В тази статия ще ви кажем няколко полезни съвета за това, какво човек трябва да прави и какво да не прави, когато се налага да носи уретрален катетър. Тези съвети ще ви помогнат да го понася по-добре и да няма неприатни усещания, болки иили спазми и да води един нормален начин на живот. Прочетете статия и изгледайте и Видеото ни по темата, сигурни сме че ще ви помогнат да се чувсдтвате по-добре!
Кои са проблемите при носене на катетър?
В тази статия ще се спрем на четирите най-чести проблема, с които се сблъскват пациентите. Това са:
- Инфекциите
- Болките и спазмите
- Изтичането на урина покрай катетъра
- Носенето на самия катетър и ограничаване на движението
Как да се предпазите от инфекция?
Най-честият риск при носене на катътър са инфекциите!
Ако трябва да ги степенувам, на първо място ще сложа рискът от инфекция. Катетърът е чуждо тяло и е входна врата за бактериите, които проникват много лесно. Нормални бактериите не могат толкова лесно да проникнат в пикочния мехур. За да намалим риска можете да спазвате следните препоръки:
- Почиствайте катетъра по 2 пъти на ден с кислородна вода, мокри кърпички или Braunol. Така се отстранят тези зацапвания, които се наслагват по време на носенето на катетъра. Също така трябва да се поддържа хигиена и на околната генитална област разбира се.
- Пийте повече течности, така урината измива бактериите и не се застоява дълго в мехура.
- Сменяйте торбичките на 1 или на 2 дена, тъй като те също могат да бъдат източник на инфекции.
- Сменяйте катетъра според препоръките – на всеки 30 дни за обикновените латексови катетри или на 2 месеца ако носите силиконов катетър.
Какво да правите при болки и спазми?
Често първите дни след поставянето на катетър има спазми и леки болки! Това е очаквано, тъй като катетъра е чуждо тяло и дразни уретрата и пикочния мехур. Това създава този дискомфорт, който обаче продължава 2-3 дни и след това пациентите почти не усещат катетъра. За да облекчите тези неприятни усещания, можете да пиете спазмолитици No-Spa, Sposmalgon и др. Ако болките обаче продължат, най-вероятно има друг проблем (например инфекция) и Ви препоръчваме да се консултирате с уролог.
Защо катетъра пропуска урина покрай него?
Това е много чест въпрос. Има няколко причини:
Може да се дължи на спазми на пикочния мехур. Катетъра е чуждо тяло и организмът иска да го изхвърли и предизвиква спазми на мехура – тогава изтича и урина покрай катетъра. Ако увивате и усуквате катетъра – също може да има спазми. Това не означава, че катетъра е запушен или не е на мястото си.
Друга причина може да е самото запушване на катетъра, тогава урината не изтича през катетъра, а покрай него. Това се случва найчесто когато сте пресрочили годността (така да се каже) на катетъра. Така че не бързайте да си вадите заключение, че катетъра не е поставен добре или е запушен. Научете още за катетрите!
Какво да правим с катетъра докато сме в движение?
Не увивайте катетъра и торбата прекалено много, докато ги носите в бельото. Така катетъра се запушва и урината не може да изтича в торбата. Това може да е една от причините да имате спазми или да се случва изтичане на урина покрай катетъра.
Друг съвет, който мога да ви дадем е да не повдигате катетъра и торбата на катетъра над нивото на пикочния махур. Защо? Защото тръбичката е отворена и урината може да тече двупосочно. И когато вече е излязла от пикочния мехур, не е хубаво да връщаме обратно урина по тръбата като повдигаме високо уринаторната торбичка.
Има специални тапички, които могат да се поставят на мястото на уринаторната торбичка и да запушват катетъра. Така докато сте в движение или навън, уринаторната торба няма да ви пречи. Също така се тренира и пикочният мехур да се пълни с урина и да се изпразва когато имате позив. Защото ако стоите дълго време с уретрален катетър без да го тренирате, той се уврежда и когато махнете катетъра, той вече не може да изпълнява нормално функцията си и се появяват проблеми с уринирането.
Колко време трябва да се държи един катетър?
Когато е постоянен катетър – хубаво е да се сменя веднъж месечно. Защото с времето катетъра става източник на инфекция, започва да се запушва и предизвиква неприятности. Така че ако се налоага вие или ваши близки да носят постоянен катетър – трябва да се сменя веднъж месечно.
Има естествено още много неща които могат да се кажат за катетъра. Ако се нуждаете от съвет по-долу може да намерите нашите координати, за да се свържете с нас.
Ние, в Урологичен център „Доц. Василев“, вярваме, че всеки мъж заслужава най-доброто за здравето си. Предлагаме на нашите пациенти разнообразие от урологични дейности и разполагаме с най-съвременна и прецизна техника за диагностика на проблемите с простатата.
За преглед при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Доц. Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Допълнителна информация за простатата и методите на лечение!
Автори на статията:
Урологичен център „Доц. Василев“, София
Здравейте,имам везико-вагинална фистула 2мм в следствие на хистеректомия.В момента съм с катетър ,който ще нося още 10дни,общо с него ще съм 30дни.Ако след това не се е затворила фистулата трябва ли операция?Ще имам ли проблем с уринирането от дългото носене на катетър?
Здравейте Десислава Тасева,
Ако не се е затворила фистулта е възможно да се наложи оперативно лечение. Принципно не трябва да имате проблем от носенето на катетъра, но не е изключено да се появи такъв.
Успех!