Научете кой е най-добрият метод за разбиване на камъни в бъбреците – разбираемо и достъпно!
Представяме ви интересно интервю на Д-р Милушев от екипа на Urology.bg за различните методи за лечение на камъни в бъбреците. Д-р Милушев ще сподели своя опит специалист-уролог в лечението на бъбречни камъни и ще отговари подробно всички въпроси на Д-р Йотовски, които пациентите ежедневно ни питат. А в края на статията, можете да изгледате и интересно, обяснително видео от интервюто:
Д-р Валентин Йотовски (ВЙ):
Здравейте Д-р Милушев, бихте ли обяснили съвсем накратко, кои са методите за лечение на камъни в бъбреците?
Д-р Методи Милушев (ММ):
Още в началото искам да кажа, че няма универсален метод за лечение, който да бъде едновременно неинвазивен, безболезнен, безкръвен и ефективен за всички размери и видове камъни.
Ще започна с най-малко “страшния” метод – това е разбиването с машина или разбиването с ултразвук.
Разбиване с машина (Ултразвук)
ВЙ: Или т.нар. Разбиване с ударни вълни или Литотриптор, както е известно сред повечето пациенти.
ММ: Да, точно така – при този метод пациента ляга на една маса, до кръста му се допира едно гумено устроиство, което произвежда ударните вълни и така разбива камъните.
ВЙ: Това не е лазер и не е операция нали така?
ММ: Не, тук се използват звукови вълни! това е кратка процедура, която тряе около 30 минути и пациентите не лежат ж болница и могат да си тръгнат веднага след нея.
ВЙ: Звучи прекрасно, но след като има лазерни и други методи, сигурно има някаква уловка?
ММ: Да, донякъде сте прав. Метода е чудесен, бърз, безболезнен и без рискове, но той има ограничения като ефективност и е подходящ при камъни с размери по-малки от 1,5 см, които не запушват бъбрека или не се намират в уретера.
ВЙ: Т.е. когато имаме по-големи камъни, трябва на се насочим към други методи ли?
Лазерно разбиване на камъни
ММ: Да и следващия метод на избор и т.нар. Лазерно разбиване, с което можем да лекуваме както по-големи от 2-3 см, дори и по-големи камъни, така и камъни, който се намират в уретера и запушват бъбрека.
ВЙ: А каква е уловката при този метод тогава? Защо не го ползваме и при по-малките камъни след като е толкова ефективен?
ММ: Прав сте, че с лазера можем да разбиваме бързо големи и твърди камъни, но за разлика от “Машината”, това вече е инвазивен метод, който налага приемане в болницата, упойка и съответно, крие повече рискове. За разлика от звуковите вълни на “машината” които проникват в тялото през кожата, Лазера все пак е светлина, и трябва по някакъв начин да го закараме до камъка. За щелта използваме естествените отвори на тялото и специялни инструменти, с които проникваме в пикочния мехур, оттам в уретера и до бъбрека, където разбиваме камъните. Още за лазерното разбиване на камъни в бъбреците>>
ВЙ: И това естесвено налага упойка и постъпване в болница и колкото и да е увладяна и контролирана процедура, все пак крие рискове!
ММ: Да точно така! И за това препоръчваме този метод, когато машината е безсилна!
ВЙ: А какви са ограниченията на лазера тогава?
ММ: Практически, напоследък лазера стана все по-използвам метод, защото с напредването на технологиите – по-мощни и ефективни лазери, по-тънки и удобни инструменти, с които можем да разбиваме много големи и твърди камъни. Имали сме случай на успешно разбити в нашата клиника 3-4 см камъни.
Перкутанна Нефролитолапаксия (PCNL)
ВЙ: А как се разбиват по-големите от 3-4 см. камъни?
ММ: За тях по-подходящ е друг инвазивен метод – т.нар. PCNL, при който пръво се прави малка дупка на кожата, на мускулите и бъбрека и така се достига до камъка.
ВЙ: Това е може би най-инвазивния метод нали така?
ММ: Да действително това си е мини-операция, но този метод позволява едновременно да разбиваме от една страна бързо камъните, а от друга да изсмукваме разбитите фрагменти. Но сте прав, че от трите метода изброени до сега, това е „най-страшният” и рисков метод, за това и го използваме само при най-големите камъни, когато предишните 2 – литотриптор и лазера са “безсилни”.
ВЙ: Да обобщим – машината е най-безвредна, но е подходяща за малки камъни, които не са в уретера. Лазера е е подходящ за камъни в уретера и камъни в бъбрека по-малки от 3 см., а PCNL за по-големите от 3 см?
ММ: Да, и ще си позволя да цитирам едно съвсем актуално проучване направено при огромен брой пациенти – над 65000, при което са сравнени показатели като болничен, престой, усложнения и успеха от лечението!
Какво показват световните проучвания?
ВЙ: Какво е това проучване всъщност?
