Само операция ли е спасението при рак на бъбрека?
Какви могат да бъдат последствията от затруднено уриниране при мъже около 60-годишна възраст?
Питат наши читатели. Отговор на тези и още въпроси по темата дава д-р Васил Василев, д.м. – главен асистент в Клиника по урология към Университетска болница „Александровска”, София, консултант по урология в Хил клиник и визитиращ уролог в Токуда Болница – София. Д-р Василев е специалист по диагностика, лечение и разбиване на камъни в бъбреците; диагностика, лазерни и безкръвни операции при увеличена простатата; диагностика и лечение на рак на простатата; ехография на пикочополовата система; заболявания на мъжката полова система; андрологични консултации.
ХАРАКТЕРНО ЗА ТУМОРИТЕ НА БЪБРЕКА Е РАННОТО МЕТАСТАЗИРАНЕ ПО КРЪВЕН ПЪТ
Най-честите симптоми са кръв в урината, болка в лумбалната област и опипваща се туморна маса – малко заглавие.
Често болестта не се проявява с никакви или много слаби оплаквания, а напоследък все повече се открива случайно
Д-р Василев, каква е честотата на рак на бъбрека и кое е характерното за това заболяване?
Ракът на бъбрека или бъбречно-клетъчният карцином представлява 2-3 % от всички ракови заболявания. Той е най-честото туморно образувание на бъбрека доброкачествени или злокачествени и представлява 85-90 % от всички злокачествени тумори на бъбрека. Малко по-често се среща при мъжете като рискът е най-голям във възрастта между 60 и 70 години. Тютюнопушенето, затлъстяването и артериалната хипертония могат да увеличат риска от развитие на тумор в бъбрека. Обикновено има относително бавно развитие, ограничено първоначално в пределите на самия бъбрек като може да достигне много големи размери – над 15-20 см. Характерно за туморите на бъбрека е ранното метастазиране по кръвен път – първоначално в бъбречната вена, но в по-напреднал стадий е възможно „туморният тромб” да достигне и до дясното сърдечно предсърдие. По тази причина най-честите далечни метастази са в белия дроб. Съществува класификация, която определя различните стадии на бъбречния тумор.
А с какви симптоми се проявяват бъбречните тумори?
Туморите на бъбрека имат бавно развитие, което често не дава оплаквания или ако има такива, те са много слаби. Най-честите симптоми са: кръв в урината; болка в лумбалната област и опипваща се туморна маса. Важно е да отбележим, че с развитието и разпространението на образните изследвания основно ехографията през последното десетилетие все повече тумори на бъбреците се откриват случайно. Пациентите нямат почти никакви оплаквания и туморът се открива при преглед по повод на някакво друго заболяване. При 30 на сто от пациентите е възможно да се прояви т.нар. паранеопалстичен синдром. Той включва отслабване на тегло, анемия, продължителна висока температура, повишена СУЕ и други.
ХИМИОТЕРАПИЯТА, ЛЪЧЕЛЕЧЕНИЕТО ИЛИ ХОРМОНОТЕРАПИЯТА НЕ СА ЕФЕКТИВНИ ПРИ РАКА НА БЪБРЕКА – Основното лечение е операцията.
Д-р Василев, нашите читатели се интересуват най-вече от лечението на бъбречните тумори. В какво се изразява то?
Лечението на рака на бъбрека основно е хирургично – премахва се целият бъбрек заедно с туморната маса, т.нар. радикална нефректомия. При малки тумори – 7 см. и по-малки, които са локализирани в бъбрека, е възможно да се направи и т.нар. парциална резекция на бъбрека. В тези случаи се отстранява само туморната формация и се запазва останалата част от органа. За съжаление обаче, дори и при подобни размери е невъзможно запазването на бъбрека. Химиотерапията, лъчелечението или хормонотерапията не са ефективни при това заболяване. При пациенти, при които общото състояние и съпътстващите заболявания не позволяват оперативна интервенция или в случаите на много напреднали и неоперабилни тумори, като палиативен метод може да се приложи емболизация на бъбречната артерия. По този начин се прекъсва кръвотока към бъбрека, а така също и към самия тумор, което забавя значително неговото развитие. Искам да кажа, че през последните години все по-успешно се прилагат и ендоскопските методи – т.нар. лапароскопска или робото-асистирана нефректомия или парциална резекция. Освен това бъбречно-клетъчният карцином е сред тези видове рак, които са чувствителни на лечение с медикаменти, стимулиращи имунната система. Такива са интерферонът и интерлевкин-2. Но тяхното приложение трябва да бъде добре обмислено и прецизирано, защото може да доведе до рискови странични ефекти.
Последно по тази тема: каква е прогнозата при рак на бъбрека?
Има много фактори, които влияят след лечение на рак на бъбреците. Въпреки това двата най-важни прогностични фактора са стадият на заболяването и степента на малигненост. Основната концепция е, че колкото по-голям е туморът, толкова по-малка е вероятността за радикално излекуване. По-висока степен на малигненост също предполага по-нисък шанс за излекуване. Най-висок шанс за излекуване с дългосрочно проследяване дава радикалната отворена и парциална нефректомия.
Освен това в дългосрочен план, по отношение на лапароскопската радикална нефректомия резултатите са сходни с тези на класическата отворена хирургия.
