Пикочният мехур е резервора, в който се събира урината поризведена от бъбреците, преди да се евакуира през уретрата при уриниране.
Катетеризацията представлява вкарване на тънка и еластична силиконова тръбичка – уретрален катетър през уретрата до пикочния мехур, с цел евакуиране на урината от него, когато това не става по естествен начин (например при ретенция), с което се осигурява безпрепятственото оттичането на урината. Вижте ВИДЕОТО за уретралните катетри и съвети за тях!
В повечето случаи манипулацията е слабо болезнена. При мъжете може да се усети малко по-силно преминаването на катетъра през уретралния сфинктер и простатата.
В предния край на катетъра, който се намира в пикочния мехур има балонче, което се раздува и не позволява на катетъра да се измъкне.

Най-честите заболявания и състояния, които налагат катетеризация са:
-Остра или хронична задръжка (ретенция) на урината
–Увеличена простата (ДПХ)
-При обездвижени пациенти
-Предоперативно
Уретралния катетър обикновено се понася много добре от пациентите. Понякога е възможно поява на малко кръв в урината. Катетъра може да предизвика вторично възпаление на стената на мехура и/или уретрата, което се изразява с чести позиви за уриниране, болки и понякога изтичане на урина от уретрата покрай катетъра.
Препоръчват се редовна локална хигиена и почистване (антисептика) на уретрата.
При нужда от продължителна катетеризация, катетъра се подменя периодично (обикновено през около 30 дни), тъй като след определен срок, в следствие на поленалите по него уринни кристали и бактерии, той започва да се запушва. Сроковете за подмяна се определят от уролог.
Вижте демонстративно видео на над 2 литра задръжка на урината при пациент с увеличена простата, при който се наложи спешно поставяне на уретрален катетър:
Усложненията от катетеризацията са редки:
– уринна инфекция (особено при мъжете)
– запушване на катетръра от съсиреци при силно кървене от мехура
– измъкване на катетъра (случайно от самия пациент или при спукване/спадане на балончето, което го задържа в мехура)
– хронично възпаление на уретрата при продължителна катетеризация (най-често при мъжете), особено на входното място на катетъра на главичката на пениса.
За да се намали риска от усложнения се пропоръчва по-обилен прием на течности и редовни грижи за локална хигиена на входа на уретрата.
При възникване на някои от описаните по-горе усложнения, препоръчваме да се консултирате с уролог.
Урологичен Кабинет „Д-р Василев“ – Обадете се, за да запазите час за консултация и преглед на простатата при Д-р Василев тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
ОЩЕ ЗА УВЕЛИЧЕНАТА ПРОСТАТА
Автор: Д-р Васил Василев – уролог
Ние, в Урологичен център „Д-р Василев“, вярваме, че всеки мъж заслужава най-доброто за здравето си. Предлагаме на нашите пациенти разнообразие от урологични дейности и разполагаме с най-съвременна и прецизна техника за диагностика на проблемите с простатата.
За преглед и лечение на простатата при уролог – обадете ни се, за да запазите час за консултация – Урологичен Център „Д-р Василев“ – тел. 0898 765 649 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.
Допълнителна информация за простатата и методите на лечение!
Автори на статията:
Урологичен център „Д-р Василев“, София









Съпругът ми претърпя тежка операция на ректума вследствие на което два месеца в хирургията прекара с катетър без да бъде сменен нито веднъж.Махнаха му го едва когато каза че чувства болка в левия тестис при докосване.Като започна да пишка без катетър се оказа че изпитва болка и в канала ..Докато беше в болницата му бяха назначили антибиотици което леко го облекчиха но не на 100% Казаха че това е следоперативно и в къщи ще му мине включително и това че нямаше еякулация. На двадесетия ден от изписването все още има болка при докосване на тестиса, все още нама еякулация ,изпитваше и лека болка при уриниране но струята беше нормално силна ,а от вчера изведнъж сякаш нещо запуши канала, урината се процежда трудно ,на тъничка пресечена струйка или на капки или изобщо не излиза и всичко това придружено със силна болка .Не знам какво да правя По телефона уролога който потърсих за консултация ми каза да пие няколко дни някакъв антибиотик спазмалгон и бусколизин и ако не мине пак да се обадя Оплаква се и от натежаване на крака сякаш е отекъл Страхува се пак да не му слохат катетър Какво да правя Помощ
Съпругът ми е на 58 години
Здравейте,
Може ли при катетеризация на пикочния мехур да се перфорира пикочния мехур?
