Какво е хидронефроза?
Хидронефрозата произлиза от гръцки и съдържа корените на две думи – hydro – вода и nephros – бъбрек. Представлява състояние, при което образуваната в бъбрека урина не може не може да излезе от него и се задържа в кухинната му система (т.е. бъбрека е запушен). Ако не се лекува, този застой на урина, може да увреди бъбрека и да има трайни последици за здравето на човека.
Важно е да отбележим, че хидронфрозата сама по себе си не е болест, а състояние. Много заболявания могат да запушат отделителната система, но тук ще се спрем на най-честата причина, а именно камъните в бъбреците.
За да изясним по-ясно процеса първо ще се спрем на малко анатомия. Образуваната в бъбрека урина се събира в неговото легенче, откъдето продължава по уретера и за да се складира в пикочния мехур. Уретерът представлява тясна тръбичка, която има три нормални, анатомични стеснения. Първото е в началото – малко след излизането от бъбрека, второто е в средната част и третото – преди влизането на уретера в пикочния мехур. Това са най-тесните места в отделителната система и ако бъбречния камък успее да премине през тях то той се елиминира спонтанно чрез урината. Ако, обаче това не се случи, камъкът остава в уретера, което води до рязък стоп в нормалното изтичане на урината – хидронефроза.
Бъбречна колика (криза)
Когато конкремента се “заклещи” в уретера се развива силно болезнена и драматична клинична картина. Бъбрека от една страна продължава да отделя урина със същите темпове, но тъй като тя няма къде да отиде, започва да раздува легенчето и чашките. Това води до разтягане на бъбречната капсула, която е силно инервирана. Появява се изключително силна болка. Това е картината на бъбречната колика. Описвана като една от най-силните болки, тя има коликообразен характер като започва от кръста и лумбалната област и достига до слабините. Често се съчетава с гадене и повръщане. Научете още за бъбречната колика!
Лечение на хидронефрозата
Хидронефрозата представлява спешно състояние не само поради силната болка с която е съпроводена, но и заради опасноста за здравето на бъбрека и целият организъм.
Лечението на хидронефрозата често се състои в отстраняването на причината за настъпването й.
Медикаментозно лечение
Медикаменточното лечение има за цел да отпусне мускулатурата на уртера и да намали болката. Нарича се медикаментозна експулсивна терапия (МЕТ). Това е първа линия на лечение на хидронефрозата като директно се цели отстраняване на причината. Според различни проучвания до 70 – 85% от бъбречните колики се лекуват именно така. Подходящо е за камъни с диаметър до около 5-6 мм.
Лазерно разбиване на камъка
През последните години лазерът и лазерното разбиване се наложи като златен стандарт в лечението на камъните в уретера. Представлява минимално инвазивно лечение, при което се използва специален инструмент наречен уретероскоп, снабден с тънка тръба с камера и източник на светлина. Чрез него се вкарва специално лазерно влакно, което раздробява камъка до много малки фрагменти, които се елиминиат по естествен път. Често още на следващия ден пациента си е вкъщи – оздравял. Още за лазерното разбиване на камъни
Лечение на хидронефрозата без премахване на причината
Когато медикаментозната терапия е неуспешна и лазерното лечение е невъзмоно да се проведе по някаква причина се налага отбременяването на бъбрека и осигуряване на нормален ток на урината в кратки срокове.
Поставяне на стент тип “дабъл джей”. Името идва заради двата му края, които са извити подобно на латинската буква “J”. Представлява тънка тръбичка, която се поставя през пикочния мехур в уретера и достига до бъбрека, като заобикаля камъка. Закрепва се благодарение на двата си извити края, които пречат на тръбата да се размества. Този вид лечение осигуряват нормално оттичане на урината докато се планува лечение за отстраняване на камъка.
Перкутанна нефростома
Когато не може да се постави стент по някаква причина, а се налага отбременяване на бъбрека се прибягва до поставяне на тръбичка през кожата в бъбрека. След възстановяването на нормално оттичане на урината тръбата се премахва.
Какво става ако не се лекува хидронефрозата?
