Както и при медикаментозното лечение на ДПХ, така и при хирургичното, първо трябва да си отговорим на въпроса “Трябва ли да се оперира” конкретния пациент или можем да продължим медикаментозното лечение.
Препоръките на Европейската Урологична Асоциация (EAU) ни дават отговор на въпроса, кога е дошло времето да предложим на пациента спиране на медикаментозното и преминаване към хирургично лечение. Според EAU, оперативно лечение трябва да се има в предвид при появата на едно от следните усложнения:
-Рецидивираща и неповлияваща се медикаментозно уринна задръжка (след направен опит да се махне катетъра)
-Повтарящи се уринарни инфекции
-Повтаряща се хематурия (кръв в урината) неподдаваща се на лечение с 5 -алфа редуктазни инхибитори
-Бъбречна недостатъчност
-Пикочно-мехурни камъни
-Значителното увеличаване на остатъчната урина
Ние прибавяме и още едно – тежки оплаквания, неповлияващи се от лекарства.
Благодарение на изключително интензивното развитие на медицинската техника, в момента урологията разполага с можество и различни методи на оперативно лечение на хиперплазията на простатата. Те се свеждат до два основни вида – Ендоскопски и Отворени операции. В тази статия, ще се спрем на двата основни представители на всеки метод, които представляват 85-90% от всички оперативните интервенции по повод на аденом на простатата. Съществуват нови, модерни ендоскопски оперативни техники, използващи лазер, хипертермия и др., но тях ще опишем в друга статия, посветена на модерните тенденции в лечението на простатната хиперплазия.
ТРАНСУРЕТРАЛНА РЕЗЕКЦИЯ НА ПРОСТАТАТА ( ТУР-П )
Това е най-използваният ендоскопски оперативен метод (75%). Този метод е определен като “Златен стандарт” за оперативно лечение на ДПХ.
ТРАНСУРЕТРАЛНА РЕЗЕКЦИЯ (схема 1)
ТРАНСУРЕТРАЛНА РЕЗЕКЦИЯ (схема 2)
Същественото при тази операция е, че тя се извършва през уретрата, която е естествен отвор на тялото, без да се правят допълнителни разрези и без да остават белези. Ето защо пациентите го наричат „безкръвен“. В канала на пениса се вкарва специален инструмент (резектоскоп), който е снабден с увеличаваща оптична система, достига се до простатата и под визуален контрол, последната се изрязва (резицира) на малки парченца, които в края на интервенцията се евакуират пак през уретрата. Изрязва се само аденоматозната тъкан, която притиска уретрата, а капсулата на простата се запазва. За резекцията се използва специална бримка, която реже и коагулира (съсирва) простатата с помощта на електрически ток – монополярен или биполярен. Операцията завършва с фиксирането на уретрален катетър и промивна система на мехура за 2-3 дни, която служи за евакуиране на урината и съсиреците. След избистряне на урината и при липса на кръв и съсиреци в нея, катетъра се сваля.
РЕЗЕКТОСКОП С РЕЗЕКЦИОННА БРИМКА
Евакуирани парчета от резецираната простата след ТУР-П
Преимущества на ТУР-П пред класическите “отворени” операции са:
-Използа естествените отвори – няма допълнителни разрези и белези
-По-бързо следоперативно възстановяване
-По-кратък болничен престой
–По-прецизно отстраняване на хипрплазиралата тъкан
-Значително “по-щадящ” метод, подходящ при по-увредени пациенти
Основния недостатък на метода е, че той е подходящ само за относително по-малки простати, с размери не по-големи от 60-70 см3. (тъй като опретивното време е ограничено до 1 час) и липса на усложнения като големи камъни в пикочния мехур, дивертикули и др.
Разбира се, както всяка операция и при ТУР-П са възможни следоперативни усложнения, които сме длъжни да споменем (според данни на EAU):
–Смъртност < 2 % ( най-честата причина за която е т.нар. ТУР-П синдром)
–Нужда ог кръвопреливане – 2 – 5 %
–Инконтиненция (незадържане на урината) < 2.5%
–Стриктура на уретрата или на мехурната шийка = 3.8 %
–Ретроградна еякулация = 40 %
–Еректилни дисфункции = 6.5 %
Предлагаме ви и едно кратко филмче, направено от Екипа на Urology.bg, което представя ТУР-П. Ясно се виждат стеснената уретра и пикочния мехур в дълбочина. Вижда се как уролога изрязва постепенно увеличената простата и разширява канала.
Надяваме се, че ви е било интересно и че сме задоволили вашето любопитство.
