Уретероскопията (URS) е ендоскопски, „безкръвен“ метод, въведен в урологичната практика през 1980г., който позволява директно наблюдение и достъп до цялото протежение на уретера и дори легенчето на бъбрека. Този метод стана възможен благодарение на техническия успех в миниятюризирането на оптичните системи. За целта се използват специални уреди, наречени уретерореноскопи, които са снабдени с оптична система за наблюдение и източник на светлина. Уретероскопите могат да бъдат твърди (ригидни) и по-модерните – гъвкави (флексибилни).
Най-голямо приложение уретероскопията намира при лечението на уретерните камъни – екстракция или разбиване, най-често след неуспех на екстракорпоралната литотрипсия, особено при камъни, разположени в средната и дисталната част на уретера. Уретероскопията позволява директна дезинтеграция на камъка под визуален контрол с помощта на ултразвук, лазер или друг източник на физична енергия. При нея резултатите, отчетени като липса на остатъчни фрагменти, които са постигнати с една единствена манипулация са над 98%, съответно при минимален риск от усложнения.
По-рядко, уретероскопията се използва за лечение на конкремети легенчето и бъбрека, което стана възможно с въвеждането на флексибилните уретероскопи. В изключителни случаи, може да се адаптира при лечението на тумори на уретера (главно доброкачествени).
Уретероскопите, освен с оптична и светлинна система, са снабдени с един или два работни канала, през който могат да минат различни работни инструменти – щипки, кошнички, различни видове сонди за литотрипсия и др.
С развитието на уретроскопи с по-малък калибър, полу-твърди или гъвкави, както и разработването на по-усъвършенстван и ефективен работен инструментариум (например лазер), уретероскопията се превърна в безопасен и ефикасен метод за лечение на камъни по цялото протежение на уретера. С натрупването на все по-голям опит в световен мащаб, както и в България, усложненията от уретероскопията значително намаляха (Според EAU):
-перфорация на уретера – 5 %
-образуване на стриктури на уретера – 2 %
Уретероскопската екстракция на конкременти от уретера е бърз метод с минимални усложнения [1], но подходящ само за камъни, чийто размер е адекватен на просвета на уретера. За целта се използват различни инструменти – ендоскопски щипки, кошнички, бримки и др.
В случаите, когато размера на камъка е по-голям и директната му екстракцията може да травмира уретера, на помощ идват ендоскопските методи за литотрипсия.
Разработени са различни методите за интракорпорална ендоскопска литотрипсия, които използват различини видове енергия:
–ултразвукова литотрипсия – фрагментацията на камъка се постига чрез ултразвук с честота 23000-27000 Hz.
–електрохидравлична литотрипсия – позволява дезинтегрирането на по-твърдите камъни, но крие по-висок риск от перфорация на стената на уретера.
–балистична литотрипсия – разбиването на камъка се постига с удари на един вид миниятюризирано “чукче”, което раздробява комъка.
–пневматична литотрипсия – за разбиване на камъка се използват удари от сгъстен въздух.
–лазерна литотрипсия – това е най-модерния и най-ефективен метод, при който за дезинтегриране на конкрементите се използва енергията на лазери с различна дължина на вълната. Този метод обикновено е по-малко травматичен в сравнение с другите методи[2].
През годините, уретероскопията беше стандартизирана като процедура[3]. Тя се извършва под регионална (спинална) или обща анестезия, в операционна зала, често под рентгенов контрол. Като всеки друг метода и тя има своите показания, противопоказания, ограничения, предимства и недостатъци. Окончателното решение за използването на този метод трябва да бъде индивидуално и съобразено със състоянието на всеки отделен пациент, като се вземат в предвид фактори като големината и локализацията на камъка в уретера, извършени предишни интервенции, съпътстващите заболявания, както и факторите като опита на уролога, апаратурата и инструментариума, с които той разполага.
