Силна, внезапна болка в хълбока!
Камъните в бъбреците са един от най-честите урологични проблеми, а бъбречната криза е най-типичния симптом на това заболяване. Едва ли има пациент страдащ от камъни, който да не изпитва ужас само при спомена от силната и нетърпима болка, позната като бъбречна криза!
Болката е толкова силна, че само човек, прекарал бъбречна криза разбира в действителност тежестта на това състояние. В много случаи тя е съизмерима с раждане или масивен миокарден инфаркт. Точно по тази причина пациентите са неспокойни, превъзбудени, не могат да намерят подходяща поза или място, което да облекчи болката.
Бъбречната криза се появява внезапно, започваща от кръста и продължаваща надолу към пикочния мехур и гениталиите. Съпроводена е с гадене, повръщане, а при насложена бактериална инфекция на пикочните пътища може да има и втрисане с повишаване на температура. Често към описаните вече симптоми са придружени с парене при уриниране, чувство за затруднено уриниране, често уриниране на малки порции, кръв в урината. Всички тези симптоми описват в действителност една драматична картина, която кара пациентите да търсят спешно медицинска помощ.
Защо ни боли?
Най-честата причина за поява на бъбречна криза е придвижването на камък от бъбрека надолу по хода на урината към уретера. Нормално камъните се образуват в бъбреците, като в определени ситуации могат да попаднат в уретера. Внезапното попадане на камъните в уретера дава начало на бъбречната криза. Придвижването на камъка по хода на пикочните пътища предизвиква запушване на бъбрека (задръжка на урина, наричана по медицински хидронефроза), водещо до разширение на кухинната система на бъбрека и разтягане на бъбречната капсула. Именно това разтягане на бъбречната капсула е причина за появата на болка, а не, както повечето хора смятат, движението на камъка в пикочните пътища.
Ние наричаме тази болка още и бъбречна колика, именно защото се характеризира с редуващи се моменти на обостряне и на затишие на болката. Много често пациентите при прегледа чуват термина хидронефроза, който означава задръжка на урина в бъбрека и разширение на кухинната му система – бъбречно легенче и чашки. Това състояние е обратимо, когато се започне своевременно лечение и причината за запушването бъде отстранена.
УРОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР „Д-Р ВАСИЛЕВ“
- Модерна диагностична апаратура
- Простатата, бъбреци, пикочен мехур,
мъжки и сексуални проблеми - Отлични специалисти
- Разбиране, внимание, лично отношение
- Разумни цени
ул. Г.С Раковски №186, София
тел. 0898 765 649
Опасна ли е бъбречната криза?
Въпреки че предизвиква силна нетърпима болка, неусложнената бъбречна криза не представлява опастност за пациентите. Трябва да се има предвид риска от наслагване на инфекция на пикочните пътища с повишаване на телесната температура, което налага активно поведение и бързо лечение. Също така, запушването на бъбрека при пациенти с единствен бъбрек може да доведе до настъпване на остра бъбречна недостатъчност – състояние което застрашава пряко живота на пациента, когато остане неразпознато. Точно по тази причина при поява на болка в кръста трябва да се търси незабавна лекарска помощ. Пренебрегването на симптомите може да има сериозни последици, а в много случаи и трайно влошаване на функцията на засегнатия бъбрек.
Какви изследвания да направим?
Образни изследвания, с които целим да установим позицията на камъка, размера му и състоянието на бъбреците:
- Ехография – Ехографията е съвременен метод, който се извършва лесно, бързо, безболезнено и безвредно за пациента и същевременно дава важна информация за заболявания на бъбреците, уретерите и мехура; за наличето на запушване на бъбрека; за наличието на камъни в бъбрека или бъбречното легенче. Напълно задължително е всеки модерен урологичен кабинет да разполага с апаратура за ултразвуково изследване. На практика преглед без извършена ехография не може да се счита за завършен.
- Рентгенови методи. Обикновенната рентгенова снимка на пикочните пътища е известна още като БУМ. Всъщност това е съкращение от Рентгенография на Бъбреци Уретер и Мехур. Тя носи информация за наличието на рентгенопозитивни камъни по хода на пикочните пътища.В някои случаи бъбречната криза обаче може да бъде причинена от камъни, които не се виждат на рентген – т. нар рентгенонегативни камъни. Най-често това са камъни образувани от пикочна киселина, както и при пациенти страдащи от подагра. В тези случаи обикновената рентгенова снимка (БУМ) не носи полезна информация. За по-голяма точност може да се използва въвеждането на контраст – Венозна Урография. Тя все повече измества мястото си на модерните методи с висока разделителна способност – а именно Компютърната Томография. Това е идеалният метод за поставяне на диагноза при неясна причина за запушване на бъбрека.
Лабораторни изследвания:
- ПКК (Пълна Кръвна Картина). Тя дава информация за нивото на хемоглобина, брой на еритроцити, тромбоци, но най-важно значение за диагностицирането имат белите кръвни клетки – левкоцитите. Броят им се повишава при наличие на инфекция и дава важна информация за спешността на състоянието и необходимостта от антибиотично лечение.
