Мнозина биха се учудили, но увеличената простата е почти толкова обичайно състояние за един мъж над 60 години, колкото и това да има бяла коса или бръчки по лицето. Но това е така. Доброкачествената простатна хиперплазия (ДПХ) – какъвто е медицинският термин на увеличената простата – е част от процесите в мъжкото тяло свързани със стареенето на организма. С напредването на годините клетките на простатата се разрастват и увеличават обема си, което води и до уголемяване на размера на този мъжки орган.
Смята се, че при мъжете над 60 години 50% са засегнати от това състояние, а на 90 години цифрата може да достигне до над 80%!
Преди да разгледаме подробно симптоматиката и възможните терапии на увеличената простата е много важно да посочим категорично, че това е състояние, което няма нищо общо с рака на простатата – двете са абсолютно различни болести, едното не води до другото и обратно.
Какво представлява ДПХ?
Простатата е разделена на две зони – централана и периферна. Нарастването на жлезата става постепенно, в течение на много години и започва от клетките разроложени около уретрата (т.нар. централна зона). Уголемяването на органа постепенно започва да стяга като маншон уретрата и да пречи на нормалното уриниране.
Както казахме ДПХ няма нищо общо с рака на простатата, който се развива в т.нар. периферна зона, но все пак, това не изключва възможността двете заболяванеия да протекат едновременно. Затова специлистите уролози следят и двете части на простатата – централната за хиперплазия и периферната за рак.
Тук е мястото да утчоним, че според много учени ДПХ дори не е заболяване, а състояние. Теоритично, ако ДПХ се развиваше в периферната зона и не притискаше уретрата, хората нямаше дори да знаят за това заболяване.
Защо се увеличава простатата?
Причините за развитието на аденома на простатата все още не са напълно изяснени. Простатната жлеза се състои от два вида жлези – периуретрални (разположени около уретрата) и периферни, които практичестки изграждат простатната жлеза. Аденомът на простатната жлеза, представлява доброкачествено, хиперпластично (т.е. увеличаване на броя) разрастване на периуретралните жлези, от където идва и името – доброкачествена простатна хиперплазия. Размерът на простатата прогресивно нараства, за сметка на периуретралните жлези и от нормалните 20 може да достигне до 100 и повече куб.см.
Какви са симптомите?
С увеличаването си простатната жлеза започва да притиска уретрата (каналчето, което отвежда урината) и да затруднява изпразването на пикочния мехур. Това е основната причина за оплакванията, които имат мъжете с ДПХ.
Проблемите с простатата са много разнообразни и съществуват две големи групи симптоми (тези на трудното уриниране и тези на честото уриниране), които в различна степен се проявяват при отделните пациенти самостоятелно или зедно:
Симптоми на запушване или такива свързани със затруднено изпразване на пикочния мехур, следствие на увеличената простата, която се явява своеобразва запушалка на пътя на урината. С течение на времето и нарастването на простатата, мускулатурата на мехура, започва да се „бори“ с все по-голямото съпротивление, за да се евакуира урината от него:
- Изтъняване и отслабване на струята – много често срещан симптом. С увеличаване на възраста струята постепенно „стига до обувките“.
- Трудно започване на уринирането – често се налага мъжете да се напъват или да пускат водата на чешмата.
- Задръжка на урината – асоциира се с чувсвто на недоизпразване на пикочния мехур след уриниране. В мехура започва да се задържа урина, която си е с постоянно количество след всяка микция. Това количество се нарича остатъчна урина е един от показателите, с които се измерва тежеста на заболяването.
- Напъни по време на уриниране.
- Прекъсване на струята.
- Ретенция – невъзжможност за уриниране. Ако става постепенно, с увеличаване на количеството остатъчна урина, се нарича хронична ретенция. Ако това настъпи рязко, се стига до пълна невъзможност за уриниране, нарича се остра ретенция, и се налага поставянето на уретрален катетър.
Симптоми на съхранение на урината или честото уриниране
Това са група симптоми, свързани с увреждане на стената на пикочния мехур. По време на уриниране пикочния мехур участва активно в процеса и с помощта на мускулните си влакна се свива и изгонва урината. Когато уретрата е запушена от увеличената простата, на пикочния мехур се налага постоянно да работи срещу все по-голямо и по-голямо съпротивление, за да може да се изпразни. Подобно на културистите, които тренират с все по-големи тежести, така и стената на мехура става все по-дебела, но паралелно с това, настъпват и други промени. В нея има голямо количество рецептори, с които мозъкът получава информация за количеството урина, което се е събрало в мехура. При напълване се включват сложни процеси, с които човек разбира, че му се ходи „по малка нужда“. Когато стената промени структурата си, този цикъл на пълнене и изпразване се разстройва и мехурът запова “да не понася“ урината в него. Това е причината за другата голяма група оплаквания – симптомите на съхранение на урината:
- Често уриниране – най-често през деня човек започва да ходи през по-малко от два часа до тоалетната и да уринира по малко.
