В днешната статия ще ви разкажем м накратко най-важното за катетрите – какво представляват, кога се налага да се слагат, и дали са чак толкова страшни колкото си мислят пациентите!?
Изгледайте ВИДЕОТО за уретралния катетър, в което Д-р Йотовски разказва най-важното за катетрите и ще ви даде ценни и полезни съвети за тях!
Катетрите са тънки тръбички, направени от мек силикон и с дебелина около 6-8мм, които се поставят в пикочния мехур и служат за отвеждане на урината навън, в случаите, когато уринирането е затруднено или невъзможно. Така единия край на катетъра остава в пикочния мехур, а другия край излиза свободно навън през канала и през него изтича урината. Към този край се закача торбичка за урината или пък се запушва със специална тапичка, за по-голям конфорт и свобода при ходене и движение.
Няма човек, който да иска да му бъде сложен катетър! Но за съжаление, най-често това се налага в два случая. На първо място при оперативна интервенция, когато човек е в упойка и съответно не може да уринира спонтанно. Обикновено това трае е за няколко дни и след раздвижване – катетъра се сваля. Другата най-честа причина е при възрастните мъже, с напреднали проблеми от увеличената простата, който не могат да уринират спонтанно.
Казано накратко – катетрите се слагат в пикочния мехур, когато самостоятелното уриниране е невъзможно. Това понякога е спешна манипулация, която възстановява нормалното функциоониране на бъбреците!
Боли ли слагането на катетър?
Разбира се, това не е най-приятната манипулация и всеки би предпочел да уринира по естествен начин, но обикновено слагането на катетъра става бързо и без болка. Използваме специална упойка под формата на гел, която обезболява пикочния канал. Усеща се леко дразнене, дискомфорт, но той е за кратно – за няколко минути. В последствие, тъй като катетъра е направен от мек силикон, той не предизвиква дразнене или някави неприятни усещания. На практика има хора, които цял живот са с уретрален катетър и до такава степен са свикнали с него, че дори не го усещат.
Слагането на катетър в повечето случаи не представлява трудност и може да се извърши от всеки медицински специалист. В единия си край катетъра има балон, който се раздува с около 10 мл физиологичен разтвор. Целта на балончето е да държи катетъра вътре в мехура и да не изпада сам навън. Най-често се използват катетри с един канал, но има и такива с два канала, т.нар. “двупътни катетри”, които позволяват през допълнителния канал да се извършва промивка на пикочния мехур, ако това се налага.
Това е една рутинна манипулация, на практика всеки ден слагаме и сваляме по няколко катетъра. Това може да се извърши както в болницата, така и тук в урологичния център, а понякога се налага катетъра да се сложи дори докато пациента е на легло, когато не може да дойде сам.
Колко време най-дълго може да стои един катетър, без да се сменя?
След оперативна намеса, обикновено катетрите се свалят след 1 – 2 – 3 дни до седмица след нея. Колкото по-рано, толкова по-добре.
Има обаче случаи, в които хората не могат да уринират без катетър. Това често са възрастни пациенти с проблеми с простатата или пациенти, които са неподвижни и на легло. При тях се поставя катетър и той остава за постоянно. Тук е много важно да се знае, че когато човек има постоянен катетър, той трябва да се сменя всеки месец. Ако остане по-дълго, катетърът става източник на инфекции, каналът му се запушва и започват неприятни усещания.
Няколко полезни съвета за катетрите
На първо място, когато сте в движение или сте навън може запушвате катетъра с тапа, която се поставя на мястото на торбата. При позив за уриниране просто отидете до тоалетната, отпушете тапичката и урината сама ще си излезе – почти както при нормалното уриниране. Все пак нощем е по-добре да ползвате уринаторна торба.
На второ място е важна хигиената! За това ви препоръчвам да почиствайте катетъра отвън един два пъти дневно с кислородна вода или браунол, за да намалите риска от замърсяване и инфекции. От друга страна е добре, торбичките да се сменят с нови всеки ден – те не са скъпи и можете да ги купите от всяка аптека.
И на последно място – Старайте се да не дърпате и опъвайте силно катетъра. Той е закрепен с балон в пикочния мехур, но при силно и рязко опъване може да предизвика кървене. Също така когато го носите под дрехите се опитвайте да не го усуквате или прегъвате много, за да не се получава излишно дърпане и теглене при движение.
Ако спазвате тези препоръки, това ще намали риска от неприятни усещания и усложнеия при носенето на катетъра.
Отново най-важното!
Като заключение ще кажем, че катетъра може да изглежда страшно, но всъщност не трябва да се притеснявате от него. Това е една рутинна и лесна манипулация и в повечето случай се понася без проблем от пациентите. Естествено ако се налага поставянето на катетър, консултирайте се с уролог за ползите и недостатъците.
Ние, в Урологичен център „Д-р Василев“, вярваме, че всеки мъж заслужава най-доброто за здравето си. Предлагаме на нашите пациенти разнообразие от урологични дейности и разполагаме с най-съвременна и прецизна техника за диагностика на проблемите с простатата.
За преглед и лечение на простатата при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Допълнителна информация за простатата и методите на лечение!
Автори на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София