Здравейте Мария Цекова,
Подобна причина за перфориране на пикочния мехур е изключително радка и най-често трябва да има и друг съпътстващ проблем в мехурната стена (например тумор, предишна операция и т.н.), тъй като катетрите са или латескови или силиконови и просто няма как да пробият мехурната стена, ако няма предразполагаща причина. Разбира се, в медицината всичко е възможно.
Успех!
Здравейте искам да попитам сложиха ми катетър преди операция на корема и когато го махнаха след седмица когато получа ерекция пенисът ме боли,това нормално ли е или да се колултирам с лека?
Здравейте А. Иванов,
Понякога това е нормално усложнение след катетеризация и се дължи или на механичното дразнене от самия катетър, което се получава след вкарването и изкарването му и/или наличие на инфекция. Най-вероятно проблема ще отмине след няколко дни, ако не – може би е добре да се консултирате с лекарят ви, за да ви предпише някаква антибактериална терапия.
Успех!
Баща ми , който е над 90г.има стриктура на уретрата.Поставиха му цистофлекс.Бих желала да зная на колко време се налага профилактичен преглед и необходимо ли е винаги да постъпва за стац. лечение или е възможно това да става в амб. условия тъй- като сме извън населеното място на болницата и транспортирането му е крайно неудобно.
Моля ,споделете мнение относно катетри за еднократна употреба.Баща ми е на 69 години и в момента е с обикновен катетър.Кой е за предпочитане:обикновен, силиконов или катетри за еднократна употреба.
Здравейте Борис,
Не знам какво имате в предвид с „еднократни катери“? По принцип всички катетри са еднократни – т.е. използват се само веднъж. Разликата идва от това колко време могат да стоят, преди да се сменят – обикновените латексови се сменят веднъж месечно; силиконовите – на 2 месеца; има и по-специални с различно антибактериално покритие, които могат да издържат и 3 месеца. Съответно, цената е различна и се намират по-трудно. Колкото по-рядко се сменя катетъра е по-добре.
Успех!
Здравейте, имаме странен въпрос, но не намираме никъде отговор: Защо след диагноза хидронефроза втора степен и камъни в бъбреците, препаратът Tamsol 0.4 се изписва на ЖЕНА:)))) В листовката не е посочено никъде и при никакви обстоятелства да се употребява от жени:) Подобен смут рецептата създаде и в аптеката, където също не го бяха чували. Не става въпрос и за грешка очевидно, тъй като освен в рецептата, и в епикризата е посочен същият препарат. Благодарим Ви предварително, ако ни дадете предполагаем отговор и Ви пожелаваме весели празници и успешна нова година!
Здравейте Христови,
Със сигурност НЕ е грешка и колкото и невероятно да ви се струва, колегата, който ви го е предписал е постъпил съвсем правилно.
Въпросното лекарство Tamsulosin е алфа1-блокер, който отпуска гладката мускулатура в простата, в следствие на което възрастните мъже пикаят по-лесно. Това е причината да се изписва, като първи избор на терапия при пациенти с преобладаващи обструктивни симптоми на долните пикочни пътища. Сега остава въпроса, защо е изписан на жена?!
Защото ако вие или фармацевта от аптеката бяхте уролози, щяхте да знаете, че освен гладката мускулатура на простатата, алфа1-блокерите отпускат и мускулатурата на дисталната част на уретера, което многократно увеличава шансовете за излизане на предполагаемо-заседналият там камък. Освен това е доказано, че комбинацията му с нестероидни противовъзпалителни средства (като профенид, дексофен и т.н.) повишава значително процента на спонтанно елиминираните от уретера конкременти. (Справка: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=tamsulosin%20ureteral%20stones%20georgiev%20journal%20of%20urology&)
Смятам, че подигравателното ви отношение към колегата е напълно неоснователно, а намеците за некомпетентност изцяло неподходящи. Точно обратното – изписаното лечение, доказва че колегата е отличен професионалист, запознат с новите и актуални схеми на лечение, с които както виждате не са запознати дори и всезнаещите аптекари, нито дори са отбелязани в листовката.
Съветвам Ви следващия път да проявите малко повече вяра в лекуващия ви лекар, още повече, след като лечението е написано на рецепта и епикриза. А това, че не го пише в листовката и аптекаря не го е чувал – категорично не са основание за поставянето му под съмнение. Все пак листовката е писана за лаици, а в прерогативите на фармацевта е да ви продаде, предписаното от лекуващия лекар – без да си присвоява дейности, които не са в неговата компетенция, защото нито той, ното листовката не носят отговорност за вас и здравето ви.