КЛАСИЧЕСКА „ОТВОРЕНА“ АДЕНОМЕКТОМИЯ
При тази операция, след разрез на кожата и подлежащите тъкани в областта под пъпа, се прави малък отвор на пикочния мехур, през който с пръст се изважда (енуклеира) само аденоматозната тъкан, а не цялата простатна жлеза. И тук в края на операцията се фиксира уретрален катетър както и допълнителна тръбичка (цистостома), излизаща от пикочния мъхур и корема. Включва се и промивна система с цел по-добро евакуиране на съсиреците. Цистостомата обикновенно се маха на 4-5 следоперативен ден, при избистряне на урината, а уретралния кътетър около 10-15 ден.
Енуклеация на аденома (страничен изглед)
Краят на операцията (страничен изглед)
Преимущества на метода:
С него е възможно отстраняването на големи простати – практически метода няма очраничение от размера на жлезата.
Показан е също и при големи мехурни конкременти и дивертикули, когато освен аденома се налага премахване на тези допълнителни усложнения.
Недастатъците реално се явяват плюсовете на ТУР-П:
-Разрез на кожата и пикочния мехур
-По-бавно следоперативно възстановяване
-По-дълъг болничен престой
-По-травмиращи
Както и при ТУР-П така и тук трявба да споменем възможните постоперативни усложнения:
–Смъртност < 0,25 %
–Нужда от кръвопреливане – 6.8-10 %
–Инконтиненция (незадържане на урината) < 4-11%
–Стриктура на уретрата или на мехурната шийка = 2.6 %
–Ретроградна еякулация = 80 %
–Еректилни дисфункции = 6.5 %
Важно е да отбележим, че и двете интервенции, представляват хирургически операции и при двете трябва да се спазват всички общо-хирургични принципи като:
-Предоперативна преценка на състоянито на пациента – кръвни изследвания, консултация с анестезиолог и интернист.
-Предоперативна подготовка
-Следоперативно активно наблюдение на пациента,
защото дори и да са по-малко инвазивни, тези манипулации крият всички рискове и усложнения на класическата хирургия.
Избора на опретивната техника зависи изцяло от преценката на уролога, който след оценка на цялостното състояние на пациента, а не само на простатата му, избира най-подходящия за него, съобразявайки се с показанията и противопоказанията на всеки метод.
С риск да Ви отегчим, направихме тази статия малко по-дълга, но е абсолютно невъзможно да опишем с “две думи” тези 2 основни хирургични метода, които представляват 85-90% от всички оперативните интервенции по повод на аденом на простатата.
Обадете се, за да запазите час за консултация с Д-р Василев и преглед на простатата – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Допълнителна информация за увеличената простата >>
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Очакваме Вашите въпроси и коментари! Те са важни за нас. Пишете ни!
Баща ми беше опериран по метода ТУР на 01.06.2010 ,след като преди 3 месеца при коронарография получи спазъм и спря да уринира.Тъй като трябваше да приема Plavix
в продължение на поне три месеца без прекъсване се наложи да да изчака.В дните след операцията кървенето бързо намаля и започна отново да приема Plavix.След сваляне на катетъра /след 6 дни/започна отново да кърви.Спря Plavix-a и приема витамин С,но кървенето не спира.Въпроса ми е :
Колко време след операцията е нормално кървенето да спре и опасно ли е то?
Зравейте Светлана,
Епизодично кървене, след трансуретрална резекция може да има (особено при налична антикоагулантна терапия) да продължи до 30-40 дни след операцията.
Въпроса е за какво точно кървене става дума – обилно, постоянно, със съсиреци или просто от време на време урината се оцветява в розово (светло червено) или от време на време изтичат по няколко къпки кръв от канала, защото ако е първото състояние, то мисля че трябва да се консултирате с оператора, докато другите , че ще отминат спонтанно?
Успех!
Здравейте Д-р Василев,
Прочетох написаното от вас и понеже темата ме интересува – става въпрос за баща ми – мъж 72г. имам следния въпрос – Вие в Александровска болница ли работите,как е организиран приема при вас?
Цвети
Здравейте Цветана,
Работя в „Александровска“ Болница.
Приева там е организиран като във всички други болници – след като се уточни диагнозата и съответния план на лечение, на пациента се дава дата за приемане (освен разбира се ако не става въпрос за спешен случай) и на съответната дата пациента се приема и в последствие след провеждане на нужните консултации се оперира.
Успех!
Здравейте, д-р Василев!
Преди месец моят баща беше опериран безкръвно в Плевенска болница с цел отстраняване на увеличена простата, след изписването му от там не може да задържа урината. Неговият лекар каза, че трябва да прави упражнения и ако това не помогне да му направи нова операция и да се имплантира нещо, което да задържа урината. Тъй като не съм наясно, бих желала да да науча Вашето мнение!
