През първата половина от живота си едва ли ще разберете, че изобщо имате простата. Жлезата с размер на орех, разположена точно под пикочния мехур, контролира отделянето на урина от пикочния мехур и отговаря за производството на простатния секрет, който влиза в състава на спермата и подпомага оплождането. Здравата простата изпълнява отлично своите функции, без да привлича много внимание към себе си.
С напредването на възрастта, обаче, нещата често се променят.
Увеличаване на простата: нормална част от остаряването
Започвайки от около 40-50-годишна възраст, простатата започва бавно да се увеличава с напредването на възрастта. Състоянието се нарича доброкачествена хиперплазия на простатата (ДПХ) и няма нищо общо с рака.
Не е ясно защо се случва растежът. Ясно е обаче, че около 60-годиншна възраст много мъже започват да имат неприятни симптоми в резултат на това уголемяване:
- Тънка струя
- Често уриниране с неотложни и спешни позиви – на пациентите им се налага спешно да ходят до тоалетната, особено през нощта.
- Чувство за недоизпразване на мехура – пациентите не изпитват облекчение след уриниране и след кратко пак имат позив.
Причината за това е, че простатната жлеза обгражда уретрата – тръбата, която пренася урината от пикочния мехур, за да излезе през пениса. Когато простатата се увеличава, тя притиска тази тръба и прави уринирането трудно. С напредването на възрастта, процеса на уголемяване на простатата напредва, а притискането на уретрата става все по-силно и по-силно, като струята започва изтънява, да прекъсва и до изтича дори на капки. Освен това, след всяко уриниране в пикочния мехур остава известно количество урина (т.нар. остатъчна урина), която постепенно с временто може да стигне до големи количества – над 1-2 литра. (вижте демостративното видео)
В по-тежките случаи, уринирането може толкова силно да се влоши, че изобщо не можете да се облекчите в тоалетната (т.нар. ретенция на урината), тогава се нуждаете от спешна урологична помощ. (Научете още за увеличената простата)
Увеличена простата и секс
Пикочните проблеми, причинени от ДПХ, са известни като симптоми на долните пикочни пътища (LUTS, Lower Urinary Tract Symptoms). Мъжете с такива проблеми (с LUTS) често имат проблеми в спалнята.
Връзката между LUTS и сексуалните проблеми не е напълно изяснена. Но много от тези мъже имат понижено либидо и затруднения при задържане на ерекцията достатъчно дълго време и изпитват по-малко удовлетворение от секса. Депресия, загуба на сън поради чести нощни посещения на тоалетната или някаква физическа, но неизяснена причина, може да е в основата на проблема.
Каквато и да е причината, колкото по-изострени са симптомите на долните пикочни пътища, толкова повече проблеми мъжът може да има в спалнята. Проблемите с уринирането могат да се лекува успешно, затова се консултирайте с уролога си навреме, преди симптомите да предизвикат проблеми с пикочния мехур или да започнат да се отразяват негативно на сексуалния ви живот. (Научете още за лечението на проблемите с потентността!)
Проследявайте състоянието на простатата си с възрастта
Ракът на простата е първият най-често диагностициран рак при мъжете. Откриването на болестта в ранните ѝ стадии може да подобри шанса на болния да бъде спасен и животът му да бъде подобрен.
Когато достигнете 50-годишна възраст, обсъдете с вашия уролог медицинската история и обремененост на семейство ви, както и други ключови фактори, които ще помогнат да се определи рискът от развитие на заболяването.
Препоръчва се консултация и преглед при уролог всяка година след навършване на 50. Прегледа не е мъчителен, нито болезнен най-вероятно ще ви бъде назначен тест за PSA (Простатно Специфичен Антиген), при който ще ви вземат кръв, за да бъдат измерени нивата му.
Високите нива на т.нар. туморен маркер на простатата могат да се дължат на рак, но те могат да бъдат причинени и от други състояния, включително увеличаване на простата и дори инфекция (простатит). Коментирайте резултатите с уролога, за да сте сигурни, че ги разчитате правилно и разбирате какво точно означават те.
Освен изследване на маркера, при прегледа се извършва ехография на простатата, пикочния мехур и бъбреците, за да се определи нейния обем и степента на увеличаване. При нужда се извършва и ректално туширане, при което простатата се опипва с пръст през ануса и се търсят твърди участъци, които ако ги има са много подозрителни за рак. (Научете още за рака на простатата!)
Трябва ли да се изследвате редовно за рак на простатата?
Ракът на простатата е „коварна“ болест. Характерно е неговото бавно и подмолно развитие. Понякога той расте толкова бавно, че дори не бива открит през целия живот на мъжа. Важно е да отбележим, че в ранните стадии, когато болестта все още е лечима, пациентите най-често нямат оплаквания и дори и да ги има те са много слаби и незначителни и наподобяват тези на доброкачествената простатна хиперплазия (ДПХ). Ето защо мъжете често не им обръщат внимание и само малка част от тях се консултират с уролог. А откриването на болестта единствено в тези ранни стадии дава шанс за излекуване.
Защото когато симптомите се появят или засилят – често вече е късно!
Когато е открит рано, риска от агресивен рак на простатата значително намалява и изследванията показват, че пациентите имат добър шанс за излекуване.Консултирайте се с вашия личен лекар или уролог, за да научите повече за предимствата на ранното откриване на рака на простатата или „скрининг“. По този начин, ще направите умен ход!
Как да се справите с уголемената простата?
Някои мъже не забелязват симптоми на уголемяващата се простата. За много мъже, които не са такива късметлии, обаче, лечението може да облекчи процеса на уриниране. Със сигурност увеличена простата и проблеми с уринирането не означават задължително рак на простатата, тъй като има редица други начини проблемите да бъдат лекувани, особено в началните стадии:
- Промени в начина на живот: Намалете и премахнете напълно алкохола и чая от менюто си. Пийте по-малко течности вечер преди лягане. Тези две малки стъпки могат да намалят броя на посещенята на тоалетната през нощта. Също така, попитайте вашия лекар за подходящи лекарства. Имайте предвид, че някои лекарства могат да влошат симптомите ви.
- Лекарства: има доста одобрени лекарства за доброкачествена хиперплазия на простатата, които спомагат за забавяне на уголемяването, свиване на простатата или за отпускане на мускулите, които затрудняват уринирането. При някои мъже действа не един медикамент, а комбинация.
- Хирургично лечение: за мъже, които не се повлияват от лекарства, има много видове хирургични операции, които предлагат облекчение. Някои от тях са минимално инвазивни, други са по-сериозни. Най-честата, наречена ТУР-П (трансуретрална резекция на простатата; TURP (transurethral resection of the prostate)), премахва тъканта на простатата, която притиска уретрата. Оперирането на простатата не винаги влияе на сексуалния живот на мъжа в дългосрочен план, но може за около година след процеурата сексуалното здраве да се възстанови напълно.
Отново най-важното
С напредване на възрастта простатата може да бъде засегната от различни проблеми- доброкачествени или злокачествени и единствено редовните прогледи при уролог могат да кажат дали проблема е страшен. Ранното диагностициране на рака но простатата е от огромно значение за неговото пълно излекуване, което е възможно само в началните му стадии.
За преглед и лечение на простатата при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Очакваме Вашите допълнителни въпроси и коментари.
Автори на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София