Едва ли има пациент, който да е боледувал от бъбреци и да не изпитва ужас от “загадъчната” думичка хидронефроза, с който лекарите наричат запушването на бъбрека. И с пълно основание, тъй като това е сериозен проблем, който ако не се отстрани би могъл да доведе до трайното удвреждане на бъбрека или дори до неговата загуба.
Какво представлява запушването на бъбрека?
Хидронефроза (от hydro – вода и nephros – бъбрек) е състояние, при което поради някакво запушване на уретера е нарушено нормалното оттичане на урината от бъбрека към пикочния мехур. Тя може да настъпи остро (изведнъж), да съществува от дълго време, а в някои случаи дори да е вродено състояние – още от раждането на детето.
Какви са оплакванията?
Оплакванията при хидронефроза много се различават от това дали тя настъпва внезапно (както например е при бъбречна криза) или когато е “стара” и персистира от дълго време – острата боли силно, докато старата, хронична хидронефроза или няма болки или пациентите усещат „тежест в кръста от време на време“.
При острата хидронефразя, запушването на бъбрека е съпроводено със силна болка в бъбрека, известна като бъбречна криза. Тази болка продължава от няколко дни до една, две седмици и в последствие изчезва. Интересното е, че изчезването на болката не означава и премахване на причината за запушването на бъбрека. В много случаи бъбрекът остава запушен, но тъй като липсват каквито и да е оплаквания, пациентите смятат, че са оздравели. Ако човек не потърси лекарска помощ в този период, запушването може да остане и с години и в един момент, при контроен преглед на бъбрека, се установява, че бъбрекът вече не работи – че е трайно увреден. Точно по тази причина е необходимо, дори след проведено лечение и при липса на оплаквания, да се извършват редовни профилактични прегледи и при нужда да се пристъпи отново към лечение. Още за бъбречната криза
Опасно ли е запушванено на бъбрека?
Хидронефрозата е напълно лечимо състояние и в ранните етапи не представлява опасност за пациентите. Много често хората смятат, че бъбрекът им ще се увреди безвъзвратно и дори, че ще се наложи извършване на хемодиализа. В действителност, ако запушването е от скоро, няма никакъв риск за състоянието на бъбрека, тъй като след премахване на причинителя на запушването, бъбрекът възвръща предишната си нормална функция. Необходимо е преценката да бъде направена от специалист уролог, който може да каже до кога може да се чака, кога и какво лечение е необходимо.
При продължително запушване постепенно бъбрекът започва да се уврежда, тъканта, която образува урината изчезва и след години може да се стигне до състояние, при което бъбрекът се видоизменя в голяма, кистично променена формация – торба, пълна с урина. В тези случаи вече нищо не може да бъде направено и тогава казваме, че бъбрекът е напълно увреден (вижте схемата по-горе с петте степени на запушване).
Какви са причините за хидронефроза?
Причините за запушването на бъбрека могат да бъдат различи и както вече казахме може да се касае дори за вродено състояние. Ето някои от най-честите причини за запушване на бъбрека:
- Бъбречно каменна болест. Това е една от най-честите причини. В тези случаи камъни от бъбрека тръгват да излизат, попадат в уретера и причиняват запушване и нарушение на функцията на бъбрека. Обикновено това е съпроводено със силна болка, която кара пациентите да потърсят неотложно медицинска помощ. В тези случаи хидронефрозата е напълно обратима и бъбрекът възстановява функцията си напълно. Лечението е свързано с изписването на лекарства (обезболяващи, антибиотици, билки), а при по-големи камъни може да се наложи разбиване с машина или лазер. Целта е отстраняване на камъка и възстановяване на дренажа на урина. Като спешна мярка тук може да се наложи поставянето на Стент „Double J“ – тънка тръбичка, която се поставя в уретера, свързва пикочния мехур и бъбрека и го предпазва от запушване. Още за камените в бъбреците
- Външно притискане: В тези случаи причини, които са извън органите на пикочоотделителната система (например вроден допълнителен артериален съд) водят до притискане отвън, изместват и стесняват уретера и предизвикват запушване. Много често тези състояние остават неразпознати, тъй като първото, за което се мисли при наличие на хидронефроза е камък. Ако не се направят допълнителни изследвания на момента (като скенер с контраст например), истинската причина може да остане неразпозната дори и с месеци. Принципът е, че при наличие на запушване на бъбрека винаги трябва да стане ясна причината за запушването – да се постави диагноза.
- Вродена хидронефроза: В тази група попадат вродени заболявания на бъбреците, уретерите и мехура. Ако не се провеждат редовните профилактични прегледи още след раждането, заболяването може да не се открие дори и до 30 – 40 годишна възраст, когато вече е късно за неговото лечение. Такива заболявния могат да бъдат: стеснение на прехода легенче уретер (изключително често), хидроуретер, връщане на урина от пикочния мехур към бъбреците, нарушения в броя или мястото, на което се намират бъбреците и др.
