Късото гемче (Frenulum breve) е често срещано състояние при мъжете между 15-30 годинишна възраст. Честотата е приблизително 5-10% от необрязаните мъже и обикновено се проявява в пубертета, с началото на първите полови контакти. Най-често използваният метод на лечение е класическата хирургичната френулопластиката.
Много често при нас идват пациенти с късо гемче и ни задават въпроса „Кой е най-добрия метод и наистина ли лазерната операция е по-добра?“. В същото време, в медицинската литературата липсват данни за съвременните лазерни хирургични техники.
Цел на клиничното проучване
В тази връзка, си поставихме за цел да проучим ефикасността и безопасността на СО2-лазерната френулотомия и да сравним клиничните резултати с класическата хирургична френулопластика. За период от 2 години в Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ и извършихме клинично наблюдение при лечението на 120 пациента на възраст на пациентите от 18 до 47 години с клинично изявен къс френулум – болки при полов акт, изкривяване на пениса в ерекция или с руптури (скъсване) на френулума.
Методи на лечение – класическа и лазерна френулотомия
При първата група (А) от 20 пациента бе извършена класическа френулопластика, докато при втората група (В) от 100 пациента бе извършена СО2-лазерна френулотомия, като пациентите се разпределяха в двете групи на случаен принцип.
Класическата френулотомия бе извършена с инжектиране на локален анестетик във френулума, след което той се клампира с два инструмента, срязва се със скалпел, а дефекта се зашива с резурбируеми конци (Safil Quick 4/0), които падат сами средно след 25 дни.
Лазерната френулотомия бе извършвана с локална упойка под формата на крем, който се намазва върху френулума, а срязването на френулула се извършва с СО2-козметично хирургичен лазер. За разлика от другите козметични лазeри (диоден,рубинен, Nd-YAG и др.) СО2-лазера е единствения, който има изключително ниска прониквателна способност в дълбочина (0.1 мм), което позволява отличен контрол върху разреза и минимално нараняване на кожата.
Анализирани показатели
За да можем обективно да сравним ефективността и резултатите от двата метода, при двете групи пациенти бяха проследени и анализирани едни и същи показатели:
- Продължителност на манипулацията
- Постоперативни усложнения, като кървене, възпаление и др.
- Време за зарастване и възстановяване на сексуална активност (в дни)
- Визуална скала за белега ( на 60-ти ден след процедурата), при която пациентите сами оценяват белега си (от 1 до 10)
- Визуална скала за удовлетвореност от процедурата – на 60-ти ден
Резултати от проучването
Продължителност на манипулацията:
- Група А – средно време на манипулацията 31 минути
- Група В – 5 мин.
Постоперативни усложнения:
- Група А – кървене при 3 пациента (15%), хематом при 12 пациента (60%).
- Група В – кървене при 4 пациента (4 %), хематом – при нито един пациент.
Време на зарастване и възстановяване на сексуалната активност:
- Група А – средно 25 дни (от 20 до 34 дни),
- Група В – средно 14 дни (от 12 до 17 дни).
За оценка на естетичния резултат и степента на удовлетвореност от интервенцията използвахме визуална скала за самооценка на белега и ефекта (linear analogue satisfaction score). На 60-тия ден след опрецията, пациентите бяха помолени да отговорят на следния въпрос:
Как оценявате белега и козметичния резултат след извършената манипулация? (моля оградете съответната цифра по скалата от 1 до 10)
1____2____3____4____5____6____7____8____9____10
Много недоволен Много доволен
Както се вижда ясно от представените графики по-долу, пациентите третирани с лазерна френулотомия са много по доволни от тези с класическата операция – средната оценка при Група А е 5 (от 1 до 9), докато при група В – средно 9 (от 7 до 10).
За оценка на степента на удовлетвореност от проведената процедура, пациентите отговориха на друг въпрос:
Доволен ли сте от извършената процедура? (моля оградете съответната цифра по скалата от 1 до 10)
1____2____3____4____5____6____7____8____9____10
Много недоволен Много доволен
Резултатите и тук ясно показват, че пациентите са много по-доволни от лазерната операция – средна оценка в група А е 7 ( от 3 до 10), а група В – средно 9 (от 7 до 10).
Като демонстрация на отличния ефект от лазерната операция ви представяме 3 снимки на един и същ пациент, съответно преди лазерната френулотомия, на седмия и десетия ден след нея. Както се вижда от тях, на десетия ден дефекта вече е напълно зарастнал, а белега е минимален.
Въз основа на получените резултати, като заключение можем да кажем, че СО2-лазерната френулотомия категорично превъзхожда класическата френулопластика както по отношение на чисто хирургичните показатели, така и по отношение на естетическия резултат и нивото на удовлетвореност на пациетите.
Резултатите от клиничното проучване бяха представени от Д-р Василев на XI Национален Конгрес по Урология на 25-27.05.2017 в черноморския курорт Слънчев бряг, като аудиторията единодушно приветства новата лазерна методика и я утвърдиха като новия стандарт в лечението на къс френулум.
Обадете се, за да запазите час за преглед и лазерна френулотомия на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини за връзка с нас .