- Показатели отразяващи бъбречната функция – Креатинин, Урея. Те се изследват при съмнение за нарушена бъбречна функция и наличие на остра или хронична бъбречна недостатъчност.
- С – реактивен протеин – високочувствителен маркер за наличие на бактериална инфекция.
- Урина за наличие на кръв, кристали или бактерии
Как се лекува бъбречната колика?
Лечението на бъбречната криза може да бъде медикаментозно (с лекарства) и оперативно, което цели отстраняване на причинителя.
Медикаментозното лечение включва средства за намаляване на болката (обезболяващи), както и медикаменти които отпускат мускулатурата и пикочните пътища (спазмолитици). Основна задача на медикаментозното лечение е да овладее симптомите и да успокои пациента. На втори етап се търси реалната причина за поява на бъбречната криза (камък, стеснение, инфекция, тумор). Използват се всички необходими методи за диагностика, докато не се открие точната причина.Важно е да кажем, че при подходящо и адекватно медикаментозно лечение над 60% от камъните се елиминират (изпикават) спонтанно, без да се налагат допълнителни манипулации. Едва при неуспех от консервативното лечение с лекарства и при продължаване на оплакванията се пристъпва към различни методи на активно лечение, като целта е да се премахне причината и да се възстанови нормалното оттичане на урина от бъбрека – лазерно разбиване или разбиване с ултразвук.
Целта на лечението и при двата метода е да се разбие конкремента в уретера и да се премахне запушването, а по този начин и причината за болката.
- Ултразвуковото разбиване е напълно неинвазивен, безболезнен и практически амбулаторен метод, при който със специална машина, наречена литотриптор камъните се разбиват чрез насочени ултразвукови вълни. Процедурата е кратка, продължава около 20 минути, а след разбиването пациентите могат да се върнат ежедневните си дейности веднага. За съжаление, при камъни в уретера, този метод не най-сигурен и ефективен и може да се наложи да се извърши по-инвазивното лечение – лазерното разбиване.
- Лазерното разбиване е значително по-ефективен и сигурен метод, но той налага приемане в болница, извършва се под анестезия и крие повече рискове, тъй като при него се налага да проникнем в тялото на пациента и да достигнем директно до камъка. Лазерното разбиване е метод на избор при камъни в уретера над 8-10 мм, при случаи на стара хидронефроза или при неуспех от извънтелесното разбиване с ултразвук.
Кои състояния могат да наподобяват на бъбречна колика?
Бъбречната колика има характерна клинична картина, но в много случаи, дори и опитен специалист може да се затрудни при поставяне на диагнозата. Някои от състоянията, които наподобяват бъбречна криза са:
- Болка в кръста (Радикулит) – Той представлява остро възпаление или притискане на коренчетата на периферните нерви, излизащи от гръбначния стълб. Много често пациентите търсят помощ от уролог, при поява на болка в кръста, а всъщност причината се оказва именно радикулитна болка. Болката обикновено е свързана с физическо пренатоварване, вдигане на тежки предмети.
- Остър или хроничен пиелонефрит. Пиелонефритът представлява възпаление на бъбрека, най-често дължащо се на бактериална инфекция. Той причинява тъпа болка в бъбрека, повишаване на телесната температура, втрисане, гадене, повръщане, симптоми, наподобяващи бъбречна криза. Необходимо е извършването на кръвни изследвания, като и изследване на урина за микробиологично изследване.
- Остър Апендицит – характеризира се с болка по десния коремен фланг, като много често може да мигрира нагоре към епигастриума (пространството под гръдната кост) или да обхване целия корем. Понякога болката наподобява много на десностранна бъбречна колика. Необходимо е острият апендицит да бъде разпознат на момента, тъй като той представлява застрашаващо живота състояние.
- Холецистит – представлява възпаление на жлъчния мехур и се дължи на различни фактори. Симптомите са типични – болка в дясното подребрие, разпространаяваща се към дясно рамо.
- Заболявания на женски полови органи (Кисти на яйчниците, тумори) В някои случаи те причиняват притискане на уретера отвън, което води до задръжка на урина в бъбрека и поява на бъбречна криза.
Съществуват още много състояние, наподобяващи бъбречна криза, като е необходимо извършване на преглед от опитен специалист за разпознаване на симптомите.
Как да се предпазим от бъбречната криза?
Много е трудно да се предвиди дали и кога един пациент ще има бъбречна криза, защото попадането на камъка в уретера е напълно случайно събитие. Едно обаче е сигурно, че наличието на камъни в бъбреците (особено ако са с малки размери) крие риск от бъбречна криза. Много често, тя се появява след спорт, физическо натоварване, прием на много течности – все събития, които улесняват или провокират придвижването на къмъка от бъбрека в уретера.
Най-сигурният начин да се предпазим от криза е редовните прегледи при уролог и навременното лечение на камъните, когато те още се намират в бъбрека и не са запушили уретера.
За преглед и ехография на бъбреците при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията: Д-р Валентин Йотовски – уролог,
Урологичен център „Д-р Василев“, София
Работите ли с „ДОВЕРИЕ“
Здравейте Маргарита,
Центъра не работи с фондове и здравната каса.
Успех!