Няколко анатомични понятия
В началото ще си позволим да споменем за няколко анатомични особености и понятия относно уринарната система, което ще ви позволи да разберете по-добре обясненията в статията по-долу.
В коремната кухина е разположена цялата система за производство и съхранение на урината – т.нар. отделителна система, състояща се от бъбреци, уретери, пикочен мехур и уретра, отбелязани на приложената схема.
Двата бъбрека са разположени в горно-задната част на корема. Големината на бъбрека е около 12 на 6 см и съдържа кухини (т.нар. чаши), в които се събира урината. Отделните чашки се събират и формират т.нар. легенче (или пиелон). От легенчето започва уретера – тънък канал, който стига до пикочния мехур. Дължината на уретера е около 20 cm. Двата уретера (ляв и десен) отвеждат урината до пикочния мехур. Пикочният мехур е резервоар за произведената от бъбреците урина. Урината се евакуира навън от тялото и пикочния мехур през канал, наречен уретра.
Уретероскопията е минимално инвазивен („безкръвен“) метод, който предоставя достъп до уретера и бъбречни кухини (легенче или чашки) с цел диагностика или лечение.
Няколко думи за болестта
Честотата на пикочните камъни достига около 10-15% във възрастното население. В някои случаи камъните могат да се елиминира спонтанно, когато е достатъчно само медикаментозно лечение. Въпреки това, уролитиазата може да се усложни с болки, инфекции като в някои случаи може дори да се запушат и наруши функцията на бъбреците. В тези случаи вече се налага активно лечение, което може да изисква и извършването на някаква интервенция.
Методи за лечение
Както вече споменахме, когато се налага пикочните камъни могат да се лекуват с различни инвазивни и неинвазивни методи. Като неинвазивен метод, екстракорпоралната литотрипсия е една от най-използваните процедури, която позволява разбиването и лечението на голяма част от камъните в бъбреците и уретерите. Според препоръките на Европейската Асоциация по Урология (EAU) Екстракорпоралната литотрипсия (разбиване) на камъни се препоръчва, като първи избор за лечение при:
-камъни в бъбрека и легенчето с размери по-малки от 2 см.
-камъни в уретера с размери по-малки от 1 см.
Въпреки че екстракорпоралната литотрипсия е успешна при голяма част от случаите, при някои камъни, дали заради техните размери, дали заради разположението, дали заради състава, лечението им чрез екстракорпорална литотрипсия е невъзможно и се налага извършването на минимално инвазивни („безкръвни“ процедури), които позволяват да се достигне да камъка през естествените отвори на тялото – уретероскопия и разбиването му с лазер.
Според препоръките на Европейската Асоциация по Урология (EAU) уретероскопията и лазерното разбиване са показани в случаите на:
-камъни в уретера с размери по-големи от 1 см.
-в някои случаи на камъни в бъбрека с р-ри по-големи от 2 см.
Какво представлява уретероскопията и лазерното разбиване?
Уретероскопията в същността си представлява проникване в уретера, чрез уред наречен уретероскоп. Това е оптичен инструмент с дебелина около 3-4 мм., който позволява проникването в уретера под визуален контрол. Уретероскопите могат да бъдат “твърди” или “гъвкави”, като избора на съответния вид е решение на уролога и зависи от редица фактори (размер и позиция на конкремента, анатомични особености на пациента и т.н.) и е индивидуално при всяка манипулация. Освен оптична система уретероскопите имат и работни канали, през които се вкарват различни инструменти в това число и лазерната сонда, по която лазерният лъч достига да камъка и го разбива.
Описание на процедурата
Обикновено уретероскопията се извършва под спинална (в гърба) или обща анестезия. Уретероскопа се въвежда в пикочния мехур, като се минава през естествения му отвор – уретрата. След това от пикочния мехур се прониква в уретера и може да се достигне до легенчето и бъбрека, в зависимост от позицията на камъка за разбиване.
