Какво е бъбречна криза?
Силна, внезапна, пулсираща болка в хълбока, отиваща надолу към слабините, съпроводена с гадене и повръщане – това е бъбречната криза и едва ли има пациент, страдал от нея, който да я забрави за нея или да не изпитва ужас от това да не я получи наново.
Днес ще ви разкажа всичко за бъбречната криза – какви са причинте, страшна ли е и как се лекува и как евентуално да се предпазите от нея.
Камъните в бъбреците са една от най-честите урологини болести, а бъбречната криза е най-честият им “симптом”. Всички камъни първоначално се образуват бъбрека, като в първо са малки песъчинки и постепенно с времето нарастват и могат да достигнат до различни размери, включително и много големи.
Но бъбречната криза се предизвиква от “малките камъчета” – по-малки от 7-8 мм., именно защото техните размери позволяват да преминат от бъбрека в тънката тръбичка, по която урината стига до пикочния мехур (наричана уретер) и да я запушат. Реално болката в хълбока се дължи, не на придвижването на камъка надолу по канала, както често си го обясняват пациентите, на запушването на бъбрека, който се разтяга от образуваната в урина, която няма къде да отиде. А действително, болката е много, много силна, една от най-силните болки в тялото, сравнима с тази при инфаркт или раждане.
Какво да правим при бъбречна криза?
Подозирам, че ще прозвучи като, но това е най-доброто, което можете да направите ако имате бъбречна колика е да потърсете лекарска помощ, колкото може по-бързо! Почти всеки ден срещам пациенти, които по редица причини с дни “търпят” и се опитват да решат проблема сами, което и излишно, а много често и “безуспешно”. Да не говорим за риска от усложнения или от грешно “самопоставена” диагноза, защото без преглед и извършване поне на минимален обем от изследвания, като ехография и рентгенова снимка, няма как са сме сигурни, че става въпрос за криза или друг проблем, който да прилича на нея.
Още повече, в повечето случаи на криза, приема на лекарства през устата е неефективен, защото пациентите повръщат и хапчетата не могат да се резорбират. Това е причината да “включим система”, което прави приемането на медикаментите бързо и сигурно, а цета ни е да спрем болката и да облекчим пациента, като използваме едновременно комбинация от болкоуспокояващи, така и лекарства, които отпускат уретера и улесняват елиминирането на камъчето. Най-добрият сценарий е пациента спонтанно да елиминира конкремента или както често се шегуваме “да си изпикае диагнозата“, което почти моментално облекчава болката. А при подходящата терапия това се случва в повече от 60-70 процента от случаите, без да се налага да се използват други методи за лечение на камънит, като разбиване с ултразвук или с лазер например, на които съм се спрял подробно в друго видео, което можете да намерите долу в описанието.
Какво може да направим, за да се предпазим от криза?
Най-вероятно очаквате от мен да чуете “тайна” рецепта за лечение на камъните, но трябва да Ви разочаровам, защото такава няма. През годините съм срещал и чувал за какви ли не билкови и други рецепти, които на едни са помогнали, но на други не и като цяло на тях не може да се разчита.
Това което ще Ви препоръчам, и което със сигурност е добра профилактика на камъните е комбинацията от 3 простички неща – прием на повече течности, повече движение и редовни прегледи при уролог през година година и полвина. Защо? Защото водата разрежда урината, което прави утаяването на солите в нея, съответно образуването на камъни много по-трудно. Движението и по-скоро друсането благоприятстват изхвърлянето и самоизчистването на песъчинките, когато още са много малки и съответно преминават през уретера без да предизвикват криза. А когато периодично ходите на преглед, камъчетата могат да се открият навреме и да се разбият бързо и лесно, когато още са в бъбрека, преди го да запушат и да доведат до ужасната болка.
Отново най-важното!
Като финал на това видео ще Ви припомня, че бъбречната криза е спешно състояние и най-сигурният начин бързо и лесно да се оттървете от нея е като се доверите на специалист.
Успех!
За преглед и ехография на бъбреците при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София