Това е чест въпрос, който задават пациентите. Хидронефрозата е опасна за здравето на бъбрека и на целия организъм. В началото болката е много силна, непоносима, коликообразна. С напредване на състоянието болката става по-тъпа като се описва все повече като тежест. Това се дължи на естествения процес на притъпяване на болката от главния мозък, от една страна, и на намаляване на количеството на отделената от бъбрека урина. Едно от изискванията за нормално образуване на урина е наличието на намаляващо налягане по хода на бъбречното легенче и уретера. Когато това се наруши и бъбрека се запуши започва и намаляване на количеството отделена урина. На практика бъбрека спира да работи. Ако това състояние се излекува бързо бъбрека се възстаноява напълно. Ако лечението се забави бъбрека постепенно губи паренхима си като накрая може да остане само капсулата и органа да заприлича на “торба” пълна с урина. Това е крайния етап на хидронфрозата, когато не се пристъпи към лечение. Когато се достигне до такъв етап единственото лечение е премахването на целия бъбрек.
Не тряба да забравяме и възпалението, което е дори по-често, защото когато се получи застой на урината, това създава подходяща среда за развитие на бактерии. Бъбрека се изпълва с гной и се разива т.нар пионефроза ( пиос от лат. означава гной). Това е спешно състояние застрашаващо живота и изисква незабавно лечение.
Урологичен център „Д-р Василев“ – обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
Имам Перкутанна нефростома запитването ми е как се ще бъде премахната, какви са начините? Благодаря.
Здравейте Ренета,
Ако става въпрос само за махането и това не е никакъв проблем – отнема точно 2 минути! Въпроса е защо е сложена, от какво е запушен бъбрека и освен че е сложена нефростомата дали е направено нещо, за да се отпуши бъбрека докато е била там? Защото ако запушването е още налично, след махането на нефростомата, бъбрека пак ще се запуши. Без да знам защо е сложена и какво е правено повече не знам какво да ви кажа.
Успех!
Здравейте Доктор Василев.от 10 дена имам страшни болки в десния бъбрек.Бях и при нефролог и при уролог е ми поставиха диагноза хидроневроза 2 степен и камък 6мм в уретера. Бях на Еклт но камъка не се разби.Понеделник ще ме приемат в болницата за операция казаха ми само че ще през пикочния мехур но незнам как се нарича.Много ме е страх от упойката опасна ли е и тази хидроневроза ще се излекува ли.Благодаря
Здравейте Гюлтен,
Хидронефрозата която имате е вследствие на камъка който е бил в бъбрека и е тръгнал да излиза и сега е в уретера.Камъка е запушил пътя на урината която отделя бъбрека и той се раздува, а това състояние се нарича хидронефроза.След разбиването на камъка с ЕКЛТ или през канала е възможно да ви поставят стент за да отбременят бъбрека.Операцията се прави под упойка задължително.Няма нищо страшно, хидронефрозата се лекува.
Успех!
Уважаеми д-р Василев, имах поставен 2J стент на левия бъбрек , който престая 45 дни. След свалянето му на 08.08.2018 установиха:
Резултат от КТ -изследване на бъбреци и уретери в Ст.Загора
Ляв бъбрек -нормална форма и намален размер.
Бъбречен паренхим-редуциран.
Киста с размер 9,7 мм.
Лява ПКС-дилатирани чашка и легенче
Ляв уретер-дилатиран до 13 мм.
КТ заключение : Хидронефроза с хидроуретер в ляво
Уважаеми д-р Василев какво да предприема сега? Готов съм да вляза в Александровска болница, но това ли е правилното решение?
Здравейте Петко Гайдаров,
Доколкото разбирам проблема при вас не е решен след свалянето на стента и необходимо да потърсите друго мнение за причината на тази хидронефроза.
Успех!
Здравейте, изкарах бъбречна криза и бях настанена в болница, но на видеозона и снимката не видяха нищо, освен че левият бъбрек задържа урина. Диагностицираха ме с възпаление и чакам резултати от изследвания на урината. Вече трети ден съм на обезболяващи, антибиотик, ношпа и глюкоза. Също така междувременно имам температура около 37°, а болките в бъбрека и гаденето не спират.
Възможно ли е да изискам да бъда изписана по-рано и да дойда на преглед при вас?
Здравейте София,
Пациент насила в болница никой незадържа. Винаги когато пожелаете може да бъдете изписана. Моят съвет към вас е да си изкарате курса на лечение и те да си довършат необходимите изследвания. След изписване винаги може да дойдете на преглед, ако е необходимо.
