размер беше класифициран като Т2Н0М0 .Малко след операцията му излезе бучка на главата мислеха че е мастна тъкан но за 5 години не спря да расте стана по голяма от яйце и започна да му пречи и отиде да я махнат но се оказа злокачествено образование последствие от тумора на бъбрека. сега искат да му правят лъчетерапия.Какво ще ме посъветвате да я проведе и ли след като този вид тумори не се влияят от химио и лъче чуствам се доста объркан.
Здравейте Валентин Василев,
За отговоря конкретно на въпроса е необходимо да се запозная с цялата документация с която разполагате за операциите, изследванията и хистологиите, както и възрастта и общото състояние на баща ви. Аз ви съветвам да си запишете час за преглед за да обсъдим проблема.
Успех!