В тази статия ще ви покажем как изглеждат истински камъни от бъбреците и ще ви разкажем какви са причините ва образува на трети най-чести вида бъбречни конкременти. Достоверна и достъпна информация от практикуващи уролози! Не се колебайте да ни потърсите За лазерно разбиване и лечение на камъни в бъбреците.
Урологичен Център „Д-р Василев“
Изгледайте демонстративното ни видео по темата и посетете канала ни в YouTube!
Какво са бъбречните камъни?
Бъбречните камъни, представляват плътна компактна маса съставена от различните соли, които са разтворени в урината. Те се утаяват, формират първо малки кристали точно подобно на утаяването на сол в чаша вода. Постепенно с времето, върху тези кристали полепват още соли и така те нарастват и могат да достигнат до големи размери.
Какви видовете камъни в бъбреците?
В зависимост от състава им, разделяме камъните на калциеви, уратни, фосфатни, цистинови, а често са и смесени.
Калциево-Оксалатни
Ще започнем с най-честите – това са кълциевите-оксалатните камъни, които са може би 80% от случаите на камъни!
На външен вид, клациево-оксалатните конкременти сиви или тъмни на цвят с назъбена или остра повържност (подобно на таралеж), а на пипане са твърди – понякога като стъкло.

Причините за образуване на тези камъни са:
- Дехидратацията и продължителния прием на недостатъчно течности или пък обилното изпотяване при тежък физически труд – и двете водят до концентриране на урината и по-лесно утаяване на солите в нея.
- Прекомерна консумация на храни богати на окасалати – това са някои плодове – портокали, киви, някои зеленчуци – броколи, спанак, бон, някои ядки – фъфтъци, кашу, шоколад какао и др. Или пък храни богати на калции – мялко, сирене и тн.
Има още много причини като наследственост, болести като хиперпаратироидизъм, но за да се спрем на всички нама да ни стигнат и 3 статии, така че ще продължим нататък към другите видове камъни, които също са интересни!
Уратни камъни
Уратните камъни – те са съставени от пикочна киселина и представляват 5-10% от случаите. На външен вид най-често те са тъмно-жълти или с червеникав или керемиден отенък. Уратните конкременти са по-меки от калциевите и понякога ако ги стиснете с пръсти могат да се смачкат. Типичното за тях е, че те са рентгеново негативни и могат да се видят само с ехоргафия (ултразвук) или скенер.

Образуването на тези конкременти се дължи на различни състояния, които предизвикват повишено излъчване на пикочна киселина в урината – например увеличен прием на храни богати на пурини – някои видове риби – херинга, аншоа; мидите; шоколада; дивечово месо; карантии; Също така при някои болести като при подагра – в урината се отделя много пикочна киселина и това благоприятства образуването им.
Магнезиево-амониев фосфат
Името им звучи сложно, за това за по-лесно ги наричаме струвитни и са около 10 % от случаите. Образуват се при често повтарящи се бактериални инфекции на бъбреците, които алкализират урината и покачват концентрацията на амониевите йони в нея. Голямото количество бактерии служи за органично ядро, което улеснява допълнително отлагането на солите върху него. Един порочен кръг!

Типичното за тях е, че те са много меки, нарастват бавно, безимптомно и да достигнат много големи размери като този и накрая изпълват цялата кухина на бъбрека и за това ги наричаме отливъчни.
Разбира се, съществуват и други видове конкременти, но те са значително по-редки от описаните по-горе (1-2%). Целта на тази статия е да ви запознаем с най-честите видове камъни, без да изпадаме в излишни и отегчителни подробности.
Отново най-важното!
Най-честите видове камъни са 3 – калциево оксалатни, уратни и фосфатни. Най-твърди са калциевите, след това са уратните, а най-меки фосфатните, които обаче пак достигат до най-големи размери. И това не са само голи факти, а всички тези характеристики имат значение при лечението и тяхната профилактика, на които ще се спрем в следващите епизоди!

Ние, в Урологичен център „Д-р Василев“, вярваме, че всеки пациент заслужава най-доброто за здравето си. Екипа ни от специалисти-уролози има огромен опит в разбиването и лечението на камъни в бъбреците с най-новите и модерни методи! Предлагаме на нашите пациенти разнообразие от урологични дейности и разполагаме с най-съвременна и прецизна техника за диагностика на проблемите камъни в бъбреците.
Обадете се, за да запазите час за консултация на с уролог и преглед на бъбреците на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на видеото и статията: Д-р Валентин Йотовски – Уролог