Успех!
Здравейте д-р Василев,
Вчера разбрах, че имам деформиран бъбрек. А именно левият ми е по-надолу от десния. В началото гинеколози имаха съмнение за киста на яйчника, но вчера ми направиха контрастен скенер и установиха, че левият бъбрек ми
е близо до яйчника и пикочния мехур. Казаха, че така съм се родила и че нямам камъни и че съм добре. Но все пак се притеснявам. Можете ли да ме насочите какъв преглед още да си направя, за да се потвърди решението, че съм добре?
Благодаря ви предварително! 🙂
Здравейте Яница,
Скенера с контраст е абсолютно достатъчно като изследване. Съветвам ви веднъж в годината да ходите на профилактичен преглед за де се наблюдава бъбрека.
Успех!
Здравейте доктор Василев,
Имам хидронедроза първа степен.Правиха ми ВОМ и ехограф ,но няма камък.Казаха че е някаква инфекция и че трябва да ми сложат дабъл джей.
Това ли е правилния подход.
Здравейте Васил,
Препоръчвам ви да си направите скенер с контраст на малък таз и коремни органи, защото тази хидронефроза може да е вродена.
Успех!
Здравейте д-р Василев,
Моят казус е следният : имам хидронефроза на десния бъбрек и камък 6мм, който за момента не пречи и не предизвиква болки. НО съм бременна и влизам в 37ма г.с. Единият уролог с когото имах консултация ми препоръчва стенд, за да не стане нещо при самите напъни,понеже се надявам да родя нормално, а другият ми препоръчва да изчакам раждането, защото упойката била вредна за бебето, както и при самото поставяне на стенда може да се предизвика раждане!
Моля и за вашето мнение.
Здравейте Вили,
Препоръчвам ви да останете под наблюдение, след като за момента няма оплаквания.
Успех!
Здравейте, д-р Василев!
Майка ми има хидронефроза втора степен и стеснена уретра вдясно.
От 17 септември е със дабълджей стен в десен уретер.
Проблема е че от тогава има парене и щипене при уриниране, в същото време вечер вдига температура до 37,3-37,4.
Искам да попитам това нормално ли е и трябва ли да предприеме лечение с антибиотик например?
Благодаря предварително!
Здравейте Янислава,
Нормално е да чувства дискомфорт от самия стент, но не е нормално да вдига температура. Най-вероятно има инфекция която трябва да се лекува.
Успех!
Д-р Василев,
Майка ми има хидронефроза втора степен на десен бъбрек. Има възпаление, температура от 37 до 38 градуса след един курс лечение с антибиотик. Ходихме при нефролог и уролог. Урологът иска да се направи скенер с венозен контраст, за да се установи точната причина за заболяването и се предприеме правилно лечение. Нефрологът казва, че при неизлекувано възпаление това изследване е опасно.
Моля за Вашето мнение и какво лечение според Вас е необходимо.
Здравейте Магарита,
На първо място трябва да се овладее инфекциатя и спадне температурата и след това да се установи причината за ходронефрозата.
Успех!
Здравейте,бих искала да Ви попитам,имам поставен стенд на десният бъбрек за 6 месеца,възможно ли е да го задържа до 1 година.
Здравейте, зависи от модела на самия стент ДЖ, тъй като има различни видове, някои от които могат да стоят и една година! Трябва да знаете какъв е вашия!
Здравейте,искам да попитам на пет скенера ми пише\изразена задръжка на активност пиелокаликсната система на бъбреците, по изразено в ляво,хидроуретер в ляво/Какво трябва да направя .при какъв доктор трябва да ида .ходих при хирург и той ми каза че трябва да ми махне целият пикочен мехур Благодаря ви предварително!
Здравейте Стоянка Маринова,
Задължително трябва да се консултирате с лекар-уролог.
Успех!
Здравей те преди една седмица ми поставиха стенд.Болката продължава и уринирам кръв и сасиреци това нормално лие
Здравейте Дидо,
Първите няколко дни след поставянето на стенда е възможно да има болка и дискомфорт, както и кръв в урината. Примайте повече течности за да се избистри урината. Ако оплакванията се задълбочават може да се наложи стенда да бъде премахнат.
Успех!