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ – Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на статията: Д-р Васил Василев – уролог,
Университетска Болница „Александровска“, Клиника по Урология, София
E-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Здравейте,баща ми е на 58 г. диабетик е от доста години,напоследък е и с високо кръвно,остановиха,че е с уголемена простата и няколко камъка с големина на гълабово яице в пикочния мехур,казаха ни,че единствения вариант за лечение е отворена операция,но това е доста сложно предвид неговите заболявания.Надявахме се ,че може да да се оправят нещата с лазер.Какво ще ни посъветвате вие?Има ли някаква надежда?Благодаря предварително
Здравейте Георгиева,
За да се образуват камъни с подобни размери в пикочния мехур със сигурност има някаква обструкция (най-вероятно уголемената простата), която пречи на нормалното оттичане на урината от него. Само разбиването на камъните няма да реши проблема му, тъй като причината за образуването им си остава и ако не се премахне обструкцията (стеснението) е много вероятно скоро след това, камъните да се образуват наново.
Без да давам категорично становище и въпреки „пристрастията“ ми към ендоскопската („безкръвна“) урология мисля, че колегите са ви посъветвали правилно – отворена операция, при която едновременно се отстраняват и камъните и увеличената простатата.
Понякого, едноактово е възможно трансуретрално разбиване на малък конкремент, след което отстраняване на простата, но не и при камъни с такива размери.
Не мисля, че диабета и високото кръвно трябва да ви притесняват толкова много – те не са абсолютни противопоказания за оперативно лечение – все пак в България, голяма част от пациентите оперирани по повод на хиперплазия на простатата страдат от диабет, а почти всички имат високо кръвно.
Ако имате допълнителни въпроси с удоволствие ще ви отговоря.
Успех!
Здравете Д-р Василев бащами е на 60 г. откриха му камък в уретината с големина 21.4мм доктора които го прегледал му казал за операзия с проникаванве през канала незнам точно каво значи това но тои се стресирал доста. Искам да ви попитам има ли вариянт с лазерно разбиване но без тези прониквания през канала? Благодаря предварително.
Здравейте Данчо,
Въпреки, че лазерите притежават много свойства, които ги правят надежден метод за разбиване на камъни, все пак в същността си те са светлина и за да имат какъвто и да е ефект върху камъка е необходим директен контакт между лъча и самия камък – един вид осветяваме камъка. За съжаление това може да стане единствено ако използваме естествените отвори на тялото – т.нар. ендоурология, или пък направим „разрез“, за да стигнем до камъка. Точно това е предимството на ендоскопските методи, че проникваме до почти всяка точка на пикочо-отделителната система, без да нарушаваме целостта на тялото.
Успех!
здр,имам 2 не много малки камика,които немогат да се разбият,ходих на разбижане в вана с вода но тези камини немриднаха.Искам сега да пробвам с лазерно разбиване дали 6те има ефект,камините ми се намират в леген4ето на левия бибрек и са около 1.30см.Не сим сигорна каде то4но да отида за да ми направят това разбиване.
Здравейте Севим,
Шансът за разбиване на камъни с подобни размери чрез екстракорпорална литотрипсия е много голям и не съм убеден, че лазерът е най-удачният метод за тях, без да сме сигурни, че „обикновеното“ разбиване не дава резултат. За съжаление, не мога да ви кажа нищо конкретно за вашия случай, дори и за лазерна литотрипсия, без да видя за какво точно става въпрос.
Успех!
Здравейте,
Извадиха ми камък 10/4 мм от долна трета на уретера с уретероскопия.
Вече 4-ти ден след манипулацията имам силни болки. Нямам застой и съм без стент. След силна болка с урината излизат кървави парцалчета и после урината се избистря.
Колко дни ще трябват още за да отшуми болката ?
Здравейте Антон,
Не мога да кажа със сигурност, но е възможно болките да се държат на запушване на уретера от въпросните съсиречета, които са следствие на травмата на уретера при изваждането на камъка. Въпреки всичко мисля, че ако въпросните болки не преминат до 2-3 дни, ще е добре да се консултирате с колегата, който ви е оперирал.
Успех!
