Кои са вирусите, които причиняват заболявания по гениталиите?
Тук ще се спрем на най-чести вирусни урологични болести – Кондиломи (гениталните брадавици), Херпесна инфекция и заразните молуски.
Сигурно няма човек, който да не е чувал думата вирус. Дори и да не е медицинско лице, всеки знае, че вирусите са едни от основните причинители на заболяванията. И наистина, когато зададем въпроса на случаен човек, какви вируси познава, обиновено първото, за което се сеща е грипният вирус, респираторни вируси или дори за вируси причиняващи чревни инфекции. Но дали има вируси, които предизвикват урологични заболявания – това вече е по-труден въпрос.
Какво представляват вирусите?
Повечето хора не правят разлика между бактерии и вируси, а когато стане въпрос за това, най-често отговорът е „Не знам каква е разликата, това което съм чувал е, че вирусите не се лекуват с антибиотик“. И това наистина е така. Но всъщност разликата е много по-голяма. Вирусите са изключително малки частици, десетки пъти по-малки от бактериална клетка. Всъщност във външният свят те не показват признаци на живот – не могат да се хранят или размножават сами. Стават опасни когато проникнат в човешкото тяло и нападнат клетките на човека.
Започват да се размножават вътре в човешките клетки, като използват тяхната енергия и хранителни вещества, постепенно убиват клетките, разпръсват се и заразяват съседни клетки. Този начин на разпространение на инфекцията е уникален в природата и точно по тази причина в някои случаи лечението на вирусните инфекции е много трудно или дори невъзможно. В природата са познати голям брой вируси, които причияват различни заболявания – от обикновена настинка до тежко смъртоностно заболяване.

Генитални брадавици (Кондиломи)
Гениталните брадавици или още познати като кондиломи са резултат от инфекция с Човешки Папилома Вирус (Human Papilloma virus). Това е вирус, който заразява епитела на кожата най-често в областта на гениталиите или лигавиците на устаната кухина и носоглъдката. Познати са повече от 100 типа Човешки Папилома Вирус и в зависимост от типа на вируса заболяването протича по различен начин. На тази база вирусите са разделени в няколко групи, като най-опасни са вирусите във високорисковата група:
Високорискови типове:
16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 56, 58, 59, 66
Как се заразявате с кондиломи?
Предаването на вируса става при директен контакт на кожа в кожа, като най-честият предразполагащ фактор е половият контакт. В тази връзка инфекцията с човешки папилома вирус се счита за най-честата полово предавана болест. Като цяло може да бъде инфектирана всяка част от човешкото тяло, както и лигавиците на устната и ностната кухина. В много случаи имунитетът на човек сам се справя сам с инфекцията, а в други – тя може да остане и скрита (в латентна форма) в кожата на човек дори години наред, без външна изява. В тези случаи е трудно да се определи кога точно е станала инфекцията и от кой полов партньор.

Опасна ли е HPV-инфекцията?
Човешкият папилома вирус е широко разпространен и голям брой от младите хора са се срещали с него. В повечето случаи той протича скрито или със едва забележими външни прояви. Има и случаи обаче, в който човешкия папилома вирус може да е причина за развитие на сериозен козметичен проблем – т.нар кондиломи или дори поява на раково заболяване. Най-често вирусът предизвиква следните заболявания:
Генитални брадавици (Condylomata acuminate) – В началото те представляват малки израстъци (подобно на пъпки) със светлорозов цвят по кожата на гениталиите, като в последствие нарастват и придобиват вид на цветно зеле. С времето, ако останат нелекувани могат да увеличат размера си, а дори имат склонност за сливане по между си. Наранената кожа, драскотини и малки рани (например при бръснене на гениталиите) предразполагат за разпространяване на инфекцията и не се малко случаите, в които от една брадавица след няколко години цялата генитална област се покрива с множество кондиломи.