- Тумори на пикочния мехур: Много често те протичат безсимптомно особено в ранните си стадии. Обикновено единственият симптом е епизод на кръв в урината, който преминава сам без лечение и пациентите го игнорират. С напредване на процеса, туморът може да обхване и мястото, където урината се влива от уретера в пикочния мехур. В тези случаи бъбрекът се запушва, развива се хидронефроза. Най-често това настъпва постепенно, бавно и не е свързано със силна болка, обикновено само тежест и лека болезненост в кръста, а някои случаи и безсимптомно. Още за туморите на пикочния мехур
- Уголемена простата: В някои случаи уголемяването на простатната жлеза може да доведе до задръжка на урина както в пикочния мехур, така и в бъбреците. Това състояние се среща предимно при възрастните мъже, които имат проблеми с уринирането – тънка струя, затруднено уриниране, прекъсване на струята, недостатъчно изпразване на пикочния мехур. Задръжката на урина в пикочния мехур постепенно се пренася и към бъбреците и при едно контролно изследване се установява, че бъбреците са запушени. Характерното тук е, че запушването обикновено е и в двата бъбрека и настъпва бавно и без никакви симптоми, а не както при бъбречната криза – внезапно и болезнено.
Лечението включва поставянето на катетър като спешна мярка и в последствие операция на простатната жлеза. Подобен е и механизмът на запушване на бъбреците при рака на простатата. В много случаи той се развива по същия начин както доброкачественото уголемяване на простатата и откриването му изисква насочено търсене и редовни профилактични прегледи.
- Сраствания след операция: Всяка оперативна интервенция е свързана с разрастване на съединителна тъкан след това. В действителност това е единственият начин, по който зарастват тъканите. Ако раната е на кожата се образува белег, но ако нараняването след операция е по-дълбоко се образува съединителна тъкан, която може да обхване част от пикочните пътища, да ги притисне и да наруши нормалното оттичане на урина. Бъбрекът се запушва. Подобни сраствания най-често възникват след гинекологични операции, чревни операции, като на практика всяка оперативна намеса в близост до пикочния мехур или уретерите може да доведе до възникване на подобни сраствания. Проведена следоперативна лъчетерапия влошава допълнително дренажа на урина. В тези случаи след доказване на проблема се налага възстановяване на нормалото оттичане на урина, което може да стане с поставянето на DJ – stent, операция, а в някои случаи дори дрениране на бъбрека през кожата – т. нар поставяне на нефростомна тръбичка.
Съществуват още много заболявания, които водят до запушване на бъбрека, като най-важното при прегледа е да се установи точната причина, за да може да се проведе подходящо лечение.
Как да разберем дали имаме хидронефроза?
Запушването на бъбрека се установява при рутинния преглед при уролог. Много често само оплакванията на пациентите могат да насочат уролога към диагнозата хидронефроза. Задължтелно е извършвнето на ехография на бъбреците и пикочния мехур (при добре изпълнен мехур).
- Ехографията е бърз и безвреден метод, който дава информация на момента за това дали има или не запушване на бъбреците. Трябва да се знае, че запушването на бъбрека само по себе си не е диагноза, трябва да се търси истинската причина за запушването. В някои случаи само ехографията може да се окаже недостатъчна и да се наложи извършване на допълнителни изследвания като:
- Рентгенова снимка на БУМ (Бъбреци Уретери Мехур). Това е рентгенова снимка без контраст, която се извършва в отделенията по образна диагностика. Тя дава информация за наличие на рентгено позитивни камъни – такива камъни, които се виждат на рентген. С нея не можем да видим заболявания на пикочния мехур или бъбреците. Когато към изследването се добави контраст (Венозна урография) се получават данни за това, как бъбреците отделят контраста, дали има запушване и къде точно е стопът на урина. При изпълване с контраст на пикочния мехур могат да се видят въртешните му контури и дали има някакви дефекти по тях.
- Скенер. Това е едно от най-добрите изследвания, които дават много информация за състоянието на бъбреците, наличието на камъни, тумори или други заболявания. При неясна причина за хидронефроза е задължително провеждане на скенер. Много често хората се притесняват от облъчването, контрастната материя и дори от цената на изследването, но в действителност много по-важно е да бъде поставена правилна диагноза, защо зад едно леко запушване на бъбрека може да се крие опасно заболяване. Сходно изследване на Компютърната Томография (Скенер) е и Ядрено Магнитния Резонанс. При него отсъства рентгеновото облъчване, но приложението му е ограничено при пациенти, които имат метални импланти или шини.
- Бъбречна сцинтиграфия: Това е изследване, което дава точна информация за функцията на бъбрека. Чрез бъбречната сцинтиграфия можем с точност да кажем (в проценти) колко реално работи един бъбрек, което помага при вземането на решение, дали да продължим с лечението или вече бъбрекът е напълно увреден.
Можем ли да предотвратим запушване на бъбрека?
Както става ясно, много е трудно, дори невъзможно, човек да предотврати запушване на бъбрека. Обикновено то се дължи на състояние, което не зависи пряко от действията на човек. Когато се касае за образуване на камъни в бъбреците се препоръчва прием на повече течности и движение. Това което може да се направи е човек да не остава безучастен към здравето си – да се провеждат редовни профилактични прегледи и при установена хидронефроза лечението за бъде продължено до край.
Как се лекува?
Тъй като запушването на бъбрека не е заболяване, а е знак или резултат от друго заболяване, с изключителна важност е да се установи точната причинина. Лечението може да бъде разделено на две важни части: Първо – осигуряване на нормален дренаж на бъбрека (отпушване на бъбрека) и Второ – лечение на самата причина (камък, тумор, вродено заболяване). Двете стъпки са еднакво важни, като целта е запазване на функцията на бъбрека, преди той да е увреден напълно.
За преглед и ехография на бъбреците при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията: Д-р Валентин Йотовски – уролог,
Урологичен център „Д-р Василев“, София