Самото разбиване се извършва с лазерна сонда, която представлява тънък, силиконов световод, по която лазерният лъч достига от лазерният генератор до камъка. За разбиване на камъни са разработени различни видове лазери с различна дължина на вълната (цвят на лъча), които имат различни характеристики и енергия. Според актуалните препоръки на Европейската Асоциация по Урология, за разбиване на камъни се препоръчва т.нар. “холмиум лазер”, който излъчва при дължина на вълната 2150 nm. и е в състояние да разбие всички видове камъни (според състава им), при условие разбира се, че при уретероскопията се достигне до камъка.
След разбиването на конкремента може да се наложи изваждане на фрагментите с т.нар. кошнички или бримки, които се вкарват през работния канал на инструмента.
По време на манипулацията може да се наложи използването на рентгенов апарат, както и вкарване на рентгеново-контрастно вещество, които улесняват ориентирането и работата на уролога.
След края на процедурата е възможно оставянето на тънка тръбичка в уретера т.нар. Стент “Double-J”, който улеснява оттичането на урината и елиминирането на фрагментие от разбития камък и обикновено се сваля след около 30 дни.
При липса на усложнения, болничният престой обикновенно е 1-2 дни, като след изписването се назначава съответна медикаментозна терапия.
Тук можете да видите кратък видео-клип представящ лазерното разбиване на камък в уретера (автор на клипа и извършил разбиването – Д-р Васил Василев – уролог – специалист с голям опит в лазерното разбиване на камъни):
Рискове и усложнения
Както при всяка манипулация изискваща анестезия, така и при уретероскопията и лазерното разбиване на камъни съществуват общите за всяка една анестезия рискове, които са много редки и този тип интервенция не надвишават общата честота на усложения.
Усложненията по време на самата процедура, които могат да направят разбиването невъзможно (5-10%):
–невъзможност да се достигне до конкремента поради:
-анатомична вариация на уретера;
-силно възпаление и оток на лигавицата на уретера около самия камък
-кървене от лигавицата на уретера, което намалява видимостта и прави проникването в уретера невъзможно и опасно.
–мигриране на конкремента – понякога по време на разбиването, конкремента може да се върне обратно в кухините на бъбрека, което да направи достигането му вече невъзможно и може да се наложи допълнителна манипулация в последствие.
Следоперативни усложнения (редки < 5-10%):
–уринна инфекция, която се проявява с висока температура и втрисане и налага антибиотична терапия и може да удължи болничният престой.
–кървене (кръв в урината) – обикновено кървенето спира спонтанно
–дразнене от фиксираният Стент “Double-J”, което може де се изрази с чести позиви за уриниране, особено при физическа активност или кръв в урината. Обикновено дразненето от стента преминева за 2-3 дни.
Обадете се, за да запазите час за консултация с Д-р Василев тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
НАУЧЕТЕ ОЩЕ ЗА ЛАЗЕРНОТО РАЗБИВАНЕ НА КАМЪНИ
e-mail: Dr.Vassilev@urology.bg
бих искал да попитам колко време моге да се 4ака да излезе сам след като е попаднал в уретера,и какво е необходимо да направим за да му помогнем
Здравейте Иван Бакалов,
Трудно може да се каже колко време може да се чака, когато камакът е попадна вече в уретера – всичко зависи от това какво е състоянието на бабрека, дали и колко е запушен, колко е голям камакът, имате или нямате болки, температура и т.н. За съжаление, без въпросните данни е невъзможно да ви кажа конкретен срок, но така или иначе ако нямате силни болки и кризи, може да се изчака около месец. При всички случаи Ви съветвам да се консултирате със специалист колкото може по скоро и ако се налага да се вземат съответните мерки – спешни или отложени.
Успех!
Здравейте,аз също имам три камъка в десния бъбрек единият от които е около 2 см.Не видях информация за интракорпорална литотрипсия,която ми предлагат да направя тук в Германия.Можете ли да дадете някаква по-подробна информация за този метод на лечение.Благодаря предварително!
Здравейте Ивелина Михалева,
В сайта лично съм написал поне 10 статии за лазелна литотрипсия, различните видове разбиване на камъни, уретероскопии и т.н., които са все ендоскопски (интракорпорални) методи за лечение на уролитиаза. Просто погледнете в раздела „Камъни в бъбреците“.
Успех!
