Тънка силиконова тръбичка е наречена Стент „Дабъл Джей“, от която толкова много се страхуват пациентие и след уретралния кактетър е може би най-използвания консуматив в урологията. Всъщност стентовете изобщо не са опасени и страшени и тази статия ще ви разкажем, какво представляват стентовете, страшни ли са и за какво се използват – накратко ще отговорим на най-често задаваните от Вас въпроси! Изгледайте видеото по темата!
Стента представлява тънка силиконова тръбичка, която се поставя в канала, който свързва бъбрека с пикочния мехур – т.нар уретер. Горният край на тръбичката се е в бъбрека, а долният и край достига чак до пикочния мехур. От тук и произлиза странното му име стент Double J, което се превежда като „стент с двойно J“, защото в горния и долния си край стента има извивка подобна на буквата J. Да, правилно сте разбрали, той се поставя върте в пикочните пътища и нищо не стърчи навън от тялото. На практика може да се разбере дали един човек има стент само след извършване на ехография или рентгенова снимка например.
Защо се слагат стентове?
Стентовете служат единствено за отпушване на бъбрека, т.е. всички състояния, които водят до запушване на бъбрека – т.нар. хидронефроза могат да бъдат преодоляни с поставяне на стент. Такива са например камъни, тумори или други стеснения на уретера и ако искате тук ще намерите линк към видеото ни за хидронефрозата и запушването на бъбрека.
На Хидронефрозата и запушването на бъбрека сме се спрели в други статии от сайта и там можете да откриете допълнителна информация за нея.
И така, когато стента се постави в уретера, той отпушва бъбрека, улеснява оттичането на урина и възстановява нормалната му функция. Това в никакъв случай не означава, че причината за запушването на бъбрека е отстранена. Ако се касае за камък, той в последствие трябва да бъде разбиван или ако е стеснение също съществуват различни методи за неговото лечение. Стента не лекува основното заболяване, а служи само и единствено за отпушване на бъбрека и по-този начин да ни даде време да лекуваме причината за запушването.
Също така, след почти всяко лазерно разбиване на камъни се налага поставяне на стент, за да сме спокойни, че фрагментите и песъчинките ща излязат безпроблемно и без да предизвикват болки и бъбречна криза.
Как се слага стента?
Стента се поставя сравнително лесно по т. нар. ендоскопски път – тоест през пикочния канал, пикочния мехур и нагоре към бъбрека – изпозват се естествените отвори на пикочните пътища и без да се налага да бъдат правени допълнителни разрези или дупки в тялото на пациента. Упойката обикновено е венозна, при което пациента заспива за кратно и оперативната интервенция приключва в рамките на 5-10 мин. Пациентите понасят отлично манипулацията и тя най-често протича без проблеми и болки.
Има ли болки или други проблеми от стента?
Най-ценното на стентовете, в сравнение с всички останали методи за отпушване на бъбрека, е че те са вътре в тялото, не излизат и не стърчат различни тръбички от него! Най-често те не предизвикват нито болка, нито някакви неприятни усещания и реално пациентите са напълно трудоспособни и ги понасят без никакъв проблем.
Най-честите, ако мога да ги нарека така странични ефекти са появата на кръв в урината при физическо натоварване и неотложните позиви за уриниране. Горният край на стента при спорт или активно движение може дразни отвътре бъбрека и на това се дължи кръвта в урината – веднага искам да ви успокоя, че една капка кръв оцветява един литър урина в розово и няма да ви изтече кръвта. А от друга страна долния край на стента пък дразни отвътре пикочния мехур и може да е причина за неудържими позиви за уриниране. В повечето случаи, тези странични ефекти са само в първите 2-3 дни след поставянето и в последствие поставянето и после отминават.
Как се маха стента?
Трябва да се знае, че един стент не може да стои прекалено дълго в тялото. Както ви показах в началото има различни модерли – 3 месечни, 6-месечи, в някои случаи 1 години, но в никакъв случай по-дълго. Проблема е, че с времето върху стента започват да се натрупват кристали от урината, които се превръщат в камъни и обхващат стента от всички страни. Това е опасно, защото може да се стигне до ситуация, при която целият стент да се покрие с камъни от всички страни и да не може да бъде изваден от тялото по никакъв начин.
Най-често това става лесно и безболезнено и може да се извърши дори и в амбулаторни условия – т.е. без постъпване в болница. Използва се локална упойка под формата на гел, който обезболява само пикочния канал. Интервенцията отнема две три минути. В Урологичен Център „Д-р Василев“, разполагаме с гъвкав инструмент – т.нат флексибилен цистоскоп, с който проникването през пикочните пътища става изключително лесно и безболезнено. Свалянето на стента отнема буквално 2 минути и пациентите се прибират в къщи веднага след манипулацията – без постъпване в болница и без венозни упойки, които да налагат период на събуждане.
Отново най-важното!
Поставянето на стент ДЖ е една от най-честите и рутинни урологични манипулации. Тя ни позволява да отпушим бъбрека, а също така и да спечелим време, което ни е необходимо за лечение на основното заболяване, например извънтелесно разбиване на камък, премахване на тумор или лечение на друго заболяване. Най-чисто стентовете не представляват проблем и се понасят отлично от пациентите, така че не се страхувайте!
За сваляне на стент – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията:
Д-р Валентин Йотовски – уролог,
Урологичен център „Д-р Василев“, София