Здравейт Валентина,
Понякога след такава опреация е възможно да се получи временна инконтиненция, която обаче постепенно изчезва и задържането се възстановява.
Ако обаче то пресистира 2-3 месеца, най-вероятно проблема е дефинитивен, т.е. нарушена е функцията на сфинктера на п. мехур и тогава вече единственото решение е да се имплантира нов, изкуствен сфинстер. Въпросното „устройство“ може да се командва от инплантиран подкожно бутон, който при позив за уриниране освобождава канала и мехура се изпразва. Обикновено тези сфинктери имат „гаранция“ около 10 години, след което се подменят. За съжаление, те са много скъпи и в България опита с тях е ограничен.
Успех!
Здравейте, д-р Василев!
Нормално ли е четири-пет дни след ТУР да се появи и болка в бъбрека? Колко дни горе-долу след ТУР болките трябва да отшумят? Благодаря Ви предварително!
Здравейте Сашка,
По принцип, след ТУР на простатата, болките би трябвало да отшумят за 2-3 дни, освен ако няма силно кървене или съсиреци, който да запушват катетъра или ако е свален уретрата. Но тези болки са в областта на таза и пикочния мехур и по-скоро приличат на много силни позиви за уриниране. Подобни болки в бъбрека, каквито описвате не са типични и най-често се дължат на инфекция. Мисля че е редно да съобщите за този проблем на калегата, който е извършил операцията.
Успех!
ba6tami 6te se operira vav vtornik vav momenta e sas katedar
Здравейте svetla,
Ще ви помоля да използвате кирилица и да спазвате поне елементарни правила на правопис и пунктоация, за да ви отговоря, тъй като в същност не разбрах какво ме питате.
sas mesna ili palna ypoika se pravi tazi yperaciq
Здравейте д-р Василев!
Нямам хематурия, нямам конкременти и други образувания в пикочния мехур, размера на простата е 45/45, задържам урина 70 мл.,вместимост на мехура 150 мл. Възраст – 70 г.. Терапия – алфа-блокер и 5-алфа-редуктазен инхибитор.
Възможна ли е трансуретрална резекция,спешна ли е тя и къде бихте ме посъветвали да я направя?
Благодаря предварително за отзивчивостта Ви!…
Здравейте НИКОЛА,
Без да ви препоръчвам каквото и да било, мисля че при подобно състояние, трансуретралната хирургия не само е възможна, но и препоръчителна. Тук обаче везниква въпроса – има ли изобщо нужда от каквата и да е операция, тъй като както споменавате в другия си въпрос, то високата цена на медикаментите в никакъв случай не е медицинско показание за оперативно лечение при предполагаемата при вас доброкачествена простатна хиперплазия (никъде на споменавате дали имате изследван ПСА). Все пак на пазара има и други лекарства, както и комбинации от такива.
Успех!
Благодаря за спешния и полезен отговор! РSA ми е 1.40 ng/ml при навършени 70 г.., което е благоприятно! Ако на пазара има и други пълноценни лекарства, защо ми предписват тези, които са непосилни за всеки пенсионер…Още повече, когато присъстват и други заболявания като диабет + диабетна полиневропатия, подагра, холестерол ,високо кръвно налягане и дископатия… Живея в провинцията в малък провенциален град, където дори няма и постоянен уролог-идва в седмицата за няколко часа от окръжен град…Как мога да му кажа какви лекарства да ми предпише!… Възможно ли е да ми посочите лекарствата без да ми ги предписвате, защото знам, че без преглед това е невъзможно! В противен случай ме записвайте при вас за операция…
Здравейте НИКОЛА,
За съжаление, не мога да си позволя да ви напиша каквито и да е лекарства и под каквата и да е форма. Това е неетично, несериозно и неправилно и мисля, че ще тряябва просто да попитате вашия уролог за тези лекарства – убеден съм, че ще ви предпише най-подходящото.
Благодаря за доверието, което ми оказвате, но за да ви направя желаната от вас операция, трябва да имате медицински показания за нея, а тъй като при вас те липсват, ще трябва да се обърнете към друг колега. В крайна сметка основното правило в медицината е „Primum non nocere„, което означава „Преди всичко не вреди“ и спрем ли да го спазваме, ще се превърнем от хирурзи в касапи.
Успех!
Благодаря покорно за отделеното време!…
Моля, обяснете малко повече за така нареченият ТУР – П синдром=
Благодаря!
Д-р Василев искам отново да ви благодаря за перфектно свършената работа. След лазерната операция която направихте на баща ми той е нов човек. Благодаря и ви пожелавам кураж да продължавате да се борите за здравето ни в тази объркана държава.