Здравейте,
При ехографско изследване ми откриха камък с размери около 7/8мм, при последващо рентгеново изследване се установи че е с големина 6мм.Камъка се намира в чашката на бъбрека мисля че средна.След около шест месеца ехографското изследване бе повторено съответно размера е 8/9мм.Не съм изпитвал болки засега.Бих искал да попитам кои са ефективните методи за отстраняването му , и какви са рисковете съответно кой метод би бил най подходящ или най безвреден.Нужно ли е да се изчаква още една година и защо.Ако камъка не нараства трябва ли да се отстрани и съответно ако нарастне какъв специалист трябва да се посети,Има ли вероятност камъка да падне в бъбречното легенче и има ли някакви рискове.Не съм спазвал диета а и не ми епредлагана такаваНа 33г. съм ако възрастта има значение като досега не съм имал камъни понякога песъчинки които съм усещал при уриниране.Благодаря Ви ако можете да ми отговорите!
Здравейте Илиян Георгиев,
При неусложнен камък с такива размери като вашия горещо препоръчвам т.нар. Извънтелесно разбиване, което в 95% от случаите на камък като вашия е успешно, а същото време е най-безвредно и с най-малко потенциални усложнения – практически никакви.
Що се отнася до състоянието на камъка и кога трябва да се разбива – трудно мога да предвидя със сигурност, но е очевидно че нараства и най-вероятно ще продължи да го прави, а винаги по-лесно се разбива малък камък! Т.е. няма нищо спешно, и не се налага веднага да бързате да го правите, но не бива и да се бавите с години. А това дали може да попадне в легенчето или в уретера – това вече са напълно случайни и непредвидими във времето събития, които обаче са възможни, но не мисля че трябва много да се притеснявате за тях предварително.
В резюме ще кажа, че най вероятно камъка ви ще си остане в чашката, ще продължи да нараства с около 2-3 мм на година и ви препоръчвам в близките месеци да го разбиете с машина (екстракорпорална литотрипсия).
Успех!
Здравеите,искам да ви попитам,преди около 2 години и половина получих първата си бъбречна криза.Имах камък в левият бъбрек бяха неистови болки но го изкарах в МВР-болница на вторият ден.след около година получих втора криза имах камък в десният бъбрек пак го изкарах в същата болница този път на първия ден.това беше тази година януари месец.Направих изследване на камъка и се оказа наи лошото калциевооксалатен камък.Пратиха ме на ендокринолог направиха ми изследвания и ме погледнаха на ехографа и ми каза че имам песучинки и в двата бъбрека единия от които е 5-6 милиметра това ми го направи ендокриноложката.Искам да попитам какво да правя как да постъпя да ме посъветвате като специялист защото се отчаивам вече немога да си представя пак тези силни и нетърпими болки трябва ли да се разбиват песъчинките?Благодаря ви предварително
Здравейте Димитър Василев,
Очевидно вие сте от хората, които са предразположени към образуване на камъни – къде точно е причината – в хранителния ви режим, в метаболизма или нещо друго трудно мога да кажа така, но бих ви препоръчал 3 основни неща, които действат със сигурност като профилактика – това са повишения прием на течности (над 3 литра/ден), активното движение (не говоря за ходене, а по-скоро спорт) и ежегодните прегледи при уролог. Разбира се можете да спазвате някаква диета с намален прием на калций (вижте ТУК), но така или иначе, моя опит показва, че често пациенти като вас, каквото и да правят пак образуват камъни. А трите съвета, които ви дадох наистина увеличеват времето за образуване и ако се образува камък, то той може да се разбие докато е още малък, за да го изпикаете без болки.
Успех!
Здравейте ,
Имам едно камаче със ръзмер 3-4мм в левия бъбрек както и 2-3 камачета със около 4-5мм в десния бъбрек. Въпросът ми е дали лазера може да ги отсрани (разбива) напълно или просто да ги издърпа ? Със литотриптер съм пробвал два пъти но камачето се разбива и остава в бъбрека и не тръгва по уретира и след време пак се образуват нови и така два пъти без успих !
Здравейте Цанко,
Конкременти с такива размери не е препоръчително да се разбиват с лазар.
Успех!