Един от 11 мъже ще изпита болката, неразположението и съпътстващите симптоми на простатита, като най-често тази болест на простатата засяга мъжете между 30 и 40 години. Острият постатит обикновено е следствие на бактериална инфекция и се проявява с проблеми при уринирането, като при тежките форми може да има и силна болка, висока температура и общо неразрположение на пациента. Хроничният простатит е сериозна инфекция на простатата, най-често следствие на недоизлекуван или рецидивиращ остър простатит.
Симптомите му могат да са много разнообразни – тъпи болки в таза, ирадииращи към ануса, тестисисте или вътрешната част на бедрата, проблеми с ерекцията, парене и болка при уриниране и еякулация и др.
Доказването на простатита най-често става микробиологично след изследване на стерилна урина и еякулат, където се изолира причинителят – в повечето случаи това са бактериите E.Coli и E. Faecalis. Лечението е основно антибактериално, чрез прием на антибиотици.
Освен болката и неразположението, простатитът може да има и сериозни последствия за здравето и самочувствието на мъжа. Нелекуваният простатит може да доведе до усложнения, най-често засягащи оплодителната способност и качествата на спермата.
Отдавна познат, но трудно лечим!
Въпреки, че специалистите уролози се сблъскват ежедневно с клиничната картина на това заболяване и поставят диагнозата “простатит”, лечението на проблема все още не е дефинитивно и не могат да се дават гаранции за тотално излекуване на пациента. Това е така, защото при много малка част от пациентите с остър простатит, и особено в случаите с хроничен, е невъзможно доказването на конкретния причинител.
Затова през 2007 година международните урологични институции въведоха термина Хроничен Тазов Болков Синдром (ХТБС) за всички случаи на хронична “простатна” симптоматика, при които не се доказва конкретен причинител.
Когато един бактериален простатит (с доказани левкоцити в еякулата, простатния секрет или урината) продължава повече от 3 месеца, се оределя като остър и хроничен простатит. Характерните симптоми са болка в простатит/перинеума, тестисите, пениса, пикочния мехур, болка, парене и затруднено уриниране.
Как бактериите, причиняващи инфекцията, попадат в простатата?
Най-честият механизъм е каналикуларният, когато при инфекция на уретрата (уретрит), по съседство, след колонизация на задната уретра, причинителите попадат в простатата. Друг начин е замарсяването на простатат с бактерии от ректума, както чрез директна инвазия през стената на му, така и по лимфогенен път.
Инфекцията може да се получи и по хематогенен (кръвен) път – след прекарано инфекциозно или гнойно заболяване на друг орган, по кръвен път, причинителите попадат в простатата.
- Тук е важно да споменем, че безразборните и непредпазени сексуални връзки, както и аноректалните сношения без употреба на презерватив, са основната причина за разпространение на заболяването сред младите мъже в активна полова възраст, и за съжаление долната граница засяга все по-млади и по-млади мъже, включително и деца.
Една от основните причини за хронифицирането на простатита, е подценяването на инфекцията и нейното лечение. Много често лекарите и пациентите не са достатъчно точни и упорити в прилагането на терапията, която до дведе до пълното излекуване на бактериалната инфекция. А това е много важно, защото почти всеки неправилно лекуван уретрит или остър простатит хронифицира. Лечението трябва да следва трите основни постулата – подходящ препарат, в подходяща доза, за оптимален срок. Неспазването на който и да било от тях, почти сигурно води до провал в лечението.
От особена важност е и склонноста на много пациенти да се самолекуват, което допълнително усложнява процеса. Приемането “на своя глава” на антибиотични курсове води до резистентност към препаратите, което с течение на времето прави инфекцията нелечима.
Плюсове и минуси на основните препарати за лечение на простатит:
- Тетрахинолони – отлична пенетрация в простатата, добра бионаличност, добра активност срещу типичните причинители и P. Aeruginosa, добра поносимост от пациентите, малко странични ефекти. Като минус ще отбележим тяхната фоточувствителност.
- Триметоприм – подобна характеристика като хинолоните, но относително скъпа цена и липса на активност към P. Aeruginosa и няко ентерококи.
- Тетрациклини – ниска цена, добра активност срещу хламидиите и микоплазмите. Липса на активност към E. coli, P. Aeruginosa, противопоказани са при бъбречна и чернодробна недостатъчност.
- Макролиди – активност към хламидии.
- Мидазолови препарати – това са химиотерапевтици със силно антипротозоино действие, както и с доказана висока активност към анаеробни причинители.
Други методи за терапия, за които няма достатъчно клинични проучвания са прилагането на алфа-блокери, хормонотерапията, хипертермия (т.нар Трансуретрална Микровълнова Термотерапия – TUMT), простатния масаж и др.
Най-новите техники за облекчаване състоянието на пациентите, страдащи от хроничен простатит и хроничен тазов болков симптом (ХТБС) са методите на урологичната физикална терапия като Импулсно-Лазерната терапия.
Какво представлява Импулсно-лазерната?
Импулсно-лазерната терапия е качествено нов подход за нейнвазивно лечение на проблеми с ерекцията, бактериален и хроничен простатит. Тя обединява две революционни технологии – високо-интензивен лазер и ударно-вълнова терапия, с които едновременно се третират групи от зони на пениса и малкия таз. И двете технологии са научно-доказано ефективни, а чрез комплексното им въздействие се постига по-силен и траен резултат върху потентността и симптомите на простатита.