Благодарим за отговора, не е било подигравателно отношение. Извиняваме се, ако така е прозвучало; изглежда сме се отнесли лекомислено, но не сме искали никого да засегнем. Не става дума за намеци за грешка; просто се чудихме, а колебанията и обясненията в аптеката (доста обстоятелствени и подробни…) ни смутиха. Малко. Не се задълбочихме в другите коментари в сайта ви, сега разгледахме, виждаме, че те са сериозни и не предполагат тона, в който писахме. Що се отнася до колегата ви лекар, истината е, че съм му много благодарна:))))). Много. Няма да се обяснявам, но е така. Извинете още веднъж, ако сме засегнали някого. Приятна вечер и успех на Вашето интернет издание.
Здравйте отново Христови,
Не сте засегнали никой, още повече, че вече съм „свикнал“ с този конкретен въпрос. Редовно се случва мои пациентки, който съм пропуснал да предупредя за него, да ми звънят ужасени, директно от аптеката и съответно да обяснявам на колегата фармацевт, че сме наясно, че жените нямат простати и не сме се объркали:)
А що се отнася за същността на сайта и естеството на въпросите, на които отговарям, не бих си позволил нищо друго освен сериозно отношение към всяка една дума, която пиша.
Успех!
Здравейте, д-р Василев,
След лъчетерапия на малкия таз имам жестоки болки в пикочния мехур. Наскоро започнах да уринирам кръв и съсиреци, отново придружени с нечовешки болки. Ходих на уролог, който каза, че трябва да ми се направи цистектомия, защото това бил прораснал тумор в пикочния мехур и от там съм получила стриктура на уретрата. Лекуващият ме гинеколог каза, че няма такова нещо и най-вероятно съсиреците са разпадащи се фибрози, мъртви тъкани и разрасната съединителна тъкан, образувани вследствие на изгарянията от лъчетерапията и че просто трябва да имам търпение, докато в един момент всичко се изчисти. Въпросът ми е на кого да вярвам и да ходя ли някъде за трето мнение? Вие имате ли практика на излекувани от усложнен радиационен цистит пациенти? Досега никой не ми е назначавал медикаментозно лечение и аз сама си изписвам болкоуспокояващи, които пия вече повече от 6 месеца. Говорих с личния ми лекар, който каза, че знае за много такива случаи на усложнения след тежък радиационен цистит и че нещата не са безнадеждно непоправими. Предварително Ви благодаря!
Здравейте Стефанова,
По какъв повод е правена лъчетерапията, в каква доза и преди колко време? Уролога как ви прегледа и как установи този тумора – с ехограф, със скенер, с цистоскопия? Някой до сега пускал ли ви е стерилна урина?
Без отговори на горните въпрос, честно казано не знам на кой трябва да вярвате.
Възможно е да имате тежък радиационен цистит, с обилно кървене и съсиреци, което да доведе до тампонада на мехура и въпросното силно болезнено уриниране. Обикновено съсиреците са си съсиреци и много се различават от отпадните фиброзни тъкани и т.н. Така, че не съм напълно съгласен с колегата гинеколог, тъй като съсиреците са нещо коренно различно от отпадните тъкани, които пък от своя страна може да се дължат на тумор в мехура в разпад!
Благодаря Ви за светкавичния отговор, д-р Василев! Лъчетерапията беше в доза 60 грея /аз съм много слаба/ по повод карцином на маточната шийка. Уролога ми прави цистоскопия и каза, че израстъците били като водорасли. А гинекологът ме следи на всеки три месеца и казва, че всичко е наред, в смисъл, че туморът е със същия размер без промяна. Аз не съм оперирана. Правен ми е туморен маркер, който е в нормата. Преди половин година имах биопсия и цитонамазка, според които имам дистрофични, некротични и хипертрофични клетки от плосък и цилиндричен епител. Дори в епикризата ми от биопсията е написана диагноза хроничен цервицит. Възможно ли е за половин година след толкова безпощадна лъчетерапия да стане такова прорастване, че гинекологът да го пропусне или да се заблуждава? Впрочем, гинекологът ми минава за „светило“ в България.
Здравейте отново Стефанова,
След като уролога ви е огледал мехура с цистоскопия (може би е трябвало да вземе и биопсия за най-сигурно) и е видял туморна формация в него, съм склонен да вярвам повече на неговото мнение. Така или иначе след като има разминавания, мисля че един скенер с контраст на мехура и малкия таз ще уточни нещата! На него ще се види и шийката на матката и пикочния мехур.
Пропуснах да Ви кажа, че стерилната урина ми е стерилна, нямам бактерии. Освен съсиреците излизат и много странни парченца – бели, жълти, червени, дори и черни са падали, някои от тях приличат на оплетени конци. А тумор в разпад опасен ли е или е добре?
Сърдечно Ви благодаря!