На 15 декември 2010 г. в 9.30 ч., в присъствието на Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, в Александровска болница ще бъде открит високотехнологичен Център по Позитронна емисионна томография – Компютърна томография /РЕТ/СТ/) за извършване на мултимодална образна диагностика.
Европейски икономически проучвания сочат, че на всеки 0.5-1 мил. население е необходим 1 апарат за РЕТ/СТ. Към момента в България има вече 2 такива апарата – в УМБАЛ ”Св. Марина”, Варна и втори в УМБАЛ ”Александровска”. С него е възможно да се визуализира патологично променения метаболизъм на органите чрез молекулярно изображение. Това е най-бързо развиващия се образен метод от световен мащаб с приложение предимно в онкологията, кардиологията и неврологията. Като радиомаркер се използва маркирана с флуор глюкоза – 18 F-FDG, която се произвежда в циклотрон. С този апарат се изследват предимно пациенти с тумори на белия дроб, гърдата, главата и шията, стомашно-чревния тракт, лимфоми, меланоми, с неясни възпалителни процеси, такива на които предстои лъчетерапия за точно планиране на облъчвания обем и пр.
С новата придобивка УМБАЛ ”Александровска” се превръща в най-големия технологичен център по мултимодална образна диагностика (вече функционира един апарат за SPECT/CT – томографска сцинтиграфия, съчетана с компютърна томография). Това се обосновава напълно и от факта, че в Александровска болница се подготвят български и чуждестранни студенти и специализанти по нуклеарна медицина, образна диагностика, медицинска радиология и др. Освен това, тя е най-мощната в кадрово отношение многопрофилна болница, при което ще могат да се изследват и консултират болни от всички области на медицината и ще се постигне пълно натоварване на скъпоструващата апаратура.
Позитронната емисионна томография-компютърна томография / РЕТ/СТ / е най-бързо развиващата се образна технология от световен мащаб, благодарение на факта, че с нея се получава едно уникално функционално-морфологично изображение, съчетавайки възможностите на сцинтиграфския функционален образ с анатомичното детайлизиране на находката от компютърната томография.
Като краен резултат в редица случаи се постига ранна диагноза на различни онкологични заболявания, а при доказани заболявания се определи техния стадий, онагледяват се рецидивите, метастазите с оглед вземане на адекватно решение за терапевтичния подход и определяне прогнозата на болния.
Установено е, че благодарение на получената информация се предотвратяват ненужните оперативни интервенции при 50% от пациентите, а при 40% се променя терапията. По този начин се спестяват много финансови средства /около 1400 USD на пациент/ и време от неправилно прилагано лечение, което е жизненоважно за онкологично болните. Най-често се изследват болни с рак на белия дроб, стомашно-чревния тракт, на главата и шията, при меланом, злокачествени кръвни заболявания-лимфом, на яйчниците, матката, щитовидната жлеза и др. Напоследък най-точното и модерно планиране на лъчетерапията при онкологично болните става благодарение на тази техника, с която е възможно да се определи не само обема тъкан, подлежащ на облъчване, но също да се моделира така дозата, че да се облъчи максимално агресивния”витален” тумор и да се съхранят здравите тъкани и органи.
Освен това РЕТ/СТ е “златен стандарт” за изобразяване на все още живия миокард след инфаркт, който може да бъде “спасен” след реваскуларизация. Това е единствения метод, който позволява онагледяване на мозъчния метаболизъм и по този начин диференцира различни функционални състояния, при които не се регистрират промени от другите образни методи.