Разбиването на камъни в бъбреците или Екстракорпоралната Литотрипсия (ЕКЛТ) e въведена за първи път в медицинската практика от Christian Chaussy през 1980 г. в Мюнхен, където той използва машината Dornier-HM3®. В България това става през 1986 г. в Катедрата по Урология при Медицински Университет – София, в сегашната Александровска Болница, където е инсталирана същата машина. При този литотриптор, пациента се е потапял във вана пълна с вода, позволяваща разпространението на ударната вълна.
Като всяка нова и революционна методика, първите машини за разбиване на камъни (от т.нар. първа генерация) са имали много недостатъци – например при тях е можело да се използва само рентген за позициониране (прицелване) на камъка; невъзможност за разбиване на конкременти в уретера; за провеждане на процедурата се е налагало поставянето на спинална анестезия на пациента.
Невъзможността за прицелване под ехографски контрол, нуждата от анестезия, както и ниската функционалност, водят до непрекъснато техническо усъвършенстване на метода. В резултат двайсет-годишно развитие и разпространение, модерните литотриптори от втора генерация са много по-малки и компактни, много по-евтини, с много по-голяма функционалност и ефективност, с възможност за локализиране на камъка както с рентгенова, така и ултразвукава система за визуализация, подпомогнати от софтуарен продукт, което от своя страна е довело до значително разширяване на индикациите и намаляване на контраиндикациите за ЕКЛТ.
Основата на Екстракорпоралната литотрипсия е да се фокусират ударни вълни върху конкремента, който се намира в тялото на пациета, без да предизвикват увреждане на околните тъкани. За разлика от тези от първа генерация, при модерните литортриптори, е възможно „разбиване на камъни“ както в бъбрека, така и по цялото протежение на уретера, включитерно и на камъни в пикочния мехур.
Показани за ЕКЛТ са почти всички бъбречни камъни, с размери по-малки от 2,5-3 см., почти всички уретерни, както и голяма част от мехурните, разбира се след преценка на цалостното състояние на пациента и конкретно на пикочо-отделителната система от специалист уролог, защото не бива да се забравя, че въпреки огромния напредък на метода, все пак съсществуват и противопоказания: бременност; нарушен коагулационен статус; активна инфекция; запушване на уретера; анатомични аномалии и др.
За по-голяма яснота Ви представяме кратък клип, на който е представено устройството на литотрипторите:
Един сеанс на ЕКЛТ продължава средно около 30 минути – приблизително 2,500 – 3000 удара, като се понася добре от пациентите и само в много редки случаи се налага поставянето на „упойка“ на по-чувствителни от тях. Често се налага провеждането на допълнителни сеанси в интервал не по-малък от 1 месец, понякога и повече, ако конкремента е с големи размери. При запушващи конкременти, локализирани в уретера или конкремент с особено големи размери, преди извършване на ЕКЛТ е препоръчително фиксиране на уретерен стент тип „Double J“, с цел превенция на запушването на уретера от множеството фрагменти от разбития камък.
Разрушения конкремент се елименира под формата на малки „песачинки“, което може в някои случаи (особено при по големите камъни) да предизвика болки, подобни на бъбречна колика. Възможно е и наличието на кръв в урината 1-2 седмици след процедурата. След всеки сеанс препоръчваме предписването на комбинация от медикаменти, както и увеличен прием на течности, с цел свеждане до минимум на тези неприятни състояния и улесняване елиминацията на фрагментите.
Въвеждането на Екстракорпоралната литотрипсия в рутинната урологична практика през последните 20 години, значително промени урологогичното ежедневие. В момента в България с този модерен метод се лекуват около 70-80% от всички пациенти с бъбречно-каменна болест, а в комбинаця с други методи (най-често ендоскопски), този процент нараства до 90. Благодарение на ЕКЛТ, случаите, при които се налага оперативна интервенция са все по-редки и не надвишават 5-10%.
Надяваме се, че темата поне малко е разяснила същността на този „революционен“ за урологията метод.
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ – Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на статията: Д-р Васил Василев – уролог, специалист в разбиването на камъни
e-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Честита Нова Година !
