Какво имаме в предвид с термина трудно уриниране – това са слабата струя, тънката струя, прекъсването на уринирането или чувството за недоизпразване на пикочния мехур или напъването, за да започне уринирането!
Кои са най-честите причини за трудното уриниране!?
Всъщност това е един от най-честите симптоми в урологията и той може да се дължи на различни болести и причини, които са много различни при мъжете и жените!
Въпреки, че при жените също се среща трудно уриниране (както ще стане ясно в края на видеото), мъжете са тези който си патят много, много по-често от този проблем, за това, уважаеми дами, моля да ни извините, но в това видео ще започнем първо с мъжете!
На какво се дължи тази разлика между мъжете и жените!?
Мъжката уретра за разлика от женската е много по-дълга, по-тясна и по-крива и съответно вероятността да се получи някакво запушване и стеснение е много по-голяма и става много по-лесно отколкото при жените, при които както виждате на картинката каналчето е право, късо и дебело.
Освен това каналчето на мъжа преминава през простатата – това е простатата и както виждате уретрата преминава директно през нея, а с напредване на възрастта, след 60-70 годишна възраст, простатата започва да нараства (снимка на ДПХ) и започва да притиска каналчето.
За това ще разгледаме по отделно причините за трудното уриниране при младите и при стари мъже!
Да започнем с младите мъже!
При тях най-често трудното уриниране се дължи на инфекция, която засяга уретрата и съответно наричаме уретрит, на простатата – съответно простатит, а понякога и двете едновременно. Най-често това са полово-предавани инфекции – гонорея, трихомоназа, Е. Coli, E. Faecalis и др, (кадри от ipad) които водят до възпаление и оток (т.е. подуване) на уретрата или простатата, което пречи и затруднява излизането на урината.
Много типично инфекциите са съпроводени с парене, болки по време на уриниране или еякулация, зачервяване на каналчето или пък с изтичане на секрет от него. Често има болки в областта между тестисите и ануса или над симфизата.
Обикновено след подходящо антибиотично лечение, което понякога може да продължи и по-дълго 21, 28 дори и повече дни, инфекцията преминава напълно без да има трайни последствия от нея. Понякога обаче мога да се получат усложнения като стриктури на уретрата или хроничен простатит.
Стриктурите представляват стеснения на каналчето на местата, където то е било засегнато от инфекцията и там лигавицата на уретрата вече не е мека и еластична и става твърда и корава (представете си същото – все едно белега на кожата). Тези стеснения се развиват до няколко месеца след прекараната инфекция, като съответно уринирането започва да става все по-трудно и с по-тънка струя.
Другото усложнение е т.нар. хроничен простатит, който представлява недоизлекувана остра инфекция на простатата – т.е. в простатата е останало известно количество бактерии, които периодично – през периоди от няколко месеца “се активират”, простатата се възпалява отново и предизвиква париодични болка, дискофорт и трудно уриниране. Още за хроничния простатит!
Трудно уриниране при възрастните мъже!
Всъщност, простатата се оказва един сериозен “пакостник”, както за младите, така и за възрастните мъже, защото с напредване на възрастта след 50-60-70 годишна възраст, тя постепенно започва да нараства, състояние което наричаме – ДПХ, която е най-честата причина за трудното уриниране при възрастните мъже.
ДПХ е съкращение от Доброкачествена Простатна Хперплазия, което дума по дума означава Доброкачествена, т.е. не е ракова и не е страшна, простатна… си е простатана, а хиперплазия означава нарастване на броя на клетките в нея.
С течение на годините тази зона на простатата започва да расте и да притиска уретрата, което започва да затруднява преминаването на урината през нея. На това се дължат и симптомите на ДПХ – тънката струя, нощтното уриниране, което е много типично, прекъсването на струята и други, като с времето простатата започва да става все по-голяма, а симптомите по-силни. Още за увеличената простата!
И така, преди да продължим с причините при дамите, нататък да обобщима накратко казаното до тук – при младите мъже, най-често трудното уриниране се дължи на остри инфекции на уретрата и/или простатата, стриктури на уретрата или хроничен простатит. При възрастните мъже над 60-70 години това е ДПХ.
За разлика от мъжете, женската уретра е права, къса и по-широка, а и при жените няма простата, която да нараства с годините, така че те изключително рядко страдат от уретрити и стриктури на уретрата. От дрга страна обаче, късата и широка уретра улеснява влизането на бактерии в пикочния мехур и това е причината жените да страдат от цистит – т.е. инфекция на пикочния мехур и той е толкова чест, че едва ли има жена, която да не го е имала поне веднъж!
