Жените, които са раждали и са преживявали бъбречна криза, казват, че тя е несравнимо по-болезнена. Лекарите пък сравняват болката от бъбречната колика с инфакт на миокардата. Това е достатъчно, за да кажем, че става дума за една от най-острите болки в човешкото тяло и за спешно състояние, което налага незабавна лекарска помощ.
Болката е пулсираща и коликообразна, режеща, опасваща, започваща от хълбока с разпространение (ирадиация) по хода на уретера, към слабините. Често е съпроводена с гадене и повръщане, което допълнително усложнява лечението, защото приемът на лекарства през устата е силно затруднен и се налага венозно или мускулно прилагане на медикаменти. Тя е следствие преминаването на камък (конкремент) през уретера, от бъбрека към пикочния мехур.
Какво причинява кризата и защо боли толкова много?
Бъбречната колика е следствие от преминаването на камък (конкремент) през уретера, от бъбрека към пикочния мехур. Т.е хората, които получават криза са имали камък в бъбрека, който по една или друга причина е тръгнал да се придвижва към пикочния мехур. Важно е още тук да уточним, че камъните в бъбреците сами по себе си не болят. В бъбрека няма нервни окончания, с които бихме могли да усетим камъните, дори да са с големи размери. Ето защо много често хората разбират за тях, едва когато получат бъбречна криза. Ако камъкът се намира близо до изхода на бъбрека, попадне в уретера или заседне на входа на пикочния мехур, урината вече не може се оттича нормлано, защото нейният път е блокиран от камъка. Урината се задържа над камъка, а уретерът и бъбрекът се издуват – състоянието е известно като хидронефроза. Болката при бъбречната криза се дължи на “запушването” на уретера по време на преминаването на конкремент през него и от преразтягането на капсулата на бъбрека следствие на задържаната урина.
И в действителност, колкото и парадоксално да звучи, най-често “болят” малките камъни, чийто размери позволяват да попаднат в уретера, защото размера на големите (над 6-7 мм) трудно могат влязат в уретера.
Как се поставя диагнозата?
Обикновено симптомите при бъбречната криза са много типични и често пациентите с колика „се познават още от вратата”.
-Болка в лумбалната област, продължаваща по хода на уретера и достигаща до тестиса или големите устни, като може да продължи с часове и да е на пристъпи с редуване на силна болка с безболков период;
-Гадене и повръщане;
-Кръв в урината – рядко се вижда като червено оцветяване, но при химическо изследване почти винаги се откриват еритроцити (червени кръвни телца). Получава се при разраняване на лигавицата на уретера от конкремента;
-Болка, парене и по-често уриниране. Намаляване до спиране на уринирането.
-Температура – повишава се главно при наслагване на бактерилна инфекция.
Итересно видео за Бъбречната криза!!!
Представяме ви интересно и достъпно видео с най-важната информация за бъбречата криза – причини, симптоми и методи на лечение:
Какви изследвания трябва да се направят?
При съмнение за бъбречна колика обикновено извършваме:
Утразвуково (ехографско) изследване – често то е първото образно изследване, тъй като е бързо, безболезнено и достатъчно информативно, може да се използва и при бременни, където рентгеновите изследвания са противопоказани. Ултразвуковите вълни изобразяват бъбрека, давайки представа за наличието на задръжка на урината. Чрез този метод се откриват и уратните конкремемнти, които не могат да се визуализират с рентгеновите методи.
Рентгенография – прави се рентгенова снимка обхващаща двата бърека, уретерите и пикочния мехур (БУМ). Дава точна представа за количеството и големината на конкрементите, както и точната им локализация. Тук изключение са уратните камъни, които са „прозрачни“ за рентгеновите лъчи.
Скенер (КАТ) – използва се в специални случаи, когато другите два метода не дават категоричен резултат. Освен изобразяването на конкремента, дава много точна представа и за състоянието на бъбрека. В световната практика използването рутинно на КАТ в диагностиката на бъбречна колика е ежедневие, но за нашата страна поради много фактори все още се използва рядко.
Лечение на бъбречната криза
Лечението при бъбречната колика се започва в спешен порядък. То има за цел да облекчи силната болка и да осигури нормален дренаж на урината от запушения бъбрек. Премахването на камъка не е приоритет в лечението на коликата, то може да се извърши и няколко дни след преминаването на болката. Но все пак отстраняването на причината за бъбречната криза, а именно наличието на камък, е най-ефективното лечение. Затова при възможност и наличие на съответната апаратура, освен медикаментозната терапия при лечение на бъбречната криза, може да се опита екстра- или интракорпорално разбиване на камъка. Проблемът е, че в условита на спешност това не винаги е възможно, а и не всички болнични заведения разполагат с нужната апаратура и квалифициран персонал за извършването на тази дейност. В такива случаи, както вече казахме, основната цел на лечението на бъбречната криза е максимално бързото и ефективно облекчаване на силната болка. То се постига по два начина – медикаментозно и инвазивно.
