Има известно твърдение, че простатата е слабото място на мъжа. В тази статия ще разделим операциите на простатата в две основни групи – операции при доброкачествено увеличение и операции при рак на простатата. Разликата в двата типа операции е огромна и на практика нямат нищо общо една с друга. Все едно оперираме два различни органа. Прочете статията до края или изгледайте видеото, за да разберете как е възможно това – със сигурност ще бъде интересно!
Операции при увеличена простатата
Ще започнем с операцията при ДПХ или т.нар Доброкачествена Хиперплазия на Простатата. Това е нормалното увеличение на простатата, при което тя започва да притиска пикочните пътища и да причинява затруднения в уринирането. Операцията, която се прави в този случай се извършва най-често през пикочния канал – през уретрата. Известна е като се трансуретрална резекция или накратко ТУРП. Някои хора дори я наричат – „безкръвна“, въпреки че това понятие не е съвсем точно.
При тази операция хирургичният инструмент се вкарва през уретрата и достига до простатната част. Там започваме вече същинската операция, която представлява премахване на простатната тъкан отвътре – навън. Парченце по парченце изрязваме жлезата, така че да се образува голяма и широка кухина, която да пропуска урината свободно навън. При изрязването се отстранява само вътрешността, без да се наранява или премахва капсулата на простатата.
При тази операция няма разрез на кожата и всичко се извършва по ендоскопски път. След операцията задължително се поставя катетър за няколко дни. Както става ясно от схемите, капсулата на простатата и част от периферията се запазва, така че по своята същност, при тази операция не се отстранява цялата жлеза. Макар и рядко, остатъчната тъкан може отново да нарастне години след операцията, а в някои случаи от нея дори да се развие рак. По тази причина след такава операция проследяването на простатата и изследването на туморния маркер ПСА трябва да продължи ежегодно.
Операции при рак на простатата
Другата голяма група операции са тези при рак на простатата. Те се различават коренно от това, което видяхте до сега. Тук операцията е много по-голяма, по-сложна и отнема повече време. Това е така, защото при рак, простатата трябва да се отстрани изцяло, максимално радикално, за да сме сигурни, че не е останала туморна тъкан. Тази операция може да бъде извършена чрез разрез, т.е. с отворена операция, или по модерен начин лапароскопски или с помощта на робот, т.нар. робот-асистирана простатектомия.
В началото на операцията, през няколко отвора в корема се вкарват работните инструменти и се получава добра видимост върху простатата и органите около нея. За да се отстрани изцяло се прави разрез в областта на шийката на покочния мехур от едната страна и друг разрез в областта на пикочния канал – уретрата. След това простатата се освобождава и отстранява цялата, заедно със семенните мехурчета. Уретрата и шийката на пикочният мехур се зашиват една за друга, за да се възстанови пътят на урината. Тук също се поставя уретрален катетър. Както сами виждате тази операция е доста по-сложна и отнема около 2 – 3 часа. Болничният престой също е по-дълъг.
Ето как, на практика две операции на един и същ орган, могат да се различават коренно. И в двата случая използваме термина „премахване на простатата“, но виждате колко е голяма разликата между тях. И разбира се, когато един мъж има доброкачествено увеличение на простатата, не е нужно да се извършва голяма операция и обратно – при рак на простатата не е правилно да се отстрани само вътрешността, защото това няма да премахне тумора изцяло.
Ние, в Урологичен център „Д-р Василев“, вярваме, че всеки мъж заслужава най-доброто за здравето си. Предлагаме на нашите пациенти разнообразие от урологични дейности и разполагаме с най-съвременна и прецизна техника за диагностика на проблемите с простатата.
За преглед и лечение на простатата при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Допълнителна информация за простатата и методите на лечение!
Автори на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София