Той протича много типично с парене, често и мъчително уриниране, като много често има и кръв в урината. Всъщност при цистита нямаме типичното трудно уриниране, а по-скоро фалшиви и мъчителни позиви за уриниране, предизвикани от контракциите на възпаления пикочен мехур. Въпреки че е много неприятен, циститът категорично не е “страшна” болест и се лекува бързо и лесно с антибиотици, без да крие някакви рискове, като често симптомите отминават няколко часа след приема на първата таблетка антибиотик! Още за цистита!
Какво да правите ако имате трудно уриниране?
Най-добре е да посетите специалист-уролог, тъй като без преглед и доплнителни изследвания, трудно може да се каже каква е причината за проблемите! Най-често прегледа не страшен или болезнен, като се извършва ехография на простатата, пикочния мехур и бъбреците, за да видим дали всичко е наред с тях. Другото ценно изследване е урофлоуметрията, която видяхте в началото на видето. Тя не е старшна и при караме пациента се изпикава в уреда и по-този начин виждаме и обективизираме до каква степен е затруднено уринирането и се ориентираме за причината.
При подозрения за инфекция, назначаваме микробиология на урина, еякулат или секрет от уретрата, за да установим конкретния бактерии или причинител и съответно да изберем най-подходящия антибиотик.
Как се лекува трудното уриниране?
Инфекциите, т.е. уретрита, простатита и циститът се лекуват с антибиотик – за съжаление няма друго средство, което да убива бактериите, като вашия лекар ще определи кой конкретен антибиотик, в каква доза и за колко време, според вида на инфекцията и тежестта и.
Стриктурите на уретрата най-често се лекуват оперативно, което става през канала т.е. “безкръвно” и целта е да се разцепи тесния участък.
Що се отнася до ДПХ при възрастните мъже – На първо място използваме лекарства, които отпускат мускулите в простатата и така намаляват притискането на уретрата и съответно симптомите.
При по-тежките случаи може да се наложи хирургично лечение, с което отстраняваме но на тях съм се спрял по-подробно в друга статия. Още за лечението на трудното уриниране!
За финал искам да кажа, че трудното уриниране може да се дължи на разнообразни причини и и целта на тази статия беше да ви запознаем накратко с тях.
А ако сте научили нещо от нея, моля харесайте я и я споделете на своите близки и приятели, защото всички имаме полза от малко допълнителна медицинска информация. А ако имате въпроси, не се колебайте да ни пишете долу в коментарите, ще се постараем да ви отговорим максимално бързо и изчерпателно!
Обадете се, за да запазите час за консултация на с уролог или цистоскопия на тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Автор на статията: Д-р Васил Василев – Уролог
На 38 г съм от 7 или 8 месаца има проблем с уриниране то то трудно с напъвания изпих една торба с антибиотици куп изследвания направих дриги синтоми с урениране то напъване с слаба струя и чувството за неизпразване на пикочния мехур все още нямам поставена диагноза обеколих всички лекари в Стара Загора спа по 5 часа на ден мъки големи
Здравейте Станислав,
Причините за това трудно уриниране могат да бъдат много и различни. Те могат да се дължат на тежка инфекция, стеснение на канала, стеснение на мехурната и шийка и други ред причини. За да поставя точна диагноза е необходимо да ви прегледам.
Успех!
Здравейте,
на 39 години съм и имам проблем с уринирането .Като отида на тоалетна ,седя по 5 минути и все имам чувството ,че има още ,ставам и пак сядам и изтичат няколко капки,когато уринирам леко изправна изтича повече течност от колкото като съм седнала.Бях на уролог ,на гинеколог и никой не може да разбере какво ми е.Само да добавя че живея в Германия.
Благодаря предварително
Здравейте Мария,
Необходимо е да ви прегледам за да поставя диагноза. Причините за това състояние са различни. Необходимо е да се направят и някои изследвания. За съжаление по интернет няма как да ви предпиша терапия.
Успех!
Весела Коледа!Бъдете здрави и благословени! Въпросът ми касае млад мъж на 19 г. От около 3 месеца се оплаква от трудно изпразване на мехури. От изследванията се изключиха инфекции. Има ок 30 мл. остатъчна урина. След тоалетна има усещане за неизпразнен мехур, какъв би могъл да е проблема , засега няма диагноза.
Здарвейте Ели Димтрова,
Трудно е да постовя диагноза без преглед, но е възможно да има стеснение на мехурната шийка или стеснение на канала след като се изключва инфекция, но е възможна и друга причина. Моят съвет е да си запазите час за преглед.
Успех!