През м.април ми откриха хидронефроза на бъбрек. Поставиха ми DJ и направиха два опита за ЕКЛ – първият път за около час, а втория за около 20 мин. Явно се оказа, че този метод ефектът е почти нулев . При визитация придруг специалист, разбира се в друга болница след BUM, отново бе предложено лечение с ЕКЛ, защото камъка е вече в бъбрека. Въпросите ми са защо като уретера е свободен е необходим DJ и не може ли да се атакува камъка по ендоскоски начин .
Здравейте ,преди около месец получих криза но само за един ден ,ходих на ехограф и ми откриха камък 8-4 мм на входа на уретера в левия бъбрек,от тогаване не съм получавал криза, но имам една постоянна тежест и в двата бъбрека.Трябва ли да се разбива камъка като е на входа на уретера ,защото вече месец не е мръднал .Казаха ми да правя ударни дози с вода но не помага ,кажете кое е най – доброто решение за моя случай
.Предварително ви благодаря.
Здравейте Диан,
Без да съм сигурен, тъй като не съм запознат със случая Ви, мисля че разбиването е най-удачния метод във вашата ситуация.
Успех!
От къде може да се закупи стент „Double-J“? От малко населено място съм и няма в нашите аптеки. Нямало и в складовете. Как да го намеря?
Здравейте Калин,
Обикновено стентовете се намират по аптеките, които са в близост с болници, в които ги слагат, тъй като това не е масов продукт и повечето аптеки не го зареждат. Нямам представа, за какво ви е този стент, но обикновено той се поставя от лекар, в операционни условия и мисля че няма от какво да се притеснявате – ако се налага да се сложи стент ДЖ, то в болницата където ще го правят, ще ви насочат от къде да си го купите предварително или направо ще ви го осигурят на място.
Успех!
Здравейте! Преди малко повече от месец ми направиха литотрипсия на бъбречен камък с размер 12 мм. Увериха ме,че интервенцията е била успешна и че няма нужда от повторна процедура.Болките обаче продължиха през целия месец и затова се наложи да потърся лекарска помощ.Направиха ми изследване с ехограф.За моя безкрайна изненада се оказа,че камъкът си стои на мястото,недокоснат и дори леко нараснал!
Въпросът ми е – възможно ли е при литотрипсията лекарят да не „уцели“ камъка и да удря в празното?По време на процедурата виждат ли се всички камъни или има такива,които са неоткриваеми?Какво е Вашето обяснение?
Здравейте Иван Стоянов,
Често се налага повторна литотрипсия и това не бива да ви обезкуражава. Понякога дори се налагат и трета и повече процедури.
Що се отнася до „точността“ – теоритично всичко е възможно, въпреки че по врме на манипулацията конкрементите се виждат и такъв с размери 12 мм. е трудно да не бъде уцелен и се съмнявам това де е причината за неуспеха от първия опит. Също така, трябва да имате в предвид, че екстракорпоралната литотрипсия не е „панацея“ и някой камъни не могат да бъдат разбити с този метод. Да не говорим, че с ехограф много трудно да се каже дали конкремента е разбит, а във вашия случай мисля че е точно обратното – това е конкремента е увеличил размерите си е показател, че най-вероятно е разбит, а болките, които имате – следствие на елиминиране на фрагментите. Мисля, че ще е най-добре ако се консултирате отново с колегата, който ви е разбивал.
Успех!
Здравейте д-р Василев,
При ехография ми откриха две камъчета в левия бъбрек съответно 4 мм и 5 мм.Какво лечение ще ми препоръчате.
На 75 години съм.
Здравейте Генка,
Ако камъчетата са видими на рентген би трябвало да се опита да се разбият.
Успех!
Др Василев, благодаря за професионализмани и доброто сърце. Не останаха много ЛЕКАРИ като вас и ви пожелавам само успехи и кураж в трудната среда, в която ви се налага да работите.
Здравейте д-р Василев!
днес ме изписаха от Окръжна болница отделение по Нефрология град Бургас.
В левия бъбрек имам камък с диаметър 20 мм и един по малък около 8 мм.
докторката която ме изписа ми препоръча да отида в София където преди около 25 години ми разбиваха
за първи път(с тази по старата машина с ваната на пълна анестезия)камъни в бъбреците тогава бях около 11 годишен.
