Цистоскопията (от Cysto – п. мехур и Scopia – наблюдение) е основно и рутинно ендоскопско урологично изследване, при което със специален уред, наречен цисктоскоп, снабден с оптична система, се влиза през уретрата и се наблюдава директно и отвътре лигавицата на пикочния мехур.
Цистоскопията е ендоскопски метод, който се използва за подпомагане на диагностицирането и проследяването на заболявания засягащи пикочния мехур: при диагностика и проследяване на туморите; за определяне източника на кървене (хематурия), камъни, чужди тела и др. Цистоскопията също се използва като метод за достъп до пикочния мехур при някои ендоскопски манипулации като фиксиране на стент „Double-J“, уретерален катетър и др. При Уретроцистоскопията се наблюдава отвътре уретрата, простатната жлеза и шийката на пикочния мехур.
Това изследване обикновено се извършва в условията на локална или кратка венозна анестезия.
Цистоскопа представлява тънка тръба, снабдена с оптична система за наблюдение и източник на светлина.
През последните години, се разработиха и въведоха в практиката т.нар. флексибилни (гъвкави) цистоскопи, с които значително се намалява травмиранто на уретрата и позволяват по-лесен оглед купола на пикочния мехур, което понякога трудно изпълнимо с класическите (ригидни) цистоскопи, особено при мъжете.
След цистоскопията е възможно в продължение на няколко часа, пациентите да изпитват парене в “канала” и фалшиви позиви за уриниране, но като цяло изследването се понася много добре от пациентите.
Възможните усложнения от цистоскопията са:
-преходно наличие на кръв в урината при по грубо манипулиране
-инфекция
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ – Обадете се, за да запазите час за консултация на с Д-р Василев тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на статията: Д-р Васил Василев – Уролог
Допълнителна информация за цистоскопията:
-Видео-клип на цистоскопия при уголемена простата >>
-Видео-клип на цистоскопия при рак на пикочния мехур >>
Здравейте!
Въпросът ми е следният:на сина ми ,който е на 20 години,от пъпа му изтича кръв.Първоначално е изтичала жълтеникава течност.Не се намираме в България.Тук в Кипър ми обясниха че най-вероятно пъпчето е отворено и връзката между пъпа и пикучния мехур е отворена и най-сигурният метод това да се провери е цистоскопията.Да се доверя ли на това мнение?
Здравейте Веселина,
Не мога да кажа нищо конкретно, но ако става въпрос за някаква фистула, пъпа би комуникирал по-скоро с коремната кухина, а не с пикочния мехур. Така или иначе въпросната хълтеникава течност може да се изследва и ако наистина става въпрос за урина, би трябвало да се извърши цистоскопия.
Успех!
Здравейте Д-р Василев искам да ви споделя моят проблем.Преди около 1 седмица имах болки в яйчниците(или поне аз така мислех) в продължение на няколко дни,след което болката утихна.След ден след полов акт изведнъж изпитах непоносима болка в корема ниско долу по средата след което той започна да ми се подува,започнах да пребледнявам след което по думите на съпруга ми съм изпаднала в безсъзнание и имах ужасни и нетърпими болки.В момента болките не са непрекъснати,само когато се навеждам,кашлям,когато се смея или по точно казано при всяко движение,а коремът ми е страшно подут.Когато ходя до тоалетна по малка нужда изпитвам дискомфорт и болка и забелязах че урината ми е много тъмна.Въпроса ми е възможно ли е да имам проблем с пикочния мехур или е нещо друго ???/И какво да правя? Благодаря
Здравейте,
Наскоро приятелят ми бе диагностициран с тумор на пикочния мехур. Направиха му операция. Изрязаха и обгориха. Последва химиотерапия с Митомицин С. От два дена е вкъщи, но през ноща избива студена пот, а също така днес вдигна температура 37.2. Прибегнах до стар лек с оцет и вода и до 20 мин. температурата се нормализира на 36.3 (не исках да прибързвам с хапчета, защото интервенцията беше преди два дена и знам, че му е вливан и антибиотик през система след термо-химиотерапията). Може би прекалявам с притеснението, но смятате ли, че трябва да се свържа с лекаря за допълнително лечение или да изчакам около седмица-две?
Здравейте Теменужка Николова,
Всеки организъм реагира по различен начин, но е добре все пак да се консултирате с оператора.
Успех!