Уретероскопията (URS) е ендоскопски, „безкръвен“ метод, въведен в урологичната практика през 1980г., който позволява директно наблюдение и достъп до цялото протежение на уретера и дори легенчето на бъбрека. Този метод стана възможен благодарение на техническия успех в миниятюризирането на оптичните системи. За целта се използват специални уреди, наречени уретерореноскопи, които са снабдени с оптична система за наблюдение и източник на светлина. Уретероскопите могат да бъдат твърди (ригидни) и по-модерните – гъвкави (флексибилни).
Най-голямо приложение уретероскопията намира при лечението на уретерните камъни – екстракция или разбиване, най-често след неуспех на екстракорпоралната литотрипсия, особено при камъни, разположени в средната и дисталната част на уретера. Уретероскопията позволява директна дезинтеграция на камъка под визуален контрол с помощта на ултразвук, лазер или друг източник на физична енергия. При нея резултатите, отчетени като липса на остатъчни фрагменти, които са постигнати с една единствена манипулация са над 98%, съответно при минимален риск от усложнения.
По-рядко, уретероскопията се използва за лечение на конкремети легенчето и бъбрека, което стана възможно с въвеждането на флексибилните уретероскопи. В изключителни случаи, може да се адаптира при лечението на тумори на уретера (главно доброкачествени).
Уретероскопите, освен с оптична и светлинна система, са снабдени с един или два работни канала, през който могат да минат различни работни инструменти – щипки, кошнички, различни видове сонди за литотрипсия и др.
С развитието на уретроскопи с по-малък калибър, полу-твърди или гъвкави, както и разработването на по-усъвършенстван и ефективен работен инструментариум (например лазер), уретероскопията се превърна в безопасен и ефикасен метод за лечение на камъни по цялото протежение на уретера. С натрупването на все по-голям опит в световен мащаб, както и в България, усложненията от уретероскопията значително намаляха (Според EAU):
-перфорация на уретера – 5 %
-образуване на стриктури на уретера – 2 %
Уретероскопската екстракция на конкременти от уретера е бърз метод с минимални усложнения [1], но подходящ само за камъни, чийто размер е адекватен на просвета на уретера. За целта се използват различни инструменти – ендоскопски щипки, кошнички, бримки и др.

Кошничка

Бримка
В случаите, когато размера на камъка е по-голям и директната му екстракцията може да травмира уретера, на помощ идват ендоскопските методи за литотрипсия.
Разработени са различни методите за интракорпорална ендоскопска литотрипсия, които използват различини видове енергия:
–ултразвукова литотрипсия – фрагментацията на камъка се постига чрез ултразвук с честота 23000-27000 Hz.
–електрохидравлична литотрипсия – позволява дезинтегрирането на по-твърдите камъни, но крие по-висок риск от перфорация на стената на уретера.
–балистична литотрипсия – разбиването на камъка се постига с удари на един вид миниятюризирано “чукче”, което раздробява комъка.
–пневматична литотрипсия – за разбиване на камъка се използват удари от сгъстен въздух.
–лазерна литотрипсия – това е най-модерния и най-ефективен метод, при който за дезинтегриране на конкрементите се използва енергията на лазери с различна дължина на вълната. Този метод обикновено е по-малко травматичен в сравнение с другите методи[2].
През годините, уретероскопията беше стандартизирана като процедура[3]. Тя се извършва под регионална (спинална) или обща анестезия, в операционна зала, често под рентгенов контрол. Като всеки друг метода и тя има своите показания, противопоказания, ограничения, предимства и недостатъци. Окончателното решение за използването на този метод трябва да бъде индивидуално и съобразено със състоянието на всеки отделен пациент, като се вземат в предвид фактори като големината и локализацията на камъка в уретера, извършени предишни интервенции, съпътстващите заболявания, както и факторите като опита на уролога, апаратурата и инструментариума, с които той разполага.

Лазерна литотрипсия
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ – Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на статията: Д-р Васил Василев – уролог,
Университетска Болница „Александровска“, Клиника по Урология, София
E-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
От статията, която съм написал по въпроса, не ви ли стана ясно какво е уретероскопия и премахване на камък с бримка. Ако е така, бихте ли уточнила, какво точно не сте разбрала, тъй като няма възможност да я пиша отново специално заради вас.
Какво е уретероскопия разбрах и как става премахването на камък с бримка съща писах Ви защото ме интересуваха подробности например : Премахването на камъка веднага ли става или с тази бримка се стои определено време .Съжалявам ако съм отнела от времето Ви или пък съм Ви засегнала с нещо.
Здравейте Илианка,
Като цяло, премахването на камък с бримка е остарял и рисков метод, който вече се прилага в редки и добре селектирани случаи – основно на малки конкременти, тъй като при изтеглянето на големите има сериозен риск от нараняване (дори скъсване) на уретера. Лично аз си позволявам да го правя единствено и само в края на разбиването на камъка с лазер, за да екстрахирам по едрите фрагменти. Иначе изваждането става веднага и бримката не остава в пациента.
П.С. Нито съм се засегнал, нито сте ми отнела от времето, но след като съм написал няколко подробни статии за пациенти, включително няколко видео-клипа, в които много ясно е представено изваждането на камъни с бримка, нормално е да ви попитам какво точно не сте разбрала, тъй като нямам нито време нито желания, да описам отново и изцяло методите специално заради вас.
Здравейте, възможно ли е да се направи литотрипсия на пациент с един бъбрек.Жена на 65 г. с един бъбрек и конкремент с размер 8 мм. Благодаря за отговора.
Здравейте Виолета Ганчева,
По принцип е възможно да се направи литотрипсия, но след направен преглед и установената му функция до колко той наистина е работещ.
Успех!