Едва ли има мъж, който да не трепери пред мисълта, че може да „не го вдигне“ и да се изложи. В действителност, колкото и да ни се иска, пениса не е машина, която да работи по часовник и подобно на всеки друг орган може да има вариации във функцията му. Понякога дори и най-надарените „мъжкари“ могат да изпитат моментни затруднения, а това че „… не се е случвало никога до сега!„, категорично не означава задължително траен проблем и край на спортната кариера. В тази статия ще се спрем на най-честите причини за полова слабост, кога се налага и какви са модерните възможности за лечение.
Ерекцията е „любимо“ физиологично състояние при мъжа, при което следствие на еротичен стимул, кавернозните тела на пениса се изпълват с кръв, половият член увеличава размера и твърдостта си, за да осигури нормалното протичане на половия акт.
В някои случаи обаче е налице трайна невъзможност за получаване или поддържане на ерекцията – състояние известно като еректилна дисфункция.
За получаванто на нормална ерекция не са достатъчни само еротичен стимул и нормално функциониране на пениса, но и нормално функциониране на цялото тяло – сърдечно-съдова, ендокринна и нервна системи. И в действителност проблем във всяка една от тези системи би могъл да е причина за слаба потентност и провал на половия акт дори и при отлично функциониращ сам за себе си пенис. Също така симптомите на еректилните дисфункции не са еднакви и се различават при всеки пациент:
- Трудно получаване на ерекция
- Намалена твърдост на пениса и трудно провникване
- Трудно задържане на ерекцията (пениса спада по време на половия акт)
- Липса на сексуално желание (намалено либидо)
Психогенна еректилна дисфункция
Това е най-честия проблем при младите мъже, особено тези, които нямат натрупан богат опит в сеска. Ежедневно ме посещават пациенти, които търсят помощ по спешност, защото „… преди два дни не ми станал с приятелката!„. Нормално мъжете се свикнали да получават ерекция всеки път, когато им се прииска и трудно осъзнават факта, че ерекцията тръгва първо от „мозъка“, а на „него“ не винаги и му се прави секс! Като илюстрация ще дам следния пример: Дори и много да ни се прави секс, но ако насреща ни има една грозна и стара баба (без да обиждам никой), дали ще ни стане? Или пък ако сме с Клаудия Шифър, но трябва да го правим на средата на улицата, дали пак ще ни стане!? Разбира се това са много крайни и илюстративни примери, но в реалния живот се случва точно това.
В ситуациите, когато сме изморени, стресирани, или пренавити да не се изложим с новата приятелка, много често се случва да претърпим неуспех. Ерекцията не е даденост и само факта, че „трябва“ да ни стане, защото „винаги до сега ни е ставал“ не означава абсолютно нищо. Както казах по-горе, пениса не е машина, която да тръгва с натискане на копчето и понякога може да има промени в работата му, точно както никой не може да избяга 100 метра всеки път за едно и също време. Винаги има разлики и вариации.
Проблема с психогенните еректилни дисфункции е разминаването между представите за секса и реалността, особено при липса на сексуален стаж. Много често от само един неуспешен опит, мъжете погрешно решават, че имат сериозен проблем. Почти всички се обръщат за помощ Google, започва се едно постоянно търсене и четене на какви ли не публикации и писания, което няма да е лошо, ако не беше човешката склонност винаги да мисли за най-страшното. Това само по себе си допълнително задълбочава проблема и в последствие всеки полов акт се превръща изпитание за това дали „Ще ми стане или не?„. И вместо нагласата да е за едно приятно изживяване, мъжете започват да гледат на сексуалният акт като „на изпит“, което допълнително задълбочава проблема и обрича всичко на провал.
Точно тук е съществената роля на уролога, който на първо място да не подцени проблема с изказвания от сорта „Бегяй, нищо ти няма!„, а по-скоро да се опита да възвърне на увереността и самочувствието на мъжа. Не бива да забравяме, че на мъжа му коства огромни усилия да се „престраши“ да дойде на преглед и това само по-себе си означава, че проблема за него е изключително сериозен бил той и на психогенна основа. В крайна сметка „на него не му става“, което го измъчва и нарушава качеството на живот, а пренебрежителното отношение към проблема му води до прекъсване на доверието към лекаря и подтикване към самолечение и риск от излишно приемане на медикаменти.
Органична еректилна дисфункция
Разбира се, освен прсихогенни съществуват и проблеми с ерекцията, които се дължат на неправилно функциониране на половата система – това са т.нар. органични еректилни дисфункции, които за щастие са по-характерни за мъжете над 50-70 години, като процентът нараства с възрастта. Причините са много, като най-често слабата потентност е следствие от други медицински проблеми или вредни навици, които правят трудно достигането и поддържането на ерекцията :
- съдови аномалии и заболявания ;
- травма на половия член с увреждане на инервацията и кръвоснабдяването ;
- заболявания на нервната система: мултиплена склероза, Паркинсон, спина бифида ;
- хормонални и ендокринни нарушения – диабетна невропатия ;
- Болест на Peyronie, при която нормалната еректилна тъкан се видоизменя във фиброзна, причинява болезнена ерекция и неправилна кривина по тялото на пениса ;
- хронична употреба на някои медикаменти ;
- хронична злоупотреба с алкохол, тютюнопушене.