ММ: Проучването е така нареченият мета-анализ тоест са извлечени данни от множество проучвания, анализирани са и са обобщени. В конкретния случай става дума за 237 проучвания в различни големи центрове.
ВЙ: Това е впечатляваща бройка. А за какви методи за отстраняване на камъни говорим?
ММ: Това са известните като минимално – инвазивни методи. Това са екстракорпоралната литотрипсия, известна още като разбиване с машина, уретероскопията , при която се достига до конкремента през естествените отвори на тялото и перкутанната нефролапаксия , при която през малка дупчица в гърба се разбива камъка. Всъщност ако ви е интересно какво точно представляват тези манипулации може да намерите видеа, в които може да намерите доста подробности по темата.
ВЙ: А какво сравняват на тези методи?
ММ: Най-важните показатели, които са изследвани са Stone-free rate, честота на усложненията и болничен престой.
ВЙ: Аз знам какво е Stone Free Rate (SFR), но може би все пак е добре да обясним за този показател.
ММ: Това е един показател, който е много важен като се избира начин за рабиване на камъни. Най-просто казано означава следното: Ако на 100 човека се направи да кажем уретероскопия и лазерно разбиване на камък, колко от тях ще бъдат без камъни след манипулацията. Естествено има различни начини да се измерва този показател – дали ще е го правим веднага след манипулацията или след 1 месец; дали ще търсим останали парченца на рентген, на скенер; колко големи може да са останалите след манипулацията песъчинки – 2,3 , 5мм. Но най-общо казано – какъв е шанса ви да се отървете от омразния камък.
ВЙ: Добре и какво всъщност казва проучването по отношение на stone-free rate?
Кой е най-ефективния метод за разбиване на камъни?
MM: Първенци са PCNl със 89% и уретероскопията с 85%, а последна е ЕКЛТ с 63%. Разбира се огромно значение за успеваемостта има в случая и големината и разположението на камъка.
ВЙ: Разбрахме кой е най-успешния вариант, а кой е най-безопасният?
ММ: По отношение за усложненията от манипулацията най – малко са при ЕКЛТ – 12,5%, следвани близо от тези при уретероскопията – 15%, а най-много са при ПНЛ – 20,2%. Тук трябва да кажем, че усложненията могат да бъдат както много леки , примерно малко кръв в урината или леко повишена температура, така и доста по-сериозни – тежки инфекции, голяма кръвозагуба. Тежките усложнения като цяло са рядкост, но е добре екипът който се грижи за пациентите да е подготвен да се справи с тях.
ВЙ: Често за пациентите е важно колко време ще лежат в болница?
ММ: Всеки иска да прекара колкото се може по-малко време в болницата. Освен нас може би, но ние сами сме си виновни! Хахах (може би е тъпо). В това отношение ЕКЛТ е отявлен фаворит- обикновено това е амбулаторна манипулация – тоест пациентът прекарва няколко часа в болница. На хората, на които е проведен ПНЛ им се налага да лежат с цял ден повече в болница, отколкото на хората с УРС – 2,35 срещу 1,22 дни.
ВЙ: Ако трябва да обобщим с едно – две изречения?
ММ: От трите метода най – безопасен е ЕКЛТ, но има голям шанс да се наложи второ или дори трето разбиване на камъка. ПНЛ е с най – голям шанс за успех, но има по-голяма вероятност за усложнения и често се налага по-дълъг болничен престой, а УРС бих казал е златната среда – добра успеваемост, не много прекалено голям шанс за усложнения и сравнително кратък болничен престой.
ВЙ: Звучи като да имате любим метод!?
ММ: Всъщност е така и това е лазерното разбиване, но това са лично мои възгледи по въпроса. Резултатите от статията всъщност показват добрите и лошите страни на всеки един от вариантите. Ако мога да дам и един личен съвет на пациентите. Съобразете вашите предпочитания и с предпочитанията на вашия уролог – това кое за него е най-познато и комфортно като техника. В крайна сметка най – важното устройство в операционната зала е хирурга.
ВЙ: Добре казано! Надявам се да не сме ви отегчили прекалено с термини и проценти. И много се надявам да сме ви били поне малко от полза в решаването на проблема с камъните.
ММ: Довиждане от нас и до нови срещи!
Ние, в Урологичен център „Д-р Василев“, вярваме, че всеки пациент заслужава най-доброто за здравето си. Екипа ни от специалисти-уролози има огромен опит в диагностиката и лечението на къмъните в бъбреците с най-новите и модерни методи! Предлагаме на нашите пациенти разнообразие от урологични дейности и разполагаме с най-съвременна и прецизна техника за диагностика. Научете още за камъните >>
Обадете се, за да запазите час за консултация на с уролог и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на статията: Д-р Милушев и Д-р Йотовски
Може ли да се разбие с ултразвук камък стигнал на 2-3 сантиметра от пикочния мехур? Камъка е с размер 12 милиметра.
С ултразвук (екстракорпорална литотрипсия) не може!