Нетърпимата и пулсираща болка в хълбока, чувство за пробождане в стомаха, гадене и повръщане – това най-вероятно е бъбречна криза, която се дължи на запушване на пикочните пътища от камък. В тази статия, ще разгледаме какви са симптомите и видовете лечение на този чест бъбречен проблем.
Какво представлява бъбречната криза?
В България между 10 и 15% от населението страда от уролитиаза или с други думи от камъни в бъбреците. Това са компактни образувания в бъбреците, които за щастие в голяма част от случаите се елиминират спонтанно (изпикават) и без болка, докато още са малки. Но в случаите, когато те са по-големи, не могат да излязат лесно и причиняват остри болки, докато преминават през пикочната система. Именно тогава говорим за бъбречна криза, която изпитват хиляди хора годишно.
Как се образуват камъните?
Храната, която консумираме, съдържа различни минерални соли като калций, калий, фосфати и др. В процеса на храносмилане те навлизат в кръвообращението. Бъбреците, като част от кръвообращението, трябва да филтрират излишъка от тези вещества и да ги изхвърлят от организма. Възможно е при утаяване на тези соли в бъбреците да се образауват кристали от калций, оксалат или магнезий.
Много често тези кристали се разтварят в урината, но когато по-голямата част от тях се струпат на едно място, се получава компактно образувание наречено конкремент или камък. Ако камъкът е малък и се намира в някоя от чашките на бъбрека, той може дълго да остане безсимптомен, тъй като урината се оттича нормално през уретерите. Но ако камъкът се намира близо до изхода на бъбрека, попадне в уретера или заседне на входа на пикочния мехур, урината вече не може се оттича нормлано, защото нейният път е блокиран от камъка. Урината се задържа над камъка, а уретерът и бебрекът се издуват – състоянието е известно като хидронефроза.
Това внезапно запушване отключва непоносими болки отстрани в областта на хълбока. Болката върви отпред по корема и може да се усети чак до областта на гениталиите. Пациентът може да има и гадене с повръщане, чести позиви за уриниране и парене при уриниране, а урината да съдържа и кръв.
Как се лекува бъбречна криза?
Лечението на бъбречната криза е комплексно и могат да се използват различни методи, като изборът е индивидуален при всеки отделен случай, в зависимост от големината на камъка, позицията му, състоянието на пикочната система и състоянието на пациента.
Медикаментозно лечение на кризата
Приоритет при бъбречната криза е борабата със силната болка, като се използва комбинация от болокоуспокояващи лекарства и такива, които разширяват уретера, което да улесни преминаването на камъка. Така около 60-70% от камъните с размери под 6-7 мм се изпикават спонтанно, с помощта на подходящи лекарства, без да се налага извършване на допълнителни процедури.
Използване на ударни вълни за разбиване на камъни
Когато камъните са в размер под 2 см, препоръчителното лечение е екстракорпоралната литотрипсия.
Това е техника, при която камъните се лекуват чрез разбиване с ударни (ултразвукови) вълни, които идват от машина (литотриптор) допряна до кожата на пациента. Предимиството на тази техника е, че тя не е инвазивна, извършва се в амбулаторни условия, а хоспитализацията продължава няколко часа. За съжаление, в някои случаи този метод е неефективен, тъй като ударите идват извън тялото и силата им не винаги е достатъчна за разбиване на камъка. При неуспех на литотрипсията, могат да се използват други методи, които позволяват директен контакт с конкремента, които обаче са инвазивни и налагат приемане в болница. Вижте видеото за извънтелесно разбиване:
Разбиване с лазер
Това е метод, при който се използва енергията на лазер за разбиването на камъните. Целта на интервенцията е камъните да бъдат разбити на малки парченца и да се извадят през естествените пътища. Извършва се в операционна, в условията на анестезия, като се използва ендоскоп, снабден с миниатюрна камера, за да се проникне през пикочния мехур и от там в уретерите и да се достигне дори до бъбрека – т.нар. уретероскопия. Вижте видеото за използването на лазерите за лечение на камъни:
Химически анализ на камъните
Независимо дали камъните са големи или малки, трябва да се установи причината за образуването им, за да се избегнат рецидиви. Необходимо е да се направи химически анализ, както на камъните така и на урината, за да се определи състава и количеството на различните соли в тях и да се разбере дали образуването на камъка се дължи на лош хранителен режим или заболяване. Съществуват различни видове конкременти – калциево-оксалатни, уратни, фосфатни или комбинирани камъни и благодарение на извършения анализ, урологът може да предложи адаптирано лечение за елиминирането на камъните (хранителен режим или прием на медикаменти).
Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за други начини за връзка с нас.
НАЙ-ВАЖНОТО ЗА КАМЪНИТЕ В БЪБРЕЦИТЕ
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Очакваме Вашите въпроси и коментари! Те са важни за нас. Пишете ни!
Вижте още:
Как се лекуват камъни в бъбреците?
Избор на лечение при камъни в бъбреците?
Диета при камъни в бъреците
Здравейте, за какво време протича безкръвната операция и каква упойка се поставя?
Здравейте Петя,
За коя конкретна безкръвна безкръвна операция говорите – уретероскопия или PCNL? Уретероскопията (или т.нар. лазерно разбиване) продължава от 30 до 60 мин., използва се спинална анестезия и на другия ден можете да си ходите. Перкутанната нефролитотомия (PCNL) продължава около час и половина, използва се обща интубационна анестизия и след това се лежи поне 3-4 дни в болницата.