- Императивни позиви – това са позиви за уриниране, които не търпят отлагане. Страдащият има чувството, че ако на намери тоалетна, ще се изпусне.
- Нощно уриниране – един от най-мъчителните симптоми – на някои болни им се налага да уринират по няколко пъти през нощта. Пикочният мехур подава сигнали на мозъка, че е пълен и буди болния.
Усложнения от увеличената простата
При напредване на процесите в пикочния мехур постепенно се увеличава количеството на остатъчната урина. Това означава постоянно наличие на урина в мехура, с което се уврежда неговата „самоотмивна“ функция. Основните усложнения са честите инфекции, образуването на камъни в пикочния мехур, задръжка на урина в бъбреците. Последното уврежда тяхната функция и може да доведе до бъбречна недостатъчност. Вижте видеото
Кога да отида на преглед?
Липсата на симптоми не бива да успокоява мъжете, че няма риск от проблем с простатата, защото освен обичайното възрастово увеличение, простатата може да бъде засегната и от друга много сериозна болест, а именно рака на простатата, който протича бавно, подмолно и без никакви симптоми. Това е причината, ежегодния преглед на простатата да се препоръчва за всички мъже над 50 години, без значение дали имат или нямат оплаквания, защото ракът на простатата е коварна болест и само диагностициран навреме (най-често когато още няма оплаквания) може да бъде излекуван напълно. „Загубата“ на 15 минути, един път в годината, дори и да нямате оплаквания, би могла да ви помогне в бъдеще.
Какво представлява прегледът на простатата?
За много мъже прегледът на простата се свързва с бъркане в дупето, което е причина за излишен срам и страх. Действително това изследване не е отпаднало, но се налага все по-рядко, тъй като съвременната урология разполага с нови и модерни методи за диагностика на болестите на простатата като:
- Ехография, с която можем да видим не само жлезата, но и пикочния мехур и бъбреците
- Урофлоуметрия – изследване, с което определяме скоростта на струята и степента на затрудненото уриниране
- Микробиологични изследвания, за търсене на ифекции и простатит
- Изследване на туморен маркер за простата PSA
Предимствата на Урологичен Център „Д-р Василев“
Урологичен Център “Д-р Василев” е оборудван с най-съвременена апаратура за пълна образна и функционална диагностика на простатата – Mindray DC-40 – 3D/4D ехографски апарат, урофлоуметър, флексибилен HD видео цистоскоп. Диагностицира с най-голяма точност състояния като увеличена простата, камъни в бъбреците, проблеми с пикочния мехур и мъжката полова система.
Основно правило за екипа ни от високо-квалифицирани специалисти уролози са прецизността и вниманието към всеки пациент, защото индивидуалният подход е ключов за правилното лечение.
Каква е целта на прегледа?
Наличието на увеличена простата не означава задължително започване на лечение, още по-малко пък операция! Водещи са оплакванията на пациента и дали те са толкова силни, че да нарушават неговото качество на живот. Без значение колко е голяма простатата, ако мъжът няма оплаквания то тогава най-вероятно няма да има нужда от лечение. Точно тук е ролята на опитния уролог, който да се ориентира в проблемите на конкретния пациент и да прецени дали трябва лечение и какво – билки, лекарства или операция. Разбира се обикновено оплакванията са пропорционални на големината на простатата, но не са рядкост случаите когато мъже със значително увеличени жлези нямат никакви проблеми. Тук е и смисъла на ежегодните прегледи, при които се проследява състоянието, вижда се дали има нарастване на простатата и симптомите, като се определя и риска от наличие на рак. Едва след като се ориентираме в тежестта на оплакванията, състоянието на простатата, пикочния мехур и бъбреците, след изследване на туморния маркер PSA може да кажем кое би било най-подходящото лечение за конкретния пациент.