ЗАТРУДНЕНОТО УРИНИРАНЕ МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО СЕРИОЗНИ НАРУШЕНИЯ ВЪВ ФУНКЦИИТЕ КАКТО НА ПИКОЧНИЯ МЕХУР, ТАКА И НА БЪБРЕЦИТЕ
Увеличената простата е най-честа, но не единствена причина за трудно уриниране при мъже над 50 години.
Д-р Василев, да преминем към втората тема от днешния разговор: затруднено уриниране при мъже над определена възраст. В какво се изразява, как се проявява то?
Затрудненото уриниране, наричано още дизурия, е симптом, който може да се прояви под различни форми: намаляване силата на струята; трудно начало и трудно започване на уринирането; по-бавно и продължително уриниране; необходимост от напъване при уриниране; прекъсване на струята уриниране на прекесулки; изтичане на капки след края на уринирането, които мокрят бельото; чувство за недоизпразване на пикочния мехур след края на уринирането. Затрудненото уриниране (дизурия) може да се прояви самостоятелно или да е съпроводено от често уриниране през деня и нощта, полакиурия, както и от императивни позиви за уриниране, които са много мъчителни за пациентите. Последствията от затрудненото уриниране могат да бъдат тежки, тъй като то се развива бавно, в продължение на години. Затова пациентите го понасят добре и съответно не търсят лекарска помощ. Но в напредналите стадии дизурията може да доведе до сериозни нарушения във функциите както на пикочния мехур, така и на бъбреците.
НЕПРЕМЕННО СЕ КОНСУЛТИРАЙТЕ С УРОЛОГ АКО УСЕТИТЕ ПРОДЪЛЖИТЕЛНО И ТРАЙНО НАМАЯВАНЕ СИЛАТА НА СТРУЯТА ПРИ УРИНИРАНЕ
Какви причини провокират такова състояние?
Най-честата причина за затруднено уриниране е някакво препятствие на пътя на урината. При мъже над 50-годишна възраст най-често, но невинаги, това е увеличена простата. Вследствие на това запушване изхода на пикочния мехур стената му се задебелява и фиброзира, тъй като на нея й се налага да се бори с все по-голямо съпротивление, за да евакуира урината. Постепенно изпразването на мехура става все по-непълно, т.е. увеличава се остатъчната урина в него, което пък от своя страна повишава риска от образуване на камъни; невъзможност за спонтанно уриниране – т.нар. остра уринна задръжка, която налага спешни урологични мерки; разтягане на пикочния мехур и значително увеличаване на обема му – над един или дори 2-3 литра, т.нар. хронична задръжка на урината. Тя може да доведе до разширяване на уретрите и дори бъбреците, с нарушаване на функцията им – бъбречна недостатъчност. По-голямото количество остатъчна урина може да предизвика инфекции на урината и/или мъжките полови органи – тестиси, простата, пенис. Всички тези рискове са достатъчен повод и аргумент да се консултирате с уролог, когато усетите продължително и трайно намаляване на силата на струята при уриниране. Разбира се, трябва да се вземе под внимание и факт, че е напълно нормално струята да е слаба, когато в мехура няма достатъчно урина. Или обратното – когато сте се стискали дълго време и той е препълнен. Възрастта сама по себе си не е причина за затруднено уриниране. Нуждата от урологична консултация е провокирана от намаляване силата на струята, но също така и от честото уриниране през деня и през нощта, от иперативните или спешни позиви за уриниране, от инфекция. По време на прегледа е важно да се уточнят и предишни заболявания и/или хирургични интервенции. Те също биха могли да доведат до стеснение на уретрата и да обяснят затрудненото уриниране.
ЛЕЧЕНИЕТО НА ЗАТРУДНЕНОТО УРИНИРАНЕ Е КОМПЛЕКСНО И Е СВЪРЗАНО С ПРАВИЛНОТО ОТЧИТАНЕ НА МНОГО ФАКТОРИ, А НЕ САМО НА ЛЕЧЕНИЕТО НА УВЕЛИЧЕНАТА ПРОСТАТА
Д-р Василев, в какво се изразява лечението на затруднено уриниране? Още повече, вие споменахте, че не само увеличената простата е причина за него?
Нека обясня какво включва урологичният преглед, за да стане ясно в какво се изразява лечението. Изисква се ехографско изследване на простатата, на пикочния мехур и на бъбреците. Важни са кръвните изследвания – ПСА, за да се изключи подозрение за рак на простатата, както и креатини за проверка на бъбречната функция. А също така ректално туширане и микробиологично изследване на урината. Вижте, целта на прегледа не е единствено да се установи големината на простатата, а по-скоро способността на пикочния мехур да се изпразва без затруднение, защото въпреки, че увеличената простата е най-честата причина за трудно уриниране при мъжете над 50-години, тя не е единствена. Затова ако назначеното медикаментозно лечение при неусложнена доброкачествена хиперплазия не подобри състоянието, се търсят други причини за проблемното уриниране. В случая се налагат и допълнителни изследвания.
А кои са тези болести и състояния, които провокират затруднено уриниране?
Вече споменахме доброкачествената простатна хиперплазия като тука е важно да отбележим, че големината на простатата невинаги съответства на тежестта на оплакванията. Т.е., дори и малка простата може да предизвика запушване. Т.нар. склероза на мехурната шийка и стриктури на уретрата са състояния, които също могат да повишат съпротивлението срещу урината. Както се вижда, лечението на затрудненото уриниране е комплексно и е свързано с правилното отчитане на много фактори, а не само на лечението на увеличената простата.
Обадете се, за да запазите час за консултация или преглед на простатата при Д-р Василев тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.