По природа си образувам камъни които до 13мм изхождам по естествен начин(бяха ми разширили пикочните пътища),
но този се оказва твърде голям.
Въпросът ми е кога най-скоро да направим интервенцията и дали имате договор с НЗОК?
С уважение : Петър Петров
Здравейте Петър Петров,
Вече подобни машини с вана и упойка не се използват и са заменени от ново поколение, при които не се налага нищо.
Работя с НЗОК и най-рано мога да направя разбиването във вторник (22.07), но мисля че най-редно би било да ми се обадите.
Успех!
Здравейте Др. Василев ! Аз съм с един бъбрек и имам камък 10 мм . Преди 5 месеца се чупи на две 4 мм. 6 мм. И тръгнаха да излизат ими запушиха и не можех да уренирам болка беше много голяма. Наложи се да ми сложат стент за 1 год. Искам да знам дали мога да се подложа на разбиване с ултра звук !!!!
Здравейте Svetla Kovacheva,
Методите за разбиване на камъни в пикочните пътища са различни и зависят от различни фактори – големина, място на камъка например.Във вашия случай става въпрос за два камъка които незнаем къде са и какво се случва с тях все пак са минали 5 месеца.Съветвам ви в удобно за вас време да си запишите час за преглед за да ви прегледам и да обсъдим възможните методи на лечение.
Успех!
Здравейте , на 21.09.2017г баща ми получи бъбречна криза като на рентген му откриха 5 мм камък в десния бъбрек ./на ехограф не се виждаше/ От тогава до момента бащи ми е на системи ,но днес при рентген се вижда че камъка си стои в бъбрека.Възможно ли е този камък да се разбие с ултразвук и всички ли камъни подлежат на разбиване с ултразвук.Ние сме от Пазарджик и желаем евентуално този камък да се разбие при Вас с ултразвук.Притеснени сме понеже лекуващия лекар заяви че трябва операция с пълна упойка или евентуално лазерно разбиване ,но камъка все пак не е голям ?! Предварително Ви благодаря за бърз отговор !
Здравейте Петър Чожгов,
Методите за разбиване на камъни в бъбреците са различни.Конкрементите могат да се разбиват трансуретрално, екстракорпурално(извънтелесно) или да се евакуират спонтанно и все по рядко се налага да се правят отворени операции.Според големината на конкремента и мястото където се намира начина на неговото разбиване може да бъде различен.Вслучая при баща ви мисля че камъка би могъл да се разбие и извънтелесно, ако съответно общото му състояние го позволява.Час за преглед може да си запишите на посочения в сайта телефон за да го прегледам и да преценим какви са възможностите за лечени.
Успех!
Здравейте д-р Василев!
Аз имам един запушен бъбрек от камък 2.5 см и той не функционира (вижда се на цветна снимка много малко работещ бъбрек), а другият бъбрек е с камък от 7 см .Какъв е вашият съвет?Предлагат ми разбия камъка в нефункциониращия бъбрек и по-късно и другия.
Благодаря за вниманието!
Здравейте Велчо,
Моят съвет към вас е абсолютно същият. Първо да се разбие камъка в бъбрека с намалена функция, защото има вероятност той да проработи и тогава да се раззбива камъка в работещият бъбрек. В противен случай рискуваме и двата бъбрека.
Успех!
Здравейте д-р Василев. Аз съм ваша пациентка от преди няколко години :)) Но уви отново се сблъсквам с огромния дискомфорт и болка от камъни в бъбреците , но в друга държава .( в която лекарите не притежават вашия професионализъм ) ..
Та по същество : бях на разбива на камък в бъбрека (8 мм) преди повече от 10 дни , но след разбиването в продължение на 5-6 дни не минава ден в който да не повръщам , бихте ли ми казали в следствие на какво би могло да е ?! изчаквам час и ден за скенер за да проверят дали камъка е разбит , песъчинките изхвърлени и какво е положението .
Здравейте Джесика,
При нормално проведена процедура не би трябвало да има такива оплаквания. На какво се дължи това повръщане не мога да отговоря. Как е разбит камъка? Извън телесно или с лазер, има ли упойка, направена ехография на бъбрека след разбиването? Има доста информация която е необходима за да отговоря по-пълноценно.
Успех!