Ако не се обърне вниманиe навреме, съществува риск от израждане на брадавиците и развитие на тумор на кожата. Признаци за такава промяна са появата на сърбеж, нетипично бързото нарастване на кондилома с разранявания, които зарастват трудно или образуването на секрет от раната. По тази причина кондиломите трябва да бъдат лекувани навреме, като трябва да се знае, че след премахването им съществува риск от нова поява на брадавици.
Рак на шийката на матката – Съществува връзка между инфекцията с някои типове HPV, които увеличават риска от развитието на рак на шийката на матката при жените. По тази причина е необходимо всяка жена да провежда редовни прегледи при гинеколог и при необходимост дори да се извърши изследване за инфекция с този вирус. Т.е. вирусът на кондиломите не означава задължително поява на рак на шийката, но е доказано, че води до повишаване на риска от него, за това жените също трябва да се лекуват от кондиломи ако ги имат налични, а ако нямат кондиломи, но са имали контакти с партньори със заразени партньори, препоръчваме да не пропускат прегледа при специалист гинеколог.

Рак на устната кухина или гърлото. Това също е тумор, който се свързва с Човешки Папилома Вирус. Разбира се е трудно да се каже със сигурност кое точно е причината за поява на този тумор, тъй като това обикновено се случва десетилетия след инфектирането с HPV.
Как да се предпазим от Човешки Папилома Вирус?
В повечето случаи е трудно да каже кой точно е носител на вируса и кой не е. Ако са налице външните прояви, а именно наличие на кондиломи в гениталната област, е сигурно че човек е инфектиран.
Рискът за заразяване със вируса е по-голям в следните случаи:
- При разнообразен полов живот с голям брой партньоти съществува по-голям риск от инфектиране
- Ползването на презерватив не осигурява необходимата защита, защото непокритата от презерватива кожа остава рискова за предаване на инфекцията, както от мъжа на жената, така и обратно.
- Наличието на рани по кожата повишава риска от инфектиране
- Спад в имунната система при продължителен стрес или заболяване също увеличава риска от инфектиране. Особено опасно е при хора, които приемат лекарства за подтискане на имунната система (имуносупресори).
- Съществува ваксина срещу някои от типовете на човешки папилома вирус за предпазване от заболяването, като се препоръчва тя да бъде поставена преди началото на полов живот около 10 – 12 годишна възраст.
Как се поставя диагнозата?
Обикновено още при прегледа и вида на брадавиците би могло да се постави диагноза – инфекция с Човешки Папилома Вирус. За определяне на точния тип на вируса може да се вземе проба от засегнатата зона и да се изпрати за изследване. Такава проба се взима както от брадавиците, така и от вътрешността на пикочния канал, а също и при гинекологичния преглед от шийката на матката при жените.
Как се лекуват кондиломите?
Лечението се определя индивидуално при всеки пациент. В Урологичен Център „Д-р Василев“, ние извършваме ефективно премахване на гениталните брадавици чрез съвременна апаратура – т.нар лазерно премахване на кондиломи, а също така предлагаме и план за последващо лечение и извършване на редовни контролни профилактични прегледи. Вижте демонстративното видео и научете повече за предимствата на лазерното лечение на кондиломите!
Генитален херпес
Херпесната инфеция може да засегне всяка част от човешкото тяло, като най-често се среща в областта на гениталиите или по устните на човек. Тя също се предизвиква от вирус, като са познати са няколко вида херпесни вируси и най-често става въпрос за два основни типа – Herpes simplex 1 и Herpes simplex 2. Въпреки че тип 1 най-често се свързва с инфекция в областта на лицето, а тип 2 в областта на гениталиите, и двата типа са проява на едно и също заболяване, като всеки от двата типа може да се развие навсякъде по човешкото тяло.
Симптомите на гениталния херпес включват поява на зачервяване и обрив по засегнатата кожа, наподобяващ малки мехурчета изпълнени с бистра течност, който се пукат и на тяхно място се образува се малка раничка, която за няколко дни заздравява. Веднъж попаднал в тялото на човек, херпесният вирус остава там за цял живот, като през опраделени периоди, най-често при спад в имунитете се активира наново. Характерно е това че гениталният херпес обикновено се появява на едно и същ място. Появата на обрив и зачервяване е съпроводено със сърбеж, раздразнение на кожата и болка.