Как работи Импулсно-лазерната терапия?
При импулсно-лазерната терапия по уникален начин се комбинира благоприятните и лечебни ефекти на два модерни метода – Високоинтензивният лазер и Шокуеив (Ударно-Вълнова) терапия.
Действие на лазера
Подобно на начина, по който растенията се хранят със слънчева светлина, така и клетките в човешкото тяло имат способността да се хранят със светлината на лазера. Това води до увеличаване на потока от кръв и метаболитните процеси в клетките, което от своя страна стимулира регенериращите и оздравителни процеси в тялото.
Ето защо високоинтензивната лазерна терапия е един от съвременните методи в медицината при пациенти, които се нуждаят от физиотерапевтично лечение при остри травми, хронични болки, хронично възпаление и други заболявания, съпътствани от силна и продължителна болка.
Лазера действа в дълбочина и така достига до основата на болката, прониквайки по уникален начин през меките тъкани и мускулите чак до клетъчно ниво. Всяка лазерна процедура продължава само няколко минути, а пациентите не усещат болка или дискомфорт.
Ефект на ударно-вълновата терапия
При този метод се използват фокусирани ниско-енергийни ударни импулси с различна честота и сила, с които се третират групи от зони на малкия таз и се въздейства върху простатата.
Шоквуйв терапията е показана при хроничен простатит, тъй като предизвиква засилване на кръвоснабдяването в малкия таз и простатата, което води до засилена регенерирация, повишаване на локалния инунитет, намаляване на отока и облекчаване на болката.
През последните години в научната литература се публикуват все повече и повече доказателства за ефктивността на ударно-вълновата терапия и дори е застъпена в препоръките на Европейската Асоциация по Урология като високо-технологичен метод за лечение на хроничен простатит и еркилни дисфункции.
Урологичнен Център „Д-р Василев“ е оборудван с единствената система на пазара, която комбинира двете изключителни технологии в една машина – BTL-6000 HIL 12W + BTL-5000 Shockwave, а Д-р Василев е и първият уролог в България, който използва BTL High Intensity Laser за различни и труднолечими проблеми в урологията. С гордост можем да кажем, че със същата апаратура лекуват травмите си редица именити спортисти от футболни отбори като Manchester Unaited, Arsenal, Benfica, Националните отбор на Бразилия, Колумбия и много други. Научете още за апаратурата в центъра!
За кого е подходяща този вид терапия?
Импулсно-лазерната терапия е безболезнена, безопасна и щадяща процедура, която се понася изключително добре от пациентите и само в много редки случаи има някакви съпътстващи оплаквания или кратки неразположения. За нея не са необходими някакви специални подготовки, нито възстановителен режим след курса на лечение. Процедурите се извършват в спокойна и уютна амбулаторна обстановка, след което пациентът може да се върне към обичайните си ежедневни задължения. Може да се използва като самостоятелна форма на лечение или в комбинация за подсилване на медикаментозното лечение или друг вид процедури по лекарско предписание.
Какво представлява самата процедура?
По време на импулсно-лазерната терапия пациентът е в спокойна и стерилна обстановка, разположен на специален стол, слуша музика и може да използва свободно ръцете си. Продължителността на една терапия е 10 минути и по никакъв начин не нарушава ежедневните ангажименти на пациентите.
Веднага след лечението пациентите се връщат към своите ежедневни активности – без да има нужда от предварителна подготовка за терапията или пък от възстановителен период след нея.
Колко процедури са необходими?
Най-често се провежда се 6-7 седмична терапия, състояща се от 1 или 2 процедури седмично. Всяка продължава около 10 минути, като пациентите не усещат нито болка, нито дискомфорт, а само приятно затопляне в перинеума от лазера и леко „почукване“ подобно на масаж в същата зона при действието на шокуев терапията.
- Импулсно-лазерната терапия винаги трябва да се извършват под лекарски контрол. Курсът на лечение се определя след предварителна консултация и е индивидуален в зависимост от специфичните оплаквания и общото състояние на пациента.
Други съвети за пациенти с хроничен простатит
Освен медикаментозна и физикална терапия, на страдащите от хроничен простатит се препоръчва да спазват и определен физически и хранителен режим. Винаги съветваме пациентите ни за ограничаване на употребата на алкохол, лютиви храни, кафе, като субстанции имащи дразнещ ефект върху простатата. Спазването на лична хигиена и избягване на непредпазени сексуални контакти са също строго препоръчителни. Трябва да се изключи и наличие на инфекция на постоянната партньорка, и ако се открие такава, да се приложи съответната терапия и на нея, за да се избегне “пинг-понг” ефектът – предаване на инфекцията един на друг.
В обобщение е важно да отбележим, че пациентите трябва да са наясно, че лечението на простатита, особено хроничния, е дълъг и труден процес. Преждевременното прекратяване на терапията по собствено желание от страна на пациентта в около 50% от случаите води до развитие на рецидив на болестта.
За преглед и лечение на простатата при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София
здравейте имам болки при уриниране на 48 години съм пса в норма ЯДМ без особености при реактално туширане не усещам болка въпроса ми е възможно ли е да е рак на простатата имам и болки в коремаа и кръста в бедрата усетам мравучкане
Здравейте Емил,
След като ПСА е в норма, ЯМР няма никакви находки и ректално туширане не се палпира карцино това означава, че нямате рак на простатата. Съветвам ви да се консултирате с невролог.
Успех!