Лечение на увеличена простата
Обикновено пациентите търсят лекарска помощ по повод на техните оплаквания с уринирането, а не защото имат увеличена простата и това е нормално. Именно симптомите и оплакванията, които нарушават качеството на живот на мъжете в напредлана възраст са мотивацията, която ги кара да се консултират с уролог. Затова лечението на доброкачествено увеличената простата би трябвало да бъде комплексно и симптомо-ориентирано, т.е. към облекчаване на проблемите с уринирането (т.нар. Симптоми на Долните Пикочни Пътища), а не само базирано на това дали простата е увеличена или не.
Има случаи, в които увеличението е голямо, но оплаквания почти няма и обратното – пациенти с малки простати имат силно нарушено качество на живот.
Както казахме, това е по-скоро състояние, а не заболяване и уголемената простата категорично не означава операция на всяка цена. В зависимост от симптомите, тежестта им и наличните усложнения, лечението може да бъде различно, като за всеки метод има контретни показания.
Активно наблюдение
Активното наблюдение се предпирема в случаите, когато симптомите са леко изразени и не влошават качеството на живот. Това е активен процес от страна на лекаря и пациента, при който се извършват периодични прегледи с оценка на симптомите, обучение на болния, промяна в някои навици, изследвания на кръв и урина и др.
Ако имате доброкачествена хиперплазия на простатата, най-вероятно вашият уролог ще ви посъветва да намалите алкохола и кофеина, да увеличите количеството на приеманите течности през деня за сметка на тези вечерно време, да се стараете да изпразвате пикочния мехур докрай по време на уриниране. Друга техника е да се опитвате да отлагате максимално позивите за уриниране и по този начин да тренирате мехура си. Така той ще поема по-голямо количество урина без да с ви „гони към тоалетната“.
Медикаментозно лечение
Алфа – 1 блокери – първа линия на лечение.
Алфа – 1 блокерите действат специфично върху рецепторите в гладките мускули на простатата, като отпускат простата и по този начин намаляват стеснението на уретрата и улесняват уринирането, като подобряват дебита на урината. Те са подходящи при пациенти с преобладаващи симптомите на изпразване. Характерно за тях е, че те действат бързо – в рамките само на няколко дни. Подходящи са като единствена терапия при мъже с леко изразени симптоми и леко увеличена простата.
Инхибитори на 5 – алфа редуктазата
Тези медикаменти подтискат действието на тестостеронът върху простатната тъкан. Известно е, че мъжките полови хормонии, в частност тестостеронът, са основна причина за нарастване на простатата. ДПХ не се среща при евнуси и кастрирани мъже. Тези медикаменти се препоръчват при мъже с изразени симптоми на изпразването и силно увеличена простата. При тях може да се очаква намаляване на простатната тъкан, но след по-продължително лечение – 6-12 месеца. Все по-често тези медикаменти се предлагат в комбинация с алфа болкери.
Анти-мускаринови препарати
Действат на определени рецептори в пикочния мехур като намаляват спазмите и подобряват тонуса. Това е причина да се използват при хора с преобладаващи симптоми на съхранение на урината – често уриниране, неотложни позиви, нощтно ставане и т.н.
Оперативно лечение на умеличената просатата
Когато обаче увеличената простата започва да създава сериозни проблеми на пациента (ретенция на урината, възпаление, кръв в урината и др.), се налага оперативно лечение. За всеки мъж и неговите близки „операция на простата“ звучи страшно, но съвременните лазерните методи са много по-щадящи за пациентите и позволяват ефективно и безкръвно отстраняване на увеличената простата, при минимален болничен престой и риск от усложнения.
И в действителност, в сравнение с класическата операция, при която има разрез, дълъг престой в болница, носене на катетър, болки и дълго възстановявена, модерните безкръвни методи предоставят редица предимства:
- Почти безкръвно и бъзро отстраняване на простатата
- Много нисък риск от усложнения – инконтиненция, инфекции, кървене
- Много кратък болничен престой и носене на катетър – средно 1 ден
- Запазване на сексуалната функция
Безкръвните операции – златен стандарт в съвременната медицина
Въпреки че всички специалисти уролози са единодушни, че безкръвните операции са не само настоящето, но и бъдещето на медицината, все още няма универсална техника, която да е приложима при всички клинични случаи. Съществуват различни безкръвни техники, при които могат да се изключително успешно се използват ток, плазма или лазери. Все още, златният стандарт е т.нар. трансуретрална резекция на простатата (или съкратено ТУР-П).
