Камъните в пикочния мехур са чест проблем и когато ги има, човек започва да се чуди какво представляват и защо са се появили. Започват и неприятните симптоми, като дискомфорт при уриниране, болка, често уриниране, а понякога и кръв в урината. В таза статия ще ви разкажем най-важното за камъните в мехура и най-вече какво представляват и кои са причините за тяхното образуване. А в края ще ви запознаем и с някои от най-модерните начини за лечение, така че прочетете цялата статия или изгледайте видеото към нея!.
Като уролози почти ежедневно се срещаме с пациенти, които имат камъни в мехура и почти винаги първия въпрос, който ни задават е “От къде и защо са се появили?!”. В тази статия ще отговорим на този въпрос, както и на други интересни факти, като например:
- Защо камъните в мехура са много по-чести при мъжете отколкото при жените?
- Защо възрастните мъже страда много повече от младите?
- И защо камъните могат да достигнат до огромни размери, без дори да ги усетим?
Ако всичко в пикочната система работи нормално, просто няма условия в нея да се образуват камъни. Проблемите започват, когато поради някаква причина, след уриниране, част от урината не може да бъде изхвърлена навън и остава в пикочния мехур – тоест има определено количество “Остатъчна урина” в мехура. Остатъчната урина всъщност е най-голямата предпоставка за образуване на камъни, тъй като веществата, които се намират в нея престояват по-дълго в мехура и имат време да се утаят и да образуват ядро от песъчинки.
Постепенно с месеците и годините тези песъчинки неусетно нарастват и не дават оплаквания и ако не се открият и лекуват могат да достигнат и до много големи размери! Рекордът ни е камък с диаметър 10 см и то при млад мъж, който дълго време дори не е подозирал за него!!!!
Причини за образуване на камъните в мехура
На първо място и причина номер едно е увеличената простата при мъжете.
Простата
С остаряването, след 60-70 годишна възраст при всеки мъж простатата започва да нараства и постепенно да притиска пикочния канал. Заради запушването на канала, за да се изпразни напълно, пикочния мехур трябва да се напъва все по-силно и по-силно и постепенно с годините започва да отслабва.
Накрая започва да губи сили и не може да изтласка цялата урина от него и в същност това е механизма да се появи нашия “виновник” от преди малко – а именно остатъчната урина! За това и възрастните мъжете страдат много по-често от камъни в мехура отколкото младите мъже, чиято простата все още е малка и жените, които пък изобщо нямат такава. И всеки уролог знае, че когато има възрастен пациент с камък в пикочния мехур, не е достатъчно да се премахне само камъка, защо реално причината е простатната жлеза.
И когато махнем камъка, без да лекуваме простатата, след половин или една година, пациентът ще се върне отново с НОВ камък в пикочния мехур.
А сега ще преминем към следваща причина т.нар. стриктури на уретрата и ще ви разкажем защо все пак младите мъже не са напълно застраховани от камъни в мехура.
Стриктури на уретрата
Сриктурите представляват стеснение или намаляване на отвора на пикочния канал, което отново води до затруднено уриниране, тънка струя и други оплаквания, подобни на оплакванията при увеличената простата. Тук разликата е, че такова стеснение на канала има не само при възрастни мъже, а може да се срещне и при млади хора, като най-честата причина са полово-предавани инфекции, като гонореята например. В тези случаи отново не е достатъчно да се лекува само камъкът, а да се открие и лекува причината за трудното уриниране.
Хронични инфекции
И последната причина, която ще спомена, не и на последно място по важност разбира се, са хроничните инфекции на пикочния мехур. И тук отново виновника е остатъчната урина, защо заради нея мехура губи възможността си да се самоизчиства от случайно попадналите в него бактерии. И реално когато имаме остатъчна урина, риска от развитие на чести, продължителни и трудно-лечими уроинфекции става много по-голям.
А инфекциите и бактериите променят киселинността и химичния състав на урината и са причина за “бързото” образуване и нарастване на камъните до огромни размери, почти колкото целия мехур – каквато е и причината за 10 см камък от преди малко. В тези случаи освен камъка, трябва да разпознаем и да лекуваме и инфекцията.
Разбира се съществуват и много други причини за образуване на камъни, но повече от 90% от случаите се дължат на трите, които ви казах до сега, а именно увеличената простата, стриктурите на уретрата и хроничните инфекции.
Независимо от причината за образуване изброени до тук остава открит големият въпрос, който всеки си задава, а именно „Как се лекуват камъните в мехура?!!!!“.
Лечение на камъни в пикочния мехур
На лечението на камъните ще се спрем подробно в друга статия, а тук съвсем накратко ще ви споменем само основните групи методи. Можем да ги разделим на две групи: Отворени операции, при които се отваря пикочният мехур и камъка буквално се извъжта от там. А втората група са модерните ендоскопски или “безкръвни”, както ги наричат пациентите методи. При тях, вместо да правим разрез на кожата и мехура, използваме естествените отвори на тялото (в случая пикочния канал – уретрата), за да достигнем и разбием камъка. Тези методи имат множество предимства, които ще ви демонстрираме подробно в следващата статия. Още за лазерното разбиване на камъни!
Съвети за камъните в пикочния мехур
В заключение ще кажем, че камъните в пикочния мехур са чести, но поради липсата на тежки оплаквания, най-често се откриват когато вече са достигнали големи размери. Такъв е и случаят с нашия пациент, който години наред не е и подозирал, че пикочния му мехур е изцяло запълнен от огромен камък. За да не се случва това е желателно всички мъже над 50г. да се проследяват редовно от уролог. Само по този начин ние можем да следим състоянието на простатата, на пикочния мехур и да реагираме навреме дори при леки отклонения.
Надявам се статията да ви е била полезна. Ако подозирате, че вие или ваш близък страда от този проблем – Не се колебайте, а потърсете лекарска помощ. И запомнете! Камъните в мехура винаги се лекуват по-лесно докато още са малки! Още за камъните в пикочния мехур!
Обадете се, за да запазите час за консултация на с уролог и лазерно разбиване на камъни на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автори на видеото и статията: Д-р Валентин Йотовски – Уролог