Медикамнетозно лечение
Обикновено пациентите с бъбречна криза са изключително изтощени, дехидратирани от гаденето и повръщането, които правят невъзможен приема на медикаменти през устата, най-често лечението започва с вливане на заместителни водно-солеви разтвори по венозен път. В допълнение към тях в терапията могат да се включат и:
Болкоуспокояващи – една от основните цели на терапията е да намали болката, която както споменахме е една от най-силните в човешкия организъм. Обикновенно се започва с нестероидни противовъзпалителни средства (НСПС) в комбианция със спазмолитици и аналгетици. Когато тяхното действие се окаже недостатъчно, лечението продължава с опиоидните медикаменти (морфин и производни).
Спазмолитици – много често в комбиация с НСПС се включват и спазмолитици, които имат за цел да релаксират гладката мускулатура на уретера, като по този начин намаляватт спазмите и болката и улесняват елиминирането на конкремента.
Антиеметици – силната болка води понякога до колапс, шок и рефлекторно повръщане. Антиеметиците облекчават гаденето и повръщането.
Обикновенно тази терапия е достатъчна за конкременти с размери около 3-5мм, за които се очаква, че може да преминат през уретера спонтанно или с малко „помощ“. По-големите конкременти имат нужда от прибавянето на друг тип медикамнети.
Медикаментозна експулсивна терапия (МЕТ) – при по-големи камъни в бъбреците се използват медикаменти, насочени към релаксиране (отпускане) на мускулатурата на уретера. Такива са алфа-блокерите и блокерите на калциевите канали. Тъй като те все пак действат за по-дълъг период от време, тяхната употреба рядко намира приложение в непосредственото лечение на бъъбречната колика. Те влизат като част от лечението в планов порядък след овладяване на болковия пристъп и осигуряване на дренаж на урината.
Антидиуретици – използват се сравнително рядко. Тяхната цел е да намалят количеството отделяна урина за определен период от време, с което намамляват напреженето върху бъбрека и оттам – намаляват болката. Използват се в единични дози, като временно средство до взимане на мерки за трайно лечение.
Антибиоитици – използват се при наличие или съмнение за инфекция.
Инвазивно лечение
Основна цел на лечението на бъбречната колика е осигуряването на нормален дренаж на урината. Това лекува всички симптоми на коликата.
Поставяне на стент тип дабъл джей (DJ) – представлява поставяне на тънка тръбичка в уретера, двата края на който са под формата на буквата J. Стентът се поставя в условията на анестезия, през уретрата и пикочния мехур в съответния уретер. Това е най–малко инвазивния метод, свързан с най–малко потенциални усложнения. За съжаление, поставянето на стента не премахва камъка, а само отпушва бъбрека, което налага допълнителни процедури в последствие (например екстракорпорална литотрипсия).
Интракорпорална литотрипсия – при възможонст и налична апаратура, преди поставянето на стента, когато пациентът е в анестезия, най-удачно е да се направи опит да се проникне в уретера с цел разбиване на конкремента с лазер. Така освен отпушване на бъбрека, решаваме радикално проблема с камъка и в последствие не се налагат допълнителни процедури на извънтелесно разбиване. Вижте интересно видео, в което Д-р Василев негледно демонстрира и обяснява възможностите насъвременните лазерни методи на лечение на камъните:
Научете още за лазерното разбиване на камъни >>
Поставяне на перкутанна нефростома – когато камъкът е запушил уретера, понякога стентът не може да премине покрай него и да осигури адекватен дренаж. Тогава може да се наложи поставянето на тръбичка (нефростома) през кожата, под ехографски контрол, директно в бъбрека. Това намалява налягането и предотвратява допълнителните усложнения за бъбрека. Осигурява се възможност за лечение на конкремента в планов порядък.
В повечето случаи (около 70%), лечението на бъбречната колика позволява елиминирането на конкремента. Когато това е невъзможно, се включват други методи за лечение на камъните в бъбреците в зависимост от техния размер и локализация. Повече за това как съвременната урология лекува камъни в бъбреците може да научите от тази статия.
Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед при Д-р Василев на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини за връзка с нас.
Безкръвно и лазерно разбиване на камъни >>
Автор на статията: Д-р Васил Василев – Уролог
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“
Началник отделение по Урология, Болница „Вита“, София
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
тел. 0898 765 649
Ot izvestno vreme imam bolki v krusta i v slabinite.ponqkoga bolkite sa ostri .Ne znam dali sa bubreci ili nesto drugo .Bixte li me posuvetvali na kakuv lekar da otida
Здравейте Krasimira,
Подобни болки биха могли да са от бъбреци и бих ви препоръчал да се консултирате или с уролог или с нефролог.
Здравейте, искам да попитам нормслно ли е да се появява температура 37.2. вечер, след като бъбречната криза е била преди 4 дни и пия антибиотик Левокса. Температурата не е постоянна, а само на моменти. Благодаря Ви предварително.
Здравейте Софи,
Категорично не е нормално, но е обичайно, като мисля ча с пиенето на антибиотика нещата ще се нормализират. Важно е обаче да се прегледате отново, тъй като това че болката е преминала, не означва автоматично, че камъчето е излязло и често пъти бъбрека остава запушен без да боли или много слабо.
Успех!