Някои заболявани на самия полов член като фимоза, късо гемче, инфекции на уретраата и простатата могат да са причина за болки в него по време на половия акт. В тези случаи нямаме проблем с механизма на ерекцията, който работи отлично, но болката по време на акта го прави нежелан и пацинтите избягват да правят секс. Най-често след като се остранят тези проблеми, секса става нормален.
Характерното за органичните еректилни дисфункции е, че те започва започват бавно и подмолно и с течение на месеци и години проблема се задълбочава. В началото проблема се появява от време на време, понякога твърдостта не е достатъчна или пък пениса омеква по време на половия акт. Случаите, когато пенисът „спира да работи изведнъж“ са изключително редки и най-вероятно става въпрос за друг проблем. Това е така, защото както казахме, най-често причините за трудната ерекция се крият не толкова в самия пенис, колкото в друга болест, която води трудно функциониране на мъжкия орган – например диабетът нарушава кръвотока в малките кръвоносни съдове и нерви, атеросклерозата води до запушване на артерии по цялото тяло, злоупотребата с алкохол и цигари вреди на всичко.
Прегледът не е страшен!
Прегледът при уролог преминава под формата на обсъждане между пациент и лекар. За да получим обективна представа относно тежестта на оплакванията използваме редица улеснени и достъпни въпросници, най-разпространен сред които е международния въпросник за ерекцията – IIEF-5. (Проверете сами състоянието си!) Пациентът отговаря на 5 въпроса използвайки скала от 0 до 5. След попълване полученият общ резултат дава информация относно качеството на ерекцията, способността за осъществяване на ползотворен полов акт и степента на цялостното сексуално удовлетворение. Тежестта на еректилна дисфункция се класифицира в 5 категории – тежка, умерено изразена, лека до умерено изразена, лека и липсваща.
За да дефинираме проблема и да открием точните причини за възникването ни е нужна кооперативност от страна на пациента и снемане на щателна медицинска история. Обект на дискусия биват всички медицински проблеми или хирургични манипулации в миналото – например операция на простатата, тазови операции, лъчетерапия; съдови инциденти, инфаркт на миокарда, периферна съдова болест; хронични заболявания – диабет, хиперлипидемия, хипертиреоидизъм, високо артериално налягане; прием на медикаменти за лечение на високо кръвно налягане, аритмии, антидепресанти, анксиолитици, антиандрогенни препарати и др. Категорично не бива да се подценяват и психо-социалните фактори, които дават пряко отражение върху либидото и нормалната ерекция – стрес, ежедневна психоемоционална натовареност, депресия, проблеми в партньорството.
Подхода при всеки пациент е индивидуален и могат да бъдат извършени различни диагностични изследвания, които допълнително да ни насочат или уточнят причината за еректилната дисфункция:
- Кръвни тестове – ниво на тестостерона, кръвна захар, холестерол и др.
- Ехография на простата, пикочния мехур, бъбреците и тесите, както и доплер-ехография за уточняване на кръвоснабдяването на пениса,
- Туширане на простатната жлеза,
- Преглед на гениталиите,
- Ядрено-магнитен резонанс и др.
Лечение на еректилните дисфункции
Темата за „потентността“ е табу за повечето мъже и дали от страх, доли от срам, дали от недоверие, реалността показва, че те търсят лекарска помощ късно или след месеци опити за самолечение, което е странно тъй като еректилната дисфункция е също толкова лечимо заболяване, колкото всички други болести в тялото. Разбира се лечението е индивидуално за всеки пациент, въз основа на изяснените причини за половата слабост, като все още медицината не разполага с универсално лекарство. От друга страна, не винаги се налагат „хапчета“ и преминаването към по здравословен начин на живот, по-правилно хранене, спиране на вредни навици и повишаването на общата физическа активност много често водят до изненадващо добри резултати.
Важна част от лечението е провеждане на т.нар. психосоциална терапия, чиято цел е вникване в психологичната част на проблема, предоставянето на информация относно правилния сексуален живот с цел подобряване на този тип отношения между партньорите. Счита се, че прякото участие на партньора в такъв тип консултации води до по-ефективно планиране на терапията и по-добри резултати в последствие.
Медикаменти за слаба ерекция
Едва ли има мъж, който да не мечтае за по-силна и по-продължителна ерекция (дори и тези, които нямат проблеми) и не случайно „Синьото хапче“ се превърна в най-известното и продавано лекарство на ХХ-ти век. И в действителност първа линия за медикаментозна терапия на еректилни дисфункции включва лекарства от групата на фосфодиестеразните инхибитори (PDE-5) – Viagra, Tadalafil (Cialis), Vardenalafil (Levitra). Те са предпочитани поради няколко предимства – достъпност, лесни са за дозиране и използване, и най-важното водят до подобрение на симптомите при близо 80% от пациентите. За да действат лекарствата от този тип е необходимо да има наличие на сексуален стимул, тъй като те сами по себе си не предизвикват ерекцията, а само я потенцират и поддържат. Различават се един от друг по периода на начало на действие – между 30 и 120 минути след прием, както и по продължителността на ефекта, вариращ от 4 до около 36 часа. Особено внимание трябва да се обръща при мъже, които имат хронични сърдечно-съдови заболявания, както и при пациенти след прекаран инфаркт на миокарда или инсулт. В тези случаи е уместно провеждане на консултация със специалист кардиолог преди приложение на PDE-5.
Апаратна (Shockwave) терапия
Това е модерен и обещаващ метод за неивазивно лечение на еректилната дисфункция. Тя се базира на действието на нискочестотни звукови вълни, които преминават през пениса и възстановяват нормалната еректилна функция. Механизмът се обяснява чрез влиянието на импулсите, които спомагат изграждането на нови кръвоносни съдове в пещеристите тела на пениса. За разлика от „сините хапчета“ при Shockwave терапията се цели трайно подобряване на ерекцията, а не само нейното моментно засилване.
Методът е достъпен, безболезнен, краткотраен, без странични ефекти и е отлична алтернатива за пациентите, които са противопоказани или не желаят да приемат медикаменти от групата на Виагра. Научете повече за Шокуейв терапията!
Простагландини
Друг тип терапия е интрауретралната – приложението на синтетичен простагландин Е1 в уретрата посредством специален апликатор. Използва се при незадоволителен ефект от прием на фосфодиестеразни инхибитори (Виагра). През лигавицата на пикочния канал веществото попада директно в кавернозите тела и води до релаксация на гладката мускулатура и съответно ерекция. Често пациентите съобщават за странични ефекти – болка в областта на члена, приапизъм (поддържане на ерекция след отминаване на даден сексуален стимул). Възможно е и прилагането на простагландин Е1 (Алпростадил) инжекционно директно в пещеристите теяла. Този тип приложение изисква специална техника и се провежда от лекар специалист, което го прави неудобро за употреба, а понякога неприемливо за някои пациенти.
Вакуум помпи
При неуспех от изброените методи друга опция е използването на вакуум помпи. Специална тръба се вкарва в пениса и се създава вакуум посредством помпа, която повишава кръвоснабдяването на еректилната тъкан. След това в основата на члена се поставя гумен ринг, който поддържа ерекцията за време, достатъчно за провеждане на задоволителен полов акт. Контраиндикация за използването на този метод е прием на разреждащи медикаменти (т.нар. антикоагуланти).
Ипланти и пенис-протези
Алтернатива за лечение на ЕД са пенис-имплантите. Представляват надуваеми протези, които хирургично се поставят в пещеристите тела и осигуряват твърдост, имитираща пълноценна ерекция при раздуването им чрез специална помпа.
Отново най-важното!
Еректилната дисфункция е често срещан феномен в обществото, белег на нарушено здраве и самочувствие на мъжа. Ранното диагностициране и откриване на проблема създава реална възможност за пациента да възстанови пълноценния си полов живот чрез използване на множеството съвременни модерни методи в урологичната практика.
За преглед при уролог и лечение на проблеми с рекецията – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автор на статията: Д-р Васил Василев – уролог
Урологичен център „Д-р Василев“, София
Референции
- Capogrosso, P., et al. One patient out of four with newly diagnosed erectile dysfunction is a young man–worrisome picture from the everyday clinical practice. J Sex Med, 2013. 10: 1833.
- Glina, S., et al. Modifying risk factors to prevent and treat erectile dysfunction. J Sex Med, 2013. 10: 115.
Mulhall, J.P., et al. Validation of the erection hardness score. J Sex Med, 2007. 4: 1626. - Ghanem, H.M., et al. SOP: physical examination and laboratory testing for men with erectile dysfunction. J Sex Med, 2013. 10: 108.
- Yuan, J., et al. Comparative effectiveness and safety of oral phosphodiesterase type 5 inhibitors for erectile dysfunction: a systematic review and network meta-analysis. Eur Urol, 2013. 63: 902.
- Lu, Z., et al. Low-intensity Extracorporeal Shock Wave Treatment Improves Erectile Function: A Systematic Review and Meta-analysis. Eur Urol, 2016.
- Vassilev V, Yotovski V, Stoilov D, Advantages of ShockWave therapy in treatment of erectile dysfunctions, Urology.bg J, 2018