Herpes simplex 1 (Лабиален херпес)
Този вирус най-често се свързва със засягане на устните или лицето – нарича се лабиален херпес.
Заразяването става по следните начини:
- по въздушно–капков път – чрез слюнка
- чрез директен контакт на кожа с кожа, напримен при целувка, дори и когато заболяването не е в разгара си.
- при ползване на общи съдове за хранене, пиене на течности от обща чаша
- при ползване на общо червило, балсам за устни
- при орална любов лабиалният херпес може да засегне гениталната област на партньора
- при продължителен стрес, спад в имунната защита, след настинка или грип, вирус който живее скрит в организма може да се активира и да предизвика заболяване
Herpes simplex 2 (Генитален херпес)
Този тип най-често причинява инфекции в областта на гениталиите или в аналната област.
Заразяването най-често става чрез контакт на кожа в кожа – най-често по време на сексуален контакт. Използването на презерватив не гарантира на 100% защита от заболяването, но може в значителна степен да намали риска от разпространение. Кожата, която остава непокрита от презерватива е мишена за вирусните частици или от друга страна засегнатият участък може да бъде опасен за половия партньор. При всички случаи, има ли съмнение за проява на генитален херпес е желателно половите контати да бъдат прекратени до пълното излекуване.
Поставяне на диагнозата
Преди започване на лечението е от изключителна важност да бъде поставена правилната диагноза. В някои случаи херпесната инфекция може да се сбърка с друго заболяване, което протича по същия начин. Такива заболявания са например:
- възпаление на кожата на препуциума от обикновени бактерии – баланопостит
- тежка гъбична инфекция
- сифилис
За поставяне на правилната диагноза е от значение опита на уролога, тъй като херпесният обрив има характерен вид. Още при самият преглед диагнозата може да бъде поставена без необходимост от допълнителни изследвания. При съмнение съществуват няколко теста, които доказват наличието на вируси в клетките. Такива са:
- Взимане на материал от засегнатия участък с тампон и изпращане на материала за изследване в лаборатория
- Кръвна проба, при която се търсят антитела срещу вируза – изследва се отговорът на организма при среща с вируса.
Лечение на херпесите
Лечението включва противовирусни препарати, които могат да се приемат през устата или под формата на крем за мазане на засегнатата зона. Леченето се определя от уролог или дерматолог, като при всеки пациент може да бъде използвана различна комбинация и дозировка от лекарства. Най-използвания препарат за лечение е Acyclovir крем или таблетки. При излекуване на обрива вирусът остава в спящо състояние в организма и може да се активира отново във всеки един момент. Обикновено заболявнето протича леко и преминава за няколко дни без остатъчни проблеми.
Молускум контагиозум
Молускум контагиозум е заболяване на кожата което се предизвиква от вирусът Molluscum contagiosum virus. Заболяването е известно сред хората с термина – заразни молуски. Характеризира се с появата на множество кръгли розови пъпчици или възли с вдлъбнат връх по средата. Среща се по-често в детска възраст или сред хора с намален имунитет.

В урологията се среща в областта на гениталиите и при възрастни хора, като инфекцията обикновено става при контакт със заразена кожа.
Съществуват няколко начина на инфектиране:
- Заразяване по полов път – при търкането на кожа в кожа
- Заразяване чрез заразени предмети като кърпи, хавлии, спортна екипировка и др.
- Разнасяне на инфекцията чрез разчесване, бръснене
Как да се предпазим от инфекцията?
- Рискът от инфекция нараства при наличието на голям брой сексуални партньори, особено ако партньорът има обрив с неясен произход по кожата
- Ползването на презерватив не защитава партньорите от разпространение на заболявнето
- Спазване на добра лична хигиена с често миене на ръцете допринася за ограничаване на заболяването
- Да не се използват чужди кърпи и спортна екипировка.
Поставяне на диагнозата
Диагнозата се поставя обикновено още при самия преглед поради типичният вид на обрива. Желателно е при съмнение за това състояние да потърсите помощ от дерматолог или уролог.
Лечение
Обикновено заболяването протича леко и при силен имунитет обрива преминава и без лечение. В случаите когато се налага, лечението включва засилване на имунитета, както и извършване на хирургична интервенция по отстраняването на молуските – т.нар. кюретаж, с последващо локално лечение на засегнатите зони. Възможно е също така лазерно отстраняване на молуските или изгаряне с течен азот.
За преглед при уролог и личение на кондиломи и вирусни инфекции – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията: Д-р Валентин Йотовски – уролог,
Урологичен център „Д-р Василев“, София