Здравейте отново,
Свързах се с уролога извършил уретероскопията.
Ще ми сложи стент за 20 дни.
Ще спрат ли силните болки, които изпитвам сега ?
Здравейте Антон,
Както вече ви казах, много е вероятно болките ви да се дължат на запушване на уретера – дали от въпросните съсиреци или пък от камъче или фрагмент, не мога да кажа със сигурност. Целта на стента е да отпуши уретера и по този начин, болките би трябвало да преминат.
Успех!
здр брат ми има камьк в уретера на 30 гд е и е извьн страната можели да се премахне камъка с безнръвна операция?
Здравейте ayten,
Въпросът Ви е зададен много общо. По принцип, бъзкръвно разбиване на камък в уретера е възможно – ако разгледате сайта, ще откриете доста публикации по въпроста. В случая на брат ви, не мога да кажа нищо конкретно, тъй като не съм запознат с подробности.
Успех!
Здравейте! Преди 1 седмица ми бе направена уретероскопия на десният уретер, където имах камък с размер 7 мм.. Изписаха ми следните лекарства: левокса – 1 т./дневно, неоралит 3 т. дневно, неоренал – 2 т.дневно. След приемането на тези лекарства, на вторият ден започнах много да уринирам през 15 минути. Вечер се събуждам от напъване за уриниране, което протича поне 6 пъти за 2 часа. На 3-тия ден от приемането вечерта получих силни болки в десният бъбрек със силни болки, същите болки получих и на 4-тия ден, след което спрях тези лекарства. В понеделник отидох при опериращият лекар, тъй като имам силни болки от двете страни в кръста. Назначиха ми друго лечение: дексофен по 2 т. дневно и 3 пъти роватинекс. Въпреки всичко болките ми продължават. Гледаха ме на ехограф и ми казаха, че няма причина, но болките ми продължават. Каква може да бъде причината и какви мерки трябва да предприема?
Здравейте Лили Тенева,
По-принцип не е нормално да имате подобни болки. Бихте ли уточнила какво стата с камъка – разбиха ли го и как?, поставиха ли ви стент Double-J след уретероскопията, защото тези подробности могат до голяма степен да обяснят проблемите ви?
Успех!
Какво представлява манипулацията – премахване на камък от долната част на уретера с бримка ?
От статията, която съм написал по въпроса, не ви ли стана ясно какво е уретероскопия и премахване на камък с бримка. Ако е така, бихте ли уточнила, какво точно не сте разбрала, тъй като няма възможност да я пиша отново специално заради вас.
Какво е уретероскопия разбрах и как става премахването на камък с бримка съща писах Ви защото ме интересуваха подробности например : Премахването на камъка веднага ли става или с тази бримка се стои определено време .Съжалявам ако съм отнела от времето Ви или пък съм Ви засегнала с нещо.
Здравейте Илианка,
Като цяло, премахването на камък с бримка е остарял и рисков метод, който вече се прилага в редки и добре селектирани случаи – основно на малки конкременти, тъй като при изтеглянето на големите има сериозен риск от нараняване (дори скъсване) на уретера. Лично аз си позволявам да го правя единствено и само в края на разбиването на камъка с лазер, за да екстрахирам по едрите фрагменти. Иначе изваждането става веднага и бримката не остава в пациента.
П.С. Нито съм се засегнал, нито сте ми отнела от времето, но след като съм написал няколко подробни статии за пациенти, включително няколко видео-клипа, в които много ясно е представено изваждането на камъни с бримка, нормално е да ви попитам какво точно не сте разбрала, тъй като нямам нито време нито желания, да описам отново и изцяло методите специално заради вас.
Здравейте, възможно ли е да се направи литотрипсия на пациент с един бъбрек.Жена на 65 г. с един бъбрек и конкремент с размер 8 мм. Благодаря за отговора.
Здравейте Виолета Ганчева,
По принцип е възможно да се направи литотрипсия, но след направен преглед и установената му функция до колко той наистина е работещ.
Успех!