Това е най-използваната в световен мащаб техника и все още се определя като „златния стандарт“ за безкръвно лечение. При нея се използва специален инструмент, с който през уретрата с помощта на ток или плазма, жлезата се нарязва на малки парченца и по-този начин се премахва стеснението на канала. Съвременната разновидност на ТУР-П са лазерните операции, при който вместо електрически ток се използва лазер. Основното предимство на лазерите е че с тях могат да бъдат третирани по-големи от 100-120 куб. см простати, което би било много трудно да се направи с ТУР-П.
Изборът на лечение зависи изцяло от опита и преценката на лекуващия лекар. Затова е важно, когато ви предстои операция на простатата да се интересувате не само от “машината”, която ще оперира, но и от човека, който ще я направлява. Лазерите не са нищо повече от „модерни скалпели“ и не работят сами. Колкото и да са напреднали технологиите, най-важният фактор в операцията все още си остава ръката на уролога, който го държи.
Видове лазери за операции на простатата
Лазерът предствалява насочена едноцветна светлина, която пренася голямо количестно енергия. Но всички лазери не са еднакви и имат различен ефект върху тъканите, който се определя от 3 основни фактора:
- дължината на вълната, т.е. цвета на лазера
- как енергията се обсорбира от тъканите – дали от водата в клетките или от хемоглобина
- дълбочина на проникване
Така, в зависимост от тези фактори едни лазери са подходящи за рязане, други за изпаряване, трети за изпичане. Накратко казано, все още няма „универсален“ лазер, като всеки вид си има своите предимства, недостатъци и съответно предназначение – лечение на простата, разбиване на камъни и др.
Холмиум лазер
Holmium лазерът (дължина на вълната 2140 nm) изпарява тъканите и е с ниска прониквателна способност – 0.4 мм, като по този начин се избягват проблемите на използваните преди години неодимови и диодни лазери. В момента това е най-използваният лазер за т.нар. лазерни операции на простатата, тъй като дава отлични възможности за извършване на т.нар. енуклеация на простатата и лечение на много големи жлези с обем над 120 куб. см.
Тулиум лазер
Новата дължина на вълната на тулиум лазера (като тази на Cyber TM ™ лазера – 2013nm) от много специалисти се определя като най-подходящата за лечение на увеличена простата. Този лазер изпарява еднакво добре, както силно, така и слабо кръвоснабдени тъкани, тъй като енергията от лазера се обсорбира изцяло от водата. В същото време осигурява много ефективен контрол върху кървенето, но е много по-мощен и с него могат да се вапоризират много големи жлези. Прониквателната способност в дълбочина е много малка, под 2 мм и риска от коаголационна некроза – много нисък. Всички тези характеристики правят този лазер еднакво подходящ както за вапоризация, енуклеация или вапо-резекция на простатата.
Зелен лазер
Другият често използван и предпочитан съвременен лазер е КРТ лазерът, или т.нар “зелен лазер”. Зелената светлина (532 nm) на KPT лазерите се абсорбира изцяло от хемоглобина в клетките, който се нагрява и така изпарява тъканите при много ниска прониквателна способност (0.1 мм). Това е причината зеленият лазер да вапоризира много ефективно високо-кръвоснабдените тъкани, докато при по-малко кръвоснабдените тъкани ефектът е по-скоро изпичане (коагулация). Този лазер е подходящ както за вапоризация (изпаряване) така и заенуклеация на простатата, но основният му недостатък е, че е изключително скъп за експлоатация и цената на процедурата с него е много висока.
Отново най-важното!
Доброкачественото увеличение на простатата не е тежко заболяване, но симптомите могат да доведат до промени в качеството на живот на по-възрастните мъже, които се отразяват физическо и емоционално на болните. Честото ставане през нощта и нарушаването на съня е достатъчно неприятно състояние, което значително променя ритъма на човек. Добрият уролог е този, които може да проследи състоянието на своите пациенти и да избере най-добрият курс за лечение в зависимост от индивидуалните оплаквания и общото състояние на организма. И като всеки друг здравословен проблем, така и за ДПХ е важно пациентите да не отлагат консултацията със специалист или да прилагат самолечение. Съвременната медицина би могла да облекчи значително състоянието на всеки мъж, който потърси лекарска помощ навреме заради проблеми с уринирането в следствие на увеличена простата. А профилактичните прегледи при уролог веднъж в годината са задължителни за всички мъже над 50 годишна възраст.
За преглед и лечение на простатата при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Допълнителна информация